G 302 / Kam zmizely černé duše z českých klubů?

Je to neobvyklá situace: oproti minulému roku většině českých golfových klubů ubyli členové. Celkem osmdesát klubů snižovalo počet, v některých případech dokonce o sto či dvě stovky hráčů. Co se vlastně stalo?

Loni proběhlo čištění klubové databáze i databáze serveru ČGF. Odstraněni byli ti hráči, kteří byli vedeni jako tzv. mrtvé duše. Hráč přestoupil z jednoho klubu do druhého, ovšem členství v prvním mu nebylo vymazáno. Kluby na tuto skutečnost často poukazovaly, protože jim přinášela organizační i finanční potíže. Jestliže jste měli 100 mrtvých neplatících duší a za každou jste museli dát do pokladny ČGF 300 korun, dělá to dohromady nezanedbatelných 30 000 korun.

Srovnání členské klubové základny k 31. 12. 2009 a 31. 12. 2010 proto přináší překvapivá čísla. Například Malevilu loni ubylo 225 hráčů (nyní 1 164), Hodkovičkám 238 (nyní 2 008), Ještědu 177 (nyní 412), Brnu-Žabovřeskám 225 (nyní 365), Golf Clubu SPA – hřiště Barbora 224 (nyní 509) atd. Samozřejmě mohou být v této statistice zachyceni i hráči, kteří z klubu vystoupili, ale při tak velkých číslech to není pravděpodobné. Jedinou výjimkou může být Automotoklub Masarykův kruh, který měl ještě před rokem 606 členů a nyní jich má jen 14! Důvodem je ovšem klubově-vlastnický přesun, takže hráči přešli do okolních klubů. Například brněnský ID Golf Club má nárůst z 85 na 493 členy. Velký nárůst má také nedaleký GC Sokrates v Kořenci (plus 141 členů, nyní 1 075).

U většiny ze „snižujících“ klubů ale nešlo o stovky, nýbrž několik desítek členů. Tady lze těžko říct, zda šel klub dolů v rámci odklízení mrtvých duší nebo se opravdu hráči odhlašovali. Vysvětlitelný úbytek ovšem zaznamenal středočeský Golf Club Resort Paradise, který šel z 238 členů na pouhých 15. Důvodem byl odchod klubu z benáteckého hřiště, členové přitom dostali nabídku přejít do nového klubu působícího na hřišti.

Paradise ale není v tuto chvíli jediným klubem s tak nízkým počtem členů. GK Zbraslav má například pouhé 2 členy, GC Česká Lípa 7, GC Prostějov 17, středočeský GC Farma Michael 13, Golf Kladno 19, Golf Club Slavia 25, klub HoSPORT 22 atd. Naopak nejpočetnějším klubem v Česku zůstává už čtvrtým rokem pražský GC Hostivař, který má v současnosti 3 225 členů.

Byť se čistilo, šedesáti klubům členská základna rostla (asi si také dávali v minulosti pozor na výskyt černých duší). Skutečným skokanem roku je GC Marina Praha, neboli drajving na Libeňském ostrově, který patří do portfolia CZ Golfu. Klub má nyní 1 199 členů s ročním nárůstem 743 členy. Možná se tu projevila akce Hraj golf změň život, zdejší drajving neměl nouzi o zájemce. Své ale určitě vykonala i výhodná cenová nabídka.

Velkým skokanem je rovněž pražská Erbia GC, narostla o 314 hráčů a má už 930 členů. Erbia je klubem bez hřiště, který nabízí hráčům slevy pro hru na různých hřištích. Podobně se dařilo i Clubu ducha sportovního, narostl o šest desítek hráčů (nyní 841). Celkem 120 nových členů získal i GC Český Krumlov, téměř stovku přilákal pražský drajvingový GC Chateau St. Havel (i tady se konala akce Hraj golf). Dalších sto nových členů má Stará Boleslav (opět Hraj golf), klub má 759 členů. A rostl již zmíněný Hostivař, o 129 členů. Centrální mimoklubová registrace, která kdysi byla se svými třemi tisíci korun určujícím faktorem pro výši ročního poplatku, má dnes 1 133 členů. Za ty samé peníze ale dostane nový člen v Hostivaři, ale i v jiných klubech, už nesrovnatelně více. A některé kluby jdou v ceně i pod tři tisíce.

Sleduji změny počtu hráčů v klubech od roku 2005 a vidím, jaké trendy převažují. Dlouhodobě úspěšné jsou především ty kluby, které poskytují levné členství. U klubů s hřištěm je to nejčastěji tzv. pasivní členství, bez hracích poplatků. V takovém případě jde o kluby s mnoha stovkami členů, i přes tisíc. Daří se také klubům, které mají kvalitní hřiště a nabízejí rozumný roční hrací poplatek. Samozřejmě jsou úspěšné hřiště-kluby blízko Prahy. Naopak málo rostou například kluby disponující jenom indoorem, nerostou příliš ani kluby na drahých hřištích, kde je vstupní poplatek mnoho desítek tisíc (nárůst v řádu několika desítek členů).

Jestliže statistika za loňský rok byla poznamenána „čistícím“ faktorem, pak tento rok by měl už přesněji ukázat, jak si které kluby vedou. Ale hlavně jsme asi všichni zvědaví, jak se letos budou lidé hrnout do golfu obecně. Tedy zda byl loňský menší nárůst dán jen počasím a ekonomickou krizí. Letošní teplejší jaro by zatím dobrému startu do sezóny mohlo přát.

Komentáře k článku

Napsat komentář