G 294 / Prezidenta (ne)zvolíme aneb má Líšnická výzva smysl?

Už to vypadalo, že v nezvyklém klidu dospějeme k volbě nového prezidenta ČGF. Teď je tu ale Líšