G 322 / Muž, který hraje z ženských odpališť

Pokud jste muž a ještě nikdy jste nehrál z ženských, červených odpališť, pak to určitě zkuste. Nejen, že vidíte hřiště z úplně jiné perspektivy, ale také vám vaše hra jasně ukáže, jak dobrým či špatným hráčem jste.

Už dlouho jsem uvažoval o tom, že si objedu hřiště z červených. Chtěl jsem vyzkoušet ten pocit, když hrajete maximálně 150-ti metrové třípary a na čtyřparech berete na druhou ránu do ruky jen vedžku. A pětipary dokonce hrajete druhou do grýnu.

Využil jsem zábavného Prázdninového týdne golfu ve Staré Boleslavi, jehož součástí byla i soutěž „Překvapivě jiná devítka“. Hrálo se tak, že muži šli z červených a ženy ze žlutých. Tomu říkám hezký příklad toho, jak se role pohlaví vyrovnávají. Mimochodem, přihlásily se asi jen tři ženy, ale skoro dvacítka chlapů.

Stará Boleslav je beztak krátké hřiště, ale řeknu vám, když se postavíte na odpaliště a čeká vás jen 248, 236 nebo 223 metrů čtyřparu, je to úlevný pocit. A co teprve 383 metrů pětipar! Turnaj se hrál jen na devět jamek, ale klasický stableford. A mnozí hráči ke svému údivu zjistili, že namísto očekávaných 18 ran k dobru jich najednou mají o tři i čtyři méně. Ano, pokud byste hráli na čisté rány, je kratší délka vždycky výhodou. Ale stableford v tomhle směru měří spravedlivě.

Přemýšlel jsem před hrou, jakou vlastně zvolit taktiku. Jestli to tlačit driverem až někam ke grýnu a pak si přihrávat pár desítek metrů sendvedžkou, anebo volit mnohem jistější hru typu pětka železo + PW. Při hře s driverem se sice ladně vyhnete fervejovým bunkrům, které prostě přepálíte, ale driver je obecně nepřesný a žádné hřiště, i to nejlehčí, není bez problematických míst. Naopak hra při zdi může přinést spolehlivé výsledky.

V mém případě to nakonec dopadlo nečekaně. A to velice špatně. Svou roli určitě hrál fakt, že jsem si moc dobře uvědomoval, že hraju opravdu lehké hřiště. A že bych tedy měl hrát dobře, ne-li výborně. Výsledkem bylo, že jsem například zahrál dvakrát z odpaliště přímo do autu. Jednou z toho byl dabláč a jednou bogy. To bogy mohlo být birdie… Podařilo se mi to na zmíněném 383 metrů dlouhém pětiparu, kde jsem skutečně byl druhou ranou po dlouhém drivu na grýnu (tedy přesněji: čtvrtou).

Nakonec jsem z turnaje odešel jako zpráskaný pes, kterému ani krátká délka nepomohla. Zahrál jsem hřiště zhruba stejně, jako když ho hraju normálně – vlastně i hůř. Některé jamky byly skutečně velmi lehké, ale jiné se prostě ukázaly být stejně nebezpečné jako při hře ze žlutých. A to především pro obtíže technického rázu: auty, bankry, voda, křoví atd. Nakonec jsem zahrál na devíti jamkách plus devět ran. Což je při mém hendikepu mezi 11-12 docela dost.

Tato hra mi prozradila mnoho o mé vlastní výkonnosti. Při krátké délce jamek se prostě už nemáte na co vymlouvat. Je to jen o tom, že dáte spolehlivou delší (nikoli nejdelší) ránu, že si budete dobře přihrávat a nepropatujete to na grýnech. A to se v mém případě ukázalo jako ne vždy spolehlivé. Opět se potvrdila stará pravda, že o výsledku rozhoduje především krátká hra. Jen pro zajímavost dodávám, že loni jsem na Prázdninovém týdnu golfu v Boleslavi hrál i soutěž dvou holí (zvolil jsem hybrid 24 stupňů a devítku železo), která se hrála z běžných žlutých odpališť. A těch devět jamek jsem obešel s výsledkem pět nad par. A patoval jsem přitom tím hybridem.

Problém je tedy do značné míry v psychice. Červená odpaliště vás náhle staví do úplně jiné, nečekané situace. I když je to zdánlivě lehčí pozice, její odlišnost člověka může znejistit. Příklad dvou holí mi ukázal, že když je hráč omezován, když nemá na výběr z mnoha řešení a musí volit jen tu jedinou a možnou cestu, pak je to vlastně lepší.

Stará Boleslav je trochu specifické hřiště, jsem zvědav, jak bych šel z červených hřiště typu Kunětická Hora, Albatross, Ypsilonka atd. Ale myslím, že bych nehrál o moc lépe. Až půjdu někdy s nějakou ženou ve flajtu, tak to určitě ještě zkusím.

A co vlastně říkaly ženy, které hrály ze žlutých? Nadšené samozřejmě nebyly, ty dálky jim připadaly obrovské. Ale braly to sportovně. Aspoň teď vědí, jak to mají muži v životě těžké…

Komentáře k článku

JNS (07.09.2011, 09:11)

Technická poznámka: rány nepřidává stableford, ale handicapový systém. Dostal byste jich stejný počet i ve hře na rány.

Napsat komentář