G 324 / Kde ještě v Česku chybí hřiště?

Devadesát golfových areálů v České republice není málo. Když se ale podíváme na mapu republiky podrobněji, zjistíme velké rozdíly. Někde je hřišť hodně, někde skoro žádné.

Česká republika má rozlohu přes 78 000 kilometrů čtverečních. Kdybychom těch devadesát areálů (bez rozdílu mezi devítkami a osmnáctkami) naprosto mechanicky rozmístili po její ploše, vyjde nám zhruba jedno golfové hřiště uprostřed čtverce 29×29 kilometrů. Každý občan této země by to pak neměl na golfové hřiště dál než zhruba 20 kilometrů. To je asi 20 minut jízdy autem. A říká se, že golfové hřiště by mělo být vzdálené maximálně 20 minut jízdy.

Jenže věc není tak jednoduchá. V některých regionech skutečně dorazíte na nejbližší hřiště za dvacet minut. Jinde se ale projedete. Kupříkladu takový občan Klatov to má na nejbližší hřiště do Hořehled, případně do Alfrédova, minimálně 45 minut jízdy. A lidé žijící v Jeseníkách, ti pojedou do Olomouce minimálně hodinu.

Česká hřiště jsou po republice rozeseta poměrně nerovnoměrně. Tak je tomu ale všude na světě. Hřiště se prostě staví jen ve vhodných oblastech, především v ekonomicky silnějších regionech, s větším počtem populace.

V Česku například před sedmi, deseti lety chybělo dost areálů v okolí Prahy i v Praze samotné. Dnes je situace jiná, region Prahy a Středních Čech se může pochlubit dvacítkou hřišť. To je nejvíc v celé republice. Na druhou stranu ale právě z tohoto regionu se rekrutuje až 40% všech hráčů golfu v Česku. Hřišť by tu tedy mohlo být ještě víc.

Specifická je také situace v Praze samotné, kde je stále relativně málo areálů. Dvě osmnáctky jsou na okraji města (Zbraslav a Černý Most), ty by bylo dobré doplnit ještě dalším hřištěm třeba na severním či severozápadním okraji (plánována stavba hřiště ve Statenicích je zatím v nedohlednu). Co však chybí ještě víc, jsou menší devítky na hru po práci přímo ve městě. Motol je na západě, Hostivař na východě, Hodkovičky na jihu. Hřiště by mohlo vyrůst i na severu, někde na okraji Ďáblic, případně na severozápadě u Ruzyně či Šárky. Určitě by se uživila.

Druhým regionem s dostatkem hřišť jsou západní Čechy, přesněji Karlovarsko. Deset areálů vzdálených od sebe maximálně 50 kilometrů. Tady se ale skloubila tradice s blízkostí hranic a německou klientelou. Jestliže do Karlových Varů-Olšových Vrat Češi ještě jezdí, do Mariánských Lázní už méně a do Františkových Lázní skoro vůbec ne.

Osm hřišť je ještě v okolí Hradce Králové a Pardubic, relativní dostatek je také na severním okraji republiky. Od Liberce až k Mostu najdeme zhruba patnáct hřišť.

V blízkém okolí našich dvou nejrozlehlejších horských oblastí, u Šumavy a Jeseníků, však žádné hřiště nenajdeme. Velké golfové prázdno je také na většině Českomoravské Vrchoviny neboli Vysočiny. Mezi hřištěm v Telči na jihu a Svobodnými Hamry na severu je vzdálenost 80 kilometrů, kde nenarazíte na jediný areál. Buduje se sice hřiště u Jihlavy, ale to je zatím jen ve fázi výstavby drajvingu.

Překvapivě nejsou golfová hřiště ve větším počtu ani na jihu Moravy, v okolí Znojma, Břeclavi atd. Rovinatější krajina by přitom ke stavbě docela lákala. Jediným zdejším areálem je ten v obci Těšetice u Znojma, který se v průběhu let mění z akademie na devítku.

Relativně málo hřišť najdeme i v Jižních Čechách. Je to turisticky frekventovaný region, ale výčet zdejších areálů je skromný: Bechyně, Písek, Hluboká, Český Krumlov. Na okrajích regionu pak leží Mnich, resp. Čertovo Břemeno.

I když je golf sportem provozovaným v přírodě, lze bez nadsázky prohlásit, že ze sociálního hlediska jde o ryze městský sport. Lidé z vesnic a z malých měst golfu příliš neholdují. Golf je doménou velkých aglomerací.

I když je v Česku spousta krásných přírodních míst, kde by mohlo vyrůst golfové hřiště, smysl má stavět je především u měst. V místech možná méně atraktivních, ale praktických. Mnich je kupříkladu jedno z nejhezčích hřišť v Česku – ale je až na hranicích s Rakouskem. Naopak Mladá Boleslav vyrostla na nic-moc místě, jenže je snadno dosažitelná po dálnici a ve městě je velký průmyslový závod. Neznám přesná data o počtech odehraných kol, ale hádám, že Boleslav jich má víc.

Přesto by ale mělo smysl podporovat jednu myšlenku. A to, aby u každého města s více než 30 000 obyvateli stálo jedno hřiště. Takových měst je u nás 37, u většiny také už hřiště najdeme. Ale u jiných – namátkou Příbram, Prostějov, Třebíč atd. – zatím žádné není. Dalších 30 měst pak má mezi 20 000 – 30 000 obyvateli a tady už je situace jiná, z těchto měst to mají ke golfu většinou daleko.

Nicméně vzhledem k současné ekonomické situaci nakonec můžeme být rádi i za těch nynějších devadesát areálů. Do příštích let jsou plánovány sice další, ale do realizace jich zatím míří podstatně méně, než tomu bylo v desetiletí 2000-2010. Když budu optimistou, tak počtu 100 hřišť dosáhneme nejprve okolo roku 2015.

Komentáře k článku

Napsat komentář