G 295 / Dubajská aféra dělá golfu medvědí službu

Suchánek, Roman, Žaluda a další. Vyslanci českého rekreačního golfu, kteří se vydali na spanilou jízdu k mohamedánům. Zda v Dubaji tamní grýny pokořili, to nevíme. Ale víme, že od poslance Suchánka šlo podivnou cestou půl milionu v hotovosti. A to je špatná zpráva jak pro český golf, tak pro celou společnost.

Hlavním hrdinou v téhle aféře je určitě Pavel Suchánek (*1952). Poslanec za ODS sedí v parlamentu už od roku 1998, loni se stal šéfem vlivného Rozpočtového výboru. Celoživotně je spojen s Jižní Moravou, v letech 1974-95 pracoval v Jihomoravské energetice. Jako mnozí jeho kolegové i on získal vysokoškolský titul během politické kariéry. V letech 2000-2006 absolvoval VŠE. Je jistě otázkou, jak dalece se dá skloubit náročná práce poslance s vysokoškolským studiem a jak takové studium vypadá. Ale to je věc pana poslance a těch, co mu na VŠE titul ing. udělili.

Z jeho politických kroků stojí za zmínku, že v roce 2005 prosadil změnu zákona, podle níž nemuseli manažeři veřejně obchodovatelných firem zveřejňovat své platy. Jeho poslanecká aktivita však není zářná. V roce 2010 patřil k nejhorším v účasti na hlasování, byl přítomen pouze v 56% případů a je v tomto směru až na 178. místě ze 198 poslanců. Tvrdí však: „Lidé vás neposuzují podle toho, jak často hlasujete, ale kolik jste donesl do svého volebního obvodu peněz.” Možná i proto byl zastáncem hojně kritizovaného „porcování medvěda“, tedy schvalování dotací ze státního rozpočtu.

Pan poslanec je také prezidentem Golfového clubu Parlamentu České republiky. Účastnil se i loňského říjnového mistrovství klubu na rány ve Mstěticích, mezi dvacítkou hráčů skončil na sedmém místě (výsledky 96+103). Za zmínku stojí, že vítězem se stal JUDr. Jiří Kovář (85+91), člen klubu a shodou okolností jeden ze dvou nynějších kandidátů na funkci prezidenta ČGF.

Parlamentní golfový klub, toto nestandardní „podnikové“ seskupení politických pracovníků, není ale jediným klubem, jehož je poslanec Suchánek členem. Za domovský klub má Karlovy Vary a je také členem GC Austerlitz. Na Austerlitzu je mimochodem zmíněný Jiří Kovář prezidentem. Vzájemná provázanost je patrná.

Jak toto vše ale souvisí s golfem jako takovým?

Je to jednoduché. Golf nemá v České republice v obecném povědomí nijak skvělou pověst. Je mnohými lidmi považován za sport zbohatlíků, podivných podnikatelů a lehkoživků. Samozřejmě to není spravedlivý pohled. Takoví lidé také golf hrají, ale vedle toho ho hraje i spousta normálních občanů.

Jenže obraz golfu si veřejnost získává podle těch nejviditelnějších, v médiích nejzmiňovanějších událostí a osobností. V Česku nejsou žádní špičkoví golfisté, a tak na jejich místo nastupují rekreační hráči. Bartoška a Eben, fotbalisté a hokejisté, pseudocelebrity. A samozřejmě fůra podnikatelů, manažerů, úspěšných lidí, kteří však nejsou vždy spojováni s čistými aktivitami. Vlastně je to tak, že mnoho z těch tzv. úspěšných nemá veřejnost v lásce. Jsou to lidé s negativním obrazem.

Dubajská aféra je typickým příkladem toho, proč vnímá široká veřejnost golf špatně. Jde tu o nemalé sumy, podivné okolnosti jejich toku, potenciální lobbysmus, okázalý luxus. Roman (ČEZ), Dvořák (Dopravní podnik) i Žaluda (ČD) jsou reprezentanty státních či polostátních firem. Suchánek je dokonce veřejným činitelem, zastupuje občany v nejvyšším zastupitelském orgánu.

Pavel Suchánek tvrdí, že vše bylo legální, každý si to platil ze svého, výlet s ostatními (včetně kontroverzního Romana Janouška) byl vlastně náhodný. Ano, je to možné. Ale prostý fakt, že si pan zastupitel „odskočí na dovču“ do Dubaje, kde bydlí v exkluzivním hotelu a švihá tam holí na drahém sportovišti, to není věc, kterou si v očích běžného občana získá respekt. Tento občan si navíc o Suchánkově vysvětlení týkajících se financování bude myslet své. Napadne ho i něco o novodobých papaláších. A pomyslí si samozřejmě své o golfu. A zase ho tahle aféra utvrdí v přesvědčení, že golf je podivný sport.

Pavla Suchánka zřejmě nenapadá, že když politik v jeho postavení jede hrát golf do Dubaje se zmíněnou „partou“, je to už samo o sobě zvláštní i provokující. Tyhle věci nenapadaly ani Mirka Topolánka, když jel do toskánské vily. Dvanáct Suchánkových let ve sněmovně je zřejmě dost dlouhá doba na to, aby člověk ztratil pojem o tom, jak jde běžný život.

Řečeno lapidárně: celý tenhle velkopanský výlet byl docela chucpe.

Komentáře k článku

Richard Nezval (26.03.2011, 23:25)

Vážený pane Halado , moc výstižný článek , mluvíte mi z duše...hned jak budu mít více času projdu si celou stránku, která se mi jeví zajímavou ( hlavně golfová část ) Zdraví Nezval

Napsat komentář