G 338 / Golf a jiné sporty: mají se rádi?
Pro mnoho golfistů je golf tím nejlepším sportem ze všech. Objektivně vzato je to však jen jeden člen obrovské rodiny dnešních sportovních aktivit. Jak je na tom golf ve vztahu k fotbalu, hokeji, tenisu a dalším sportům? Nachází s nimi společnou řeč, může se jim člověk věnovat souběžně, nebo mezi nimi existují velké rozdíly?
V České republice se věnuje alespoň nějaké sportovní aktivitě zhruba 55 procent populace. Okolo 30 procent přitom určitý čas bylo nebo stále je členy nějakého sportovní organizace, klubu či oddílu. Hodně záleží na věku, čím vyšší je, tím se sportovní aktivita zmenšuje. Golf je v tomto směru spíš netypickým sportem, lze ho hrát do hodně vysokého věku.
Češi jsou obecně považováni za sportovní národ, ale například skandinávské země jsou na tom ještě lépe. Ve Finsku sportuje 80 procent populace, ve Švédsku přes 70 procent, v Holandsku nebo ve Velké Británii je to okolo 60 procent. Ve Finsku také najdeme přes 140 000 hráčů golfu. To v zemi s 5,3 miliony obyvatel a navíc chladným podnebím znamená pětinásobně větší oblibu golfu než v Česku. Naopak v jižní části Evropy, v Itálii, Španělsku či na Balkáně sportuje maximálně 30 procent obyvatel. Výrazné rozdíly jsou i mezi pohlavími, na jihu sportují především muži, ve Skandinávii naopak stejně intenzivně ženy i muži.
Jakým sportům dávají Češi přednost? Tři aktivity výrazně vedou: cyklistika, pěší turistika a plavání. Těmto sportům se (alespoň v minimální míře) věnuje mezi 1-2 miliony obyvatel. S odstupem následuje sjezdové nebo běžecké lyžování (700-900 tisíc). Fotbal hraje přibližně 600-700 tisíc lidí (převažují muži), prakticky stejný počet provozuje fitness a posilování. Tenis si občas zahraje přes 400 000 lidí, stejný počet se věnuje aerobiku (hlavně ženy). Ostatní sporty patří už mezi méně provozované, byť například obliba in-line bruslení v posledních letech strmě stoupá.
Do následujícího přehledu jsem zařadil většinu ze zmíněných sportů a hledal, jaké je s golfem pojí příbuzenské vztahy.
TENIS
Golf a tenis jsou blízcí příbuzní, něco jako bratranci. V obou případech jde o individuální míčový sport spojený se švihem, úderem. Jsou to technicky náročné disciplíny, které vyžadují delší nácvik a trénink. Zásadním prvkem obou je psychika. „Mezi špičkovými hráči neexistují technické rozdíly, všichni umíme všechno, ale jde o to, co se vám zrovna honí hlavou a jak na tom jste mentálně.“ Kdo tahle slova vyřkl? Tenista nebo golfista? Jsou od Tomáše Berdycha, hráče první světové tenisové desítky.
Tenis prošel v Česku úctyhodnou cestou, z pozice buržoazní či snobské zábavy se dostal až k široce oblíbené aktivitě, kterou korunují úspěchy ve světovém měřítku: Kodeš, Lendl, Navrátilová, Mandlíková, Suková, Novotná, Korda, Kvitová… Petr Korda mimochodem výborně zosobňuje příbuznost obou sportů, když vychoval coby scratch hráč golfu a otec-trenér svou dceru Jessicu a dovedl ji až na LPGA. I Ivan Lendl se po skončení tenisové kariéry vrhl na tu golfovou. Zajímavé výkonnostní i kariérní paralely můžeme vidět také u velikánů Rogera Federera a Tigera Woodse (kromě paralel v osobním životě). A Rafael Nadal má golfový hendikep okolo osmi.
Mnoho českých rekreačních golfistů v minulosti hrálo tenis. Především ti nad čtyřicet let začínali v dobách normalizace jako malí kluci s tenisem. Když pak po roce 2000 objevili golf, šel tenis trochu stranou. Někdy říkají: „Z tenisu jsem si udělal zimní sport, chodím ho hrát do haly. V létě čas věnuji golfu.“ Tenis má v Česku skutečně roky svého největšího růstu za sebou, ale je to pořád oblíbený, vyhledávaný a úspěšný sport.
