G 337 / Jaký byl český golf 2011? A jaký bude 2012?

Rok 2011 se nezapíše do české golfové historie nijak výrazným písmem. Ale v jednom ohledu byl úspěšný: Klára Spilková. Rok 2012 sice neslibuje nic převratného, ovšem česká hráčka bude asi nadále nejsvětlejším prvkem české golfové sféry.

Golf roku 2011 ovlivnila stejně jako v roce 2010 pokračující ekonomická nejistota. Golfoví obchodníci všeho druhu i majitelé hřišť si už zvykají, že časy hojnosti a především rapidního růstu z půlky dekády jsou pryč. Všichni musí obracet každou korunu. A fýčkoví hráči snad nejvíce – běžná ceníková cena za hru je pro ně jen orientačním číslem, ze kterého reálná cena směřuje vždy dolů o deset, dvacet i více procent.

Žádný div, ceny za golfovou hru jsou v Česku prostě vysoké. Ukazuje se, že hranice končí někde okolo tisícovky za hru na kvalitní osmnáctce. V tomto směru nepřinese rok 2012 žádnou změnu: lidé budou stále šetřit, hledat výhodné časy, balíčky, budou využívat různé slevomaty atd. A bude jen na golfových areálech, zda tuto skutečnou přijmou a zařídí se podle ní. Jiná cesta totiž zatím není v dohledu.

Pro rok 2012 se – pokud je mi známo – nechystá otevření žádného nového osmnáctijamkového areálu. Už rok 2011 byl ve znamení dokončování rozestavěných hřišť (Slapy, Černý Most), než že by se do provozu dostal nějaký nový velký areál. Jestliže před nedávnem se otevírala jedna osmnáctka za druhou, případně se devítky rozšiřovaly na osmnáct jamek, pak nynější situace je odlišná. S investicemi v řádech stovek milionů – jako je např. Albatross, Beroun, Ostravice atd. – nelze moc počítat. Opět se možná vrátíme ke stavbě domáckých devítek, které rostly někdy po roce 2000 v hojném počtu. Takové hřiště lze postavit za deset či dvacet milionů, jeho provoz je také výrazně levnější.

Hráčů v příštím roce s velkou pravděpodobností nepřibyde víc, než tomu bylo letos (leda že by Klára Spilková zahrála tak, jako třeba Petra Kvitová ve Wimbledonu). Česká golfová federace bude ráda, když své řady v roce 2012 rozšíří stejně jako letos o 3 000 nových rekreačních golfistů. Důvodem je opět ekonomika. V dobách rozhazovačných táhly golfový růst mnohé golfové „akademie“ organizované firmou, společností. Tyhle benefity vzaly za své. Stejně tak jednotlivci spíše šetří, než aby šli do nových sportů.

Jaké sportovní události čekají na golfistu v roce 2012? S velkou pravděpodobností by se měl odehrát druhý ročník ženského turnaje Ladies European Tour. Akce s rozpočtem pár desítek milionů se organizačně povedla, měla i velké sponzory. Spilková na ní uspěla, Albatrossu udělal turnaj velkou reklamu. Jaká je ale budoucnost turnaje European Tour na Čeladné? Akce s rozpočtem přes 100 miliónů korun se konala třikrát a ani jednou neprošel cutem žádný český hráč, ani jednou se nenašel hlavní sponzor. K téhle otázce se ještě vrátím v článku na začátku roku, ale lapidárně řečeno: vyhlídky nejsou růžové.

Klára Spilková. Snad nejsvětlejší moment letošní golfové sezóny. Nejmladší účastnice LET uspěla, protože získala kartu na další rok. Předvedla některá výtečná a některá velmi solidní kola, nedařilo se jí ale udržet výkonnost tak, aby zahrála velmi dobře ve všech turnajových kolech. Její tým si je téhle mezery vědom, velkou roli tu hraje psychika a věk. Spilková by pro příští rok měla hrát v doprovodu jiného kedíka, pokud bude volba této osoby úspěšná, určitě ji to herně posune výš.

Mužská sféra českého sportovního golfu nepředvedla nic srovnatelného. Nikdo neprošel cutem na Čeladné, nikdo se nedostal alespoň do druhé evropské ligy Challenge Tour. I když jisté výsledky tu jsou. Marek Nový skončil v celkovém hodnocení EPD Tour na dvanáctém místě. A Lukáš Tiňtěra se dostal do finále kvalifikační školy European Tour. V něm sice neprošel cutem, pár turnajů Challenge Tour si ale zahraje.

Bude rok 2012 znamenata další posun kupředu? Dostane se nějaký Čech třeba na EPD Tour do první pětky, aby mohl poskočit na Challenge Tour? Tohle je nekonečný seriál stále stejných otázek a odpovědí. Ale jednou to vyjít musí… Bude přicházet více hráčů, kteří jako děti začali před pěti, sedmi roky a dnes se pomalu dostávají do věkové kategorie, že by mohli soutěžit s dospělými. Šimon Zach ve svých patnácti letech letos koketoval s cutem na Čeladné, dobře hráli i někteří jeho vrstevníci do dvaceti let. Ano, jeden či dva Češi se dostanou alespoň do té Challenge Tour. Ale jestli se jim to podaří právě po sezóně 2012, to nikdo neví.

Kam nasměřuje své kroky Česká golfová federace jakožto organizace? V roce 2011 odešel z jejího čela Milan Veselý a nastoupil Jan Jenčovský. Dva zcela odlišní lidé, s odlišnými zkušenostmi, přístupem. Jenčovský a noví lidé ve vedení federace by právě v roce 2012 měli ukázat, jakým směrem chtějí jít a co nového přinášejí. Jenčovského mandát vyprší na jaře 2013, víc času než právě celý rok 2012 tedy mít nebude. Je zřejmé, že stále bobtnající počet klubů a jejich různorodost si vyžádají určitě změny ve způsobu organizování ČGF. Je také zřejmé, že peníze bude nutné shánět jinak než přes agentury a vlivné osoby. Je jen otázkou, kdy k radikálnějším změnám v ČGF začne docházet. Zda je odstartuje už konferecne ČGF na jaře 2012, nebo to bude až po další volbě prezidenta v roce 2013.

Sezóna 2011 začala brzy, jaro letos přišlo hodně včas. A hrát se dalo prakticky až do těchto dní. Přesto bylo ale pár měsíců deštivých, za moc nestály. Takže žádný zázrak, ale hůř může být vždycky. Tak ať ta sezóna 2012 je lepší!

Komentáře k článku

Napsat komentář