Golf, peníze a hra v kuličky
(G 387) Je golf pro Čechy přitažlivým sportem, kterému by se chtěli věnovat? Určitě. Ale zároveň se ukazuje, že jen málo lidí nakonec vezme hůl do ruky a stanou ze z nich golfisté.
Nejdůležitější informace hned na začátek: za rok 2012 přibylo v Česku minimálně 3 200 nových hráčů golfu, resp. členů České golfové federace. Podle informací přímo z ČGF bylo ke konci října evidováno 56 169 hráčů. Zhruba pět tisíc hráčů je ovšem vedeno v kategorii BEZ, tedy bez hendikepu. Část jsou malé děti a část členové klubů – nehrající rodinní příslušníci golfistů. Reálně tedy hraje golf okolo 50 000 lidí.
Je 3 200 hráčů za rok malý nebo velký přírůstek? Z hlediska nejlepších roků 2006-2009, kdy přibývalo ročně přes 5 000 hráčů, je to samozřejmě méně. Ale z hlediska posledních pár let, kdy ekonomika a peníze v peněžence mají zvýšený vliv na chování každého Čecha, je to vcelku solidní výsledek. Především se podařilo zastavit pád, těch 3 200 za rok 2012 je zhruba stejné číslo jako v roce 2011, kdy přibylo asi 3 100 hráčů.
Jako zcela mrtvý se samozřejmě jeví cíl ČGF dosáhnout v rámci akce Hraj golf, změň život do roku 2013 počtu 100 000 golfistů. Pokud vydrží přírůstek 3 000 ročně, tak k hranici 75 000 se dostaneme zhruba v roce 2019. Snad jen kdyby některý český hráč vylétl do světové špičky a stal se z něj mediálně oblíbený hrdina, pak by tempo mohlo být vyšší. Ale k zhruba 1% golfistů v populaci (100 000 hráčů), což je běžné minimální číslo v západních zemích, se současným tempem dostaneme opravdu za dlouhou dobu.
Proč už se do golfu Češi nehrnou tolik jako před pár lety? Důvodů je více. Ty ekonomické se automaticky nabízejí, golf je spíše dražší než levnější zábava. Stejně tak je ale nutné uvědomit si, že golf dnes už ve světě zdaleka neroste tak, jako před deseti či pěti lety – a Česko jen kopíruje evropské trendy. Navíc je golf přece jen menšinovým sportem (výjimku tvoří USA či Skotsko), takže v českých podmínkách například nepřitahuje tolik dětí jako třeba florbal, fotbal či tenis. Dospělí zase dávají přednost tradičním aktivitám typu cykloturistika.
V této souvislosti stojí za zmínku informace z nedávné rozsáhlé reportáže České televize. Tématem byly sportovní aktivity Čechů a jejich ekonomické pozadí. Zaznělo zde, že průměrný Čech dává za sportovní aktivity měsíčně pouhých 350 korun. Za vybavení pak vynaloží jen 1 280 korun ročně. A jen pouhá 2% populace jsou ochotny dávat na sportovní aktivity okolo 3 000 korun měsíčně. Je ovšem zajímavé, že dotazovaní uvedli právě golf – a také tenis – jako dva sporty, o které by měli nejvíce zájem se jim věnovat.
Beru ta čísla trochu s rezervou, ale i tak naznačují, proč golf nemá šanci růst radikálně nahoru. Lidé na něj nemají – pokud chce „průměrný Čech“ začít hrát golf a zjistí, že za hru bude platit na 18 jamkách okolo 1000 korun, tak se jen ušklíbne a jde raději cvrnkat kuličky. A ty 2% lidí ochotných dávat za sport měsíčně tisícové částky, to v podstatě odpovídá dnešnímu stavu.
Komentáře k článku