Golfové hody na českých televizích

(G 363) Bývaly časy, kdy se golf na českých televizních stanicích objevil jen v detektivce s mrtvolou nalezenou u pátého grýnu. Dnes ale můžete vidět všechny důležité světové turnaje v přímých přenosech. Zrovna před týdnem jsem nevěděl, kam přepínat…

Na ČT4 běžel přímý přenos Memorial Tournament na americké PGA Tour, a tentýž turnaj dávala také česká verze Golf Channel. Mohl jsem si vybrat, zda chci slyšet komentář Jaromíra Bosáka a Čeňka Lorence (ČT) nebo Víta Koďouska (Golf Channel). Zároveň ale dávali na Nově záznam z turnaje českých profíků v Berouně, po kterém následoval další záznam – tentokrát z turnaje European Tour. Prostě golfové hody.

Mám ještě v živé paměti doby, kdy jsem golf mohl sledovat pouze na Eurosportu, v rámci středečního bloku „exkluzivních“ sportů Wednesday Selection. Golf tu měl a stále má ve společnosti jezdectví a jachtingu vyměřenou zhruba hodinu, jde o sestřihy z nejzajímavějšího dění o uplynulém víkendu. Tehdy, někdy v roce 2004 nebo 2005, jsem byl i za to vděčný, ačkoli jde především o záběry ze hry na grýnech, nikoli v poli.

Dneska je všechno jinak. Česká televize už přes pět let dává zhruba patnáctku turnajů PGA ročně. Také další stanice – Nova Sport nebo Sport 1 a Sport 2 – nezůstaly pozadu. Nejprve si rozebraly major turnaje a Ryder Cup, pak Nova Sport přidala i přímé přenosy z European Tour, ty dává někdy i Sport 1. A konečně v roce 2010 začal vysílat Golf Channel (je dostupný např. na UPC). Ten v roce 2012 dává kompletní program americké PGA (bez majorů), ženskou LPGA, záznamy a přehledy z dalších tůr a uvádí také publicistické pořady.

Jak je možné, že golf se na českých obrazovkách tak zabydlel? Samozřejmě to souvisí s růstem golfu v Česku obecně. Sportovní kanály také potřebují svůj nenasytný program něčím zaplnit a golf určitě patří k v tomto směru k ideálním odvětvím. Přenosy trvají dlouho, jsou mimořádně vhodné pro umisťování reklam a golf je díky svým estetickým kvalitám zajímavý i pro negolfovou veřejnost. Je to příjemně koukatelný sport.

Kolik diváků se na golf v českých televizích dívá? Nikde jsem zatím nějaké konkrétní číslo o sledovanosti golfu neviděl. Jaromír Bosák z ČT v jednom rozhovoru na přímou otázku, kolik lidí se na přenosy z PGA dívá, odpověděl, že ani on to neví… Podle některých informací se sledovanost pohybuje okolo 20-30 000 diváků maximálně. Vzhledem k počtu 50 000 registrovaných hráčů golfů v Česku je to snad reálné číslo. Jestliže z hlediska sledovanosti určitě golf není pro ČT4 silným sportem, pak je ale zajímavý právě z hlediska naplňování programu ve večerních a nočních hodinách. Golfové diváky sice štve, že přednost má často jiný sport a golf začíná třeba až ve 22.30, jenže z hlediska celkového programování stanice to svoji logiku má.

U dalších televizí také asi nebude sledovanost golfu vyšší; Nova Sport sice dává přenosy European Tour v odpoledních hodinách, ale evropská tůra není tak atraktivní jako ta americká. Pokud jde o Golf Channel, tak tam je sledovanost více závislá na možnosti tento kanál přijímat. Asi ho také nesledují náhodní diváci, jako tomu někdy může být u golfových přenosů na ČT4 nebo Nova Sport, ale především ti zainteresovaní.

Jestliže v USA jsou golfové přenosy stále přerušovány reklamními bloky, pak v Česku to tolik neplatí. Spíš naopak. Reklamy v přenosech na ČT4 nejsou skoro vůbec, maximálně se objevují krátké instruktážní lekce se sponzorskými odkazy. Nova Sport dává reklamy, ale spíše sporadicky. Na Golf Channel se loni objevovaly reklamy spíše méně, letos už jich je více, byť portfolio inzerentů také není zatím příliš široké.

Osobně sledují golf nejvíce právě na Golf Channelu, patřím k typicky „zainteresovaným“ divákům, anebo mám přenos jen jako kulisu; říkám tomu „koukání do zeleného“, to prý uklidňuje. Zajímavá situace nastává ve chvíli, kdy ČT4 a Golf Channel přenášejí ten samý turnaj. To si pak zvolím většinou ČT4, protože kvůli absenci reklam není přenos přerušován. Někdy ovšem ČT4 nedává přímý přenos, ale se zhruba hodinovým zpožděním záznam. To samozřejmě sleduji Golf Channel.

Často si přitom říkám – v jakém golfově-televizním luxusu to vlastně žijeme! Který sport se může pochlubit tím, že má v Česku svůj vlastní kanál a i ostatní stanice ho dostatečně pokrývají? Otázkou však je, zda tenhle luxus také vydrží. V případě ČT4 se už prý říkalo, že golf skončí – ale naštěstí pořád žije. Pokud jde o celosportovní komerční stanice, tak ty když neseženou dost reklamy, prostě budou vysílat místo golfu třeba automobilismus (auťáky přece zajímají každého druhého chlapa). Golf Channel si ovšem nic podobného dovolit nemůže, i proto jde z ekonomického hlediska o docela křehký projekt. Ale je zřejmé, že právě on poskytuje českým golfovým fanouškům v tuto chvíli opravdu hodně.

Komentáře k článku

Petr Korbel (17.10.2012, 17:18)

Proč jste nezmínil Golfmagazín na ČT4? Je to již několik let jediný golfový magazín u nás...

Napsat komentář