G 309 / Jak se daří golfu v televizích?
Byla sobota večer a já si nemohl vybrat, na který golf se v televizi budu dívat. Měl jsem tři možnosti: americkou PGA na ČT 4 Sport, evropskou tůru na Nova Sport, nebo golfový pelmel na Golf Channel. Doslova televizní hody dnes zažívá golfový fanoušek.
Není příliš dávno doba, kdy golf se na televizních stanicích v Česku objevoval prakticky jen ve středečním sestřihu na Eurosportu. Půlhodina až hodina v sekci Wednesday Selection, společně s jachtingem a jezdectvím. Pořad byl prokládán častými reklamními bloky a ukazoval většinou jen patování na grýnech. Jenže já tehdy s golfem zrovna začínal a tak jsem byl za každou televizní zmínku o tomto sportu vděčný.
Vše se změnilo s nástupem golfu do programu České televize ČT4 Sport (vysílá od 2006). Alespoň deset přenosů z turnajů PGA ročně! Pamatuji si, že jsem byl zpočátku schopen dívat se i v jednu ráno. A musím také říct, že mi to z hráčského hlediska k něčemu bylo. Člověk se švihu, taktice, chování při hře atd. učí hlavně prostým pozorováním.
V průběhu minulých let se objevil golf na Nova Sport (dříve Galaxie), lze ho vidět i na programu Sport 1 či Sport 2. Zatím poslední výraznou akvizicí je zahájení českého vysílání speciálního golfového kanálu Golf Channel (je i v nabídce UPC). Když tedy chce golfový fanoušek vidět ty nejdůležitější turnaje, má je. Pokryty jsou série PGA a European Tour, dává se i něco z ženského golfu. Majory a Ryder Cup si zmíněné stanice rozdělují, každá dává některý. Škoda, že se občas neuvádí i něco z americké seniorské tůry. Ale to by člověk chtěl už moc…
Stejně jako jsem ale na začátku koukal na vše, dnes už jsem vybíravý. Nehraje Tiger Woods nebo aspoň Phil Mickelson? Chybí nejlepší Evropané? Není to major? Tak to se dívat nemusím… Je v lidské povaze zvyknout si rychle na pohodlí a nadbytek – a já jsem si také zvykl. Navíc je pravdou, že přenosy vnímám už jen po jejich sportovní stránce, jako výukový program jsem je vytěžil dostatečně (byť zpomalené záběry švihu jsou stále úžasné). Takže čtvrteční a páteční kola moc neprožívám a pokud to v sobotu nebo v neděli není dostatečně dramatické klání se známými hráči, tak můj zájem není bůhvíjaký. A upřímně také říkám, že do jedné v noci už mně neudrží ani ten Woods (navíc když teď skoro vůbec nehraje).
Důležitou věcí je nicméně obchodní stránka věci. Je otázkou, nakolik je golf v českých televizích výdělečný. Veřejnoprávní ČT4 Sport si s tím nemusí moc lámat hlavu, ostatní televize ano. Zatím mám dojem, že finanční výtěžnost golfu není veliká, reklamních bloků v něm není nadbytek. Ani sledovanost golfu nebude srovnatelná s „velkými“ sporty, jako je fotbal, hokej, motorismus nebo tenis. Potenciálních diváků-golfistů je padesát tisíc, dalších padesát tisíc by se snad našlo mezi negolfovou veřejností. I tak to jsou ale na televizi dost malá čísla: pouhé jedno procento sledovanosti je zhruba 80 000 diváků. Na druhou stranu je ale výhodou, že jde o relativně jasně profilovanou cílovou skupinu, s vyššími ekonomickými možnostmi.
Jsem v tomhle směru zvědav, jak si povede právě česká verze Golf Channel. Provozovat v Česku televizi je docela odvážný byznys (viz nedávné konce Z1 a TV Public), který stojí minimálně desítky milionů ročně. Nejde ani tak o tvorbu programu, ale především o poplatky za šíření signálu. Aby se Golf Channel vyplatil, bude to chtít opravdu hodně reklamy.
Kdyby nicméně golf z českých obrazovek náhle zmizel, určitě by mi chyběl. Protože na ostatních kanálech není většinou skoro nic zajímavého (s výjimkou ČT 2), volím golf i jako určitou kulisu. Čtu si při něm, píšu na počítači – a občas mrknu, co se na hřišti děje. Někdy jen tak koukám „do zeleného“ a uklidňuji se tím. Golfové přenosy mají výhodu, že na vás neutočí svojí agresivitou a nadměrnou dynamikou, nevystupují v nich vlezlí baviči národa a nevtloukají vám v nekonečných reklamních blocích a self-upoutávkách do hlavy, co všechno si máte koupit a na co se dívat. I když z hlediska existenčního by více reklamy asi bylo dobře.
Komentáře k článku