Golf po roce 1989 částečně převzal roli tenisu coby sportu symbolizujícího jisté společenské, sociální postavení. Kdysi patřilo k dobrému tónu ukazovat se na tenisových kurtech, dnes je pro někoho důležité být členem prestižních golfových klubů. Především v druhé půlce 90. let byl golf náhle zaplněn rychle zbohatlými jedinci. Od té doby ale už ušel kus cesty k demokratizaci. Tenis je v tomto směru mnohem dál, roky „dětských nemocí“ má za sebou. Je vcelku levný a kurty najdeme už i v malých obcích.
Věnovat se oběma sportům je činnost nadmíru bohulibá, protože oba jsou nekontaktní, čisté, a především: s fair play duchem. Tenista, který začne s golfem, má navíc výhodu: disponuje citem pro balón. Projevuje se to hlavně při krátké hře, při odhadu chování míče okolo grýnu. I proto také tenisté při golfu poměrně rychle zlepšují svoji hru.
LYŽOVÁNÍ
„Golf není dražší než lyžování“. Nejčastější věta, která zní při společné zmínce o těchto dvou sportech. Obvykle se tak argumentuje těm, kteří považují golf za drahý sport.
Sjezdové lyžování a golf jsou úplně odlišné typy činnosti a pohybu. Jedno je statická hra, druhé dynamická jízda. Spojuje je však podobný typ sportoviště. Hřiště i sjezdovka jsou rozsáhlé přírodní areály, jejichž provoz je závislý na klimatických podmínkách a jsou náročné na výstavbu i údržbu.
I proto bývá golf často stavěn vedle lyžování. Oba sporty se obracejí na podobnou sociální skupinu, potřebujete početnou výbavu, nutným předpokladem je automobil, kterým se na sportoviště dostanete. Golf a lyže přitom tvoří ve své pohybové protikladnosti ideální sportovní kombinaci, z hlediska aktivní sezóny si nekonkurují. Mohlo by tedy platit: zimní lyžař = letní golfista.
Proč tomu tak zatím není? Proč má u nás lyžování stovky tisíc příznivců a golf jen desítky tisíc? Důvodem je silnější tradice lyžování, které bylo i v dobách socialismu dostupné díky podnikovým či ROH poukazům a školním zájezdům. Problém je i v tom, že lidé průměrně majetní jsou sice ochotni dát peníze za rodinnou zimní dovolenou v Alpách, ale už se jim nechce utrácet za další ekonomicky náročnější sport.
Finance určitě limitují většího průnik golfu mezi lyžující masy, ale že si oba sporty mají co říct, dokládají i tři úspěšné ročníky šampionátu Ski & Golf. Vždy v dubnu se jeden den jede slalom v Krkonoších, druhý den se hraje na Kunětické Hoře golf. Harmonický vztah pak může mít golf i s běžeckým lyžováním, které lze provozovat přímo v golfovém areálu. V Kořenci nebo v Mladých Bucích, odkud je vidět až na Sněžku, by jistě mohli vyprávět.
CYKLISTIKA
Podle odhadů jezdí v Česku na kole 1,5 milionu lidí, část z nich však používá kolo jako dopravní prostředek, nikoli jako sportovní náčiní. Češi si oblíbili cyklistiku hlavně po roce 1989 s rozvojem horských kol, jako akčnější verzi pěší turistiky, která má tradici už z 19. století. Je to i relativně levný sport, přístupný všem vrstvám společnosti.
Teoreticky by měla být mezi golfisty i část cyklistů, ale spojení kolo+golf není tak viditelné či zmiňované jako lyže+golf. Mezi oběma sporty existují určité zásadní odlišnosti. Cyklistika je vytrvalostní sport vyžadující fyzickou námahu, někdy doslova dřinu, a také hodně času. Díky své dynamice a náročnosti přitahuje kolo hlavně mladší část populace. Naopak golf je relaxační, klidnější, oslovuje střední a starší generaci. A rovněž vyžaduje hodně času. Člověk aby pak skoro nechodil do práce, pokud chce obě činnosti provozovat aktivně.
Kolo je vhodné pro chvíle, kdy chce být člověk sám. Naopak golf umožňuje výrazný sociální kontakt s rodinou, kamarády atd. Kolo může sportovně založeným golfistům sloužit jako výborný doplněk k zvýšení fyzické kondice. Například profesionální trenér Pavel Nič ml. nedá v tomto směru na kolo dopustit. Vrcholovou cyklistiku a rekreační golf spojuje i osoba paralympijského šampióna Jiřího Ježka.
