Golf v Česku bude možná levnější


(GOLF 405) Minulý týden jsem byl na tiskové konferenci k nové podobě rezervačního portálu Teetime. Mluvilo se tam o mnoha věcech a středobodem většiny z nich byly peníze. Přesněji otázka, kolik golf v Česku stojí, kolik jsou za něj hráči ochotni dát a kolik skutečně dávají.

Z úst Jana Loužeckého, který stojí v čele týmu Teetime a koordinoval jeho novou podobu, zazněla zajímavá informace. V Česku je golfově aktivních pouze okolo 36 000 hráčů z celkového počtu 56 000 registrovaných. K výsledkům došel na základě elektronického vyhodnocení herní aktivity hráčů, počtu jimi odehraných turnajů, neturnajových kol atd.

To číslo vypadá velmi realisticky. Kupříkladu skoro 5 000 hráčů nemá vůbec HCP 54, jsou vedeni BEZ, mezi těch dalších 14 000 neaktivních mohou patřit ti, kteří hrají golf třeba jen třikrát ročně.

dzsbzbgzvTeetime registruje přes 21 000 hráčů, což je – vzhledem k výše uvedeným číslům, de facto každý druhý golfista v Česku. Nová verze serveru nemá jen změněnou grafiku, ale bude například nabízet informace o obtížnosti hřiště a jednotlivých jamek. A především: prostřednictvím Teetime bude možné zajistit si levnější cenu za hru, pokud ji hřiště nabídne. Smyslem celé této novinky je podle Loužeckého obejít „velkoobchodnické“ subjekty, které nakoupí na začátku roku balík fýček a pak je prodávají za levno, čímž „ničí“ ceny, které mají hřiště (ponechme nyní stranou otázku, že hřiště tato fýčka nejprve sama musí někomu prodat).

Uvidíme, jak systém bude fungovat, ale při prezentaci mi vše dávalo smysl a jevilo se přínosné pro obě strany, tedy hřiště i hráče. Hlavní výhoda spočívá v možnosti aktuálně upravovat cenu fýčka podle obsazenosti hřiště, počasí atd. Hráč si bude moci cenově vybrat. Typickým příkladem je nabízení třetích a čtvrtých míst ve flajtech, která by měla být levnější. Důležitý také bude čas hry a obsazenost hřiště. Když kupříkladu ráno nebude hezky, vypadá to na déšť, tak hřiště aktuálně zlevní odpolední fee, aby nalákalo hráče, kteří by jinak při vidině zmoknutí nešli vůbec hrát.

Předpokládá to ovšem, že na hřišti bude sedět nějaký manažer, případně někdo zodpovědný v recepci, kdo bude ceny aktuálně upravovat, tedy snižovat.

V základu všech těchto změn stojí jedna věc: cena za golfovou hru v Česku je vysoká, lidé nechtějí platit, ale přitom hřiště potřebují mít příjem. Zazněla i kuriózní informace. Na jednom českém hřišti měli v sobotu odpoledne úplně plno, prošlo jím přes sto hráčů. V pokladně však měli tržbu jen asi 12 000 korun. Jak je to možné, když při fýčku s cenou přes 1 000 korun by měli mít přes 100 000? Důvod je prostý: lidé využívají nejrůznější slevy, kupóny, reciprocity, volná fýčka atd. To je pak samozřejmě pro hřiště a jeho ekonomiku velký problém.

Podle dosavadních zkušeností pouze asi 10% hráčů platí při hře plné fee, jak je uvedeno v cenících hřiště. Zbytek využije nejrůznější slevy. Není se co divit, i pro slušně vydělávající golfisty jsou papírové ceny dosahující na většině hřišť o víkendu přes 1000 korun, někdy i přes 1 500, vysoké.

Když už byla debata nad ekonomikou golfu rozjetá, přišla na řadu i otázka bariér. Jeden z debatujících, aktivní hráč a člověk velmi znalý golfového prostředí, zcela otevřeně přiznal, že aby si s ním mohla jít jeho žena pětkrát za rok zahrát golf, tak je přece zbytečné, aby byla členkou nějakého klubu a tam cokoli platila. Jenže bez „kartičky“ ČGF po ní jednak mohou chtít větší peníze za fee a navíc ji na hřiště ani nemusí pustit. Tudíž dotyčný vždycky řekne, že jeho žena je cizinka. „Na tuhle informaci ji všude pustí bez řečí a za normální fee,“ zakončil svůj příběh.

Zástupce České golfové federace na to reagoval slovy, že tohle je samozřejmě věc pouze hřišť, ČGF s tím nemá nic společného, a i v mnoha zahraničních zemích po vás chtějí nějaké základní herní „papíry“. Debatující oponoval, že hrál mnohokrát v cizině a nikdo po něm nikdy nic nechtěl.

To je samozřejmě věčná debata, zda pouštět na hřiště kohokoli bez čehokoli, anebo požadovat nějaký „golfový řidičák“. Jiný ex-činovník ČGF mi na to v následném rozhovoru řekl přesnou větu: „Bude to ještě dlouhá cesta, ale musí to jít kupředu. Takhle to brzdí rozvoj. Za posledních deset let se spousta věcí změnila, tak se to snad bude měnit i teď“.

Doufejme. Je možné, že brzy se už nebude objevovat pár tisíc nových hráčů, ale jen pár stovek a pak skutečně bude nějaké vstupní omezení pro hru (zkouška, osvědčení, Zelená karta a bůhvíjak se to vše jmenovalo a jmenuje) potřeba. Žádní „zelenáči“, kteří okopávají hřiště, nebudou – ostatně ve skutečnosti ho nejvíc okopávají machrující „borci“ s HCP 15-25. Pak nastane ona nádherná situace, po které volám už od té doby, co golf hraju a jaká je například tenise, lyžování a jinde: přijdu, zaplatím a hraju. A nepapíruju.

Komentáře k článku

Richard Nezval (02.09.2013, 23:22)

Perfektní článek. Naprosto souhlasím se vším , hlavně s posledním odstavcem. Navíc jsem nikdy nepochopil k čemu potřebuju ČGF ? Když lyžuju,tenisuju nebo bruslím , tak taky nejsem v žádné federaci..argument ,že kvůli počítání HCP neobstojí....

Napsat komentář