Praktická rada pro ty, kteří chtějí cyklistiku a golf skloubit: hrajte golf ve dnech se zamračeným a chladnějším počasím, naopak na kolo sedejte v horkých slunečných dnech. Golf se dá hrát i při přeháňkách, máte s sebou přece deštník. Na kole se v dešti jezdí opravdu špatně. Naopak při třiceti nad nulou vás bude ochlazovat proudění vzduchu, navíc můžete jezdit v horách, kde je chladněji.
LEDNÍHOKEJ
Úspěšnost této hry v zemi, kde není zima zdaleka tak tuhá jako v Kanadě, Skandinávii nebo Rusku, je vskutku překvapivá. Tradice českého hokeje vyrostla z hraní na zamrzlých rybnících, po roce 1989 si oblibu nejen udržel, ale díky úspěchům generace Hašek, Jágr a spol. ji ještě zvýšil. V divácké oblibě domácí hokej už předstihl fotbal – 5 200 návštěvníků na extraligový hokejový zápas.
Golf je s hokejem spojován především v osobách našich nejlepších hokejistů, dlouhá řada z nich hraje golf rekreačně. Nejvýstižněji charakterizoval oblibu golfu útočník Petr Nedvěd: „Mám golf rád proto, že v něm nehrozí žádná srážka a neodcházím z něj s modřinama a bolavým celým tělem.“
Golf a hokej si výborně rozumějí, ačkoli je každý jiný. Jeden je fyzicky náročný, rychlý a tvrdý, druhý odpočinkový, pomalejší a bez jakékoli násilnosti. Pojí je však technická stránka věci, úder holí do malého předmětu. Každý, kdo hrál v mládí hokej, má cestu ke golfu doslova umetenou. Je pro něj snadné se golf naučit. I proto je hodně hokejistů zároveň dobrými golfisty. Nemívají stylový ladný švih, uplatňují hrubou sílu, ale tu dokáží efektivně nasměrovat. Hokejisté jsou „paliči“, kteří ale rychle zvládnou i ostatní aspekty golfu, protože ho mají v krvi ještě před prvním odpalem.
Hokej se s golfem dobře snáší i proto, že oba sporty mají sezónu v jiný čas. Pro hokejistu je golf vítaným sportem ve chvíli, kdy skončí kariéru. Jen málokdo hraje hokej ještě po padesátce, takže pokud se chce sejít s bývalými spoluhráči, má na golfu ideální platformu.
FLORBAL
Trochu jiná varianta hokeje, ovšem mnohem využitelnější. Hokej se v posledních desetiletích stal sportem relativně drahým, uplatní se v něm jen fyzicky nejvyspělejší jedinci (většinou nad 180 cm výšky). Florbal je naopak finančně nenáročný, není ani tak tvrdý, hrají ho hráči všech typů. A hlavně: nevyžaduje zimní stadión, ale jen tělocvičnu.
Každý golfový trenér mládeže vám potvrdí, že když dítě hraje jenom golf, není to dobře. Mělo by se věnovat ještě další sportovní činnosti, běhavější či akčnější. Dítě se potřebuje „vyblbnout“, zpevnit svalovou hmotu, získat vytrvalost. Florbal to vše poskytuje, oba sporty přitom spojuje švih a malý míček. Praktické je sezónní rozdělení, stejně jako kombinace individuální a kolektivní tělesné aktivity.
Florbal je jediným sportem, jehož dynamika růstu je v posledních deseti letech ještě vyšší než u golfu. V letech 2000-2010 narostl golf z 10 000 hráčů na 50 000, ale florbal si získal stovky tisíc příznivců. Registrováno je přes 55 000 hráčů, neformálně se hraje na většině základních i středních školách v republice. O takovém průniku mezi mládež si může golf nechat jen snít.
FOTBAL
Říká se, že je to nejpopulárnější český sport. Ale není to pravda. Především po roce 1989 hodně ztratil na oblibě. Kluci na pláccích už nehrají, zajímají je individuálněji založené sporty. Český fotbal upadá nejen na úrovni ligy a reprezentace, ale především v souvislosti s podvody, funkcionářskými aférami atd. Přesto má fotbal v Česku nejvíc registrovaných členů ze všech sportů: přes 550 000.
Fotbal a golf mají společný zelený trávník. Na fotbalovém hřišti se dá trénovat golfová krátká hra – pokud odpalujete zpoza čar a neničíte trávník velkými řízky. I fotbalisté, stejně jako hokejisté, hrají rádi golf kvůli možnosti aktivně odpočívat. Z početné řady českých fotbalistů-golfistů nelze nezmínit Ladislava Vízka. Kdo ho někdy viděl hrát, žasne nad tím, jak s naprosto negolfovým, tuhým švihem dokáže zahrát výborné skóre. Láďa prostě umí donést míč do cíle…
Bez ohledu na respektované fotbalisty-golfisty (Vladimír Šmicer, Karel Poborský, Petr Čech atd.) tu je však výrazný rozdíl mezi fotbalem a golfem. Golf chce být nejen sportem, ale dává si za cíl i kultivovat člověka. Je to ryze gentlemanský sport. Ale fotbal? Příliš často se v ochozech stadiónů dějí věci, nad nimiž rozum zůstává stát. Příliš často jsou i na trávnících vidět jevy, které s fair play nemají nic společného. Zatímco v Anglii se podařilo dostat fotbal z krize a zvýšit jeho společenskou prestiž, v Česku se nic takového neděje. Je to smutné konstatování, ale fotbal je v některých směrech golfu spíše odstrašujícím příkladem.
JOGGING
Jak se jmenuje golfista, který svůj den začíná běháním pěti a více kilometrů? Úspěch Tigera Woodse je dán i tím, že od začátku vsadil na komplexní atletickou přípravu. A nejlepší hráči budoucnosti se bez kondičního tréninku – tedy i běhu – neobejdou. Běh výrazně podpoří vaši sportovní vytrvalost, zvětší aerobní kapacitu, zvedne hladinu endorfinů, takže se pak při golfu cítíte mnohem lépe a mentálně vyrovnaněji. Všichni kondiční trenéři přitom zdůrazňují, že je úplně jedno, kolik běháte, jakou rychlostí, v jakém terénu, v jakou denní dobu, ale důležité je: běhat pravidelně. Aby mělo běhání smysl, musíte vyrazit alespoň dvakrát týdně a běhat pokud možno po celý rok.
PLAVÁNÍ
Je to vůbec sport? Vždyť v létě si zaplave skoro každý, byť jen v domácím modrém bazénku. Plavání je jedním z nejvyváženějších lidských pohybů, proto je také lékaři hojně doporučují. Pro golfistu se hodí při častých bolestech zad. Plavat se dá nejen na golfové dovolené v jižních zemích, ale také na některých golfových hřištích v Česku. Po osmnácti jamkách v parném létě je ochlazující voda ideální. Například na Kunětické hoře se dá koupat v hlavním jezeře (před vznikem hřiště sem místní chodili), ve Staré Boleslavi je u místního pískového rybníka malá pláž, ze které vidíte na protější grýn devítky. Plavat se dá i ve velkém rybníku na Dýšině, ve Františkových Lázních a jinde. I některé umělé plochy vzniklé při stavbě hřiště lze využít, pokud nebudete rušit ostatní hráče. A ještě můžete vylovit pár míčků…
TURISTIKA
Golf je ve své podstatě pěší výlet s golfovými holemi. S touto charakteristikou bychom mohli tento text ukončit. Ale sluší se dodat pár drobností.
Někteří golfisté se dokáží při hře chovat tak hloupě, že by měli raději hole odložit a chodit opravdu jen pěšky. Třeba po horách, kde by se mezi majestátnými velikány snad naučili pokoře. Naopak všem dosud nehrajícím pěšákům vzkazujeme: zkuste hrát taky, vaše vycházky to obohatí.
Chůze a golf jednou jsou, nejde ani o sourozence, jako o dvě nohy téže osoby. Je však také pravdou, že kdo je ryzím chodcem v přírodě, outdooristou, tomu se golf obvykle nezamlouvá. Volná krajina je úplně něco jiného než uměle upravený golfový park. Turistika je mentálně jiná než golf, je také finančně snad nejméně nákladným sportem vůbec. Ale raději nehledejme rozdíly a zůstaňme u toho, že golf je prostě krásný pěší výlet s přáteli či známými.
Psáno pro měsíčník Golf Digest. Článek vyšel v prosincovém čísle 12/2011
Komentáře k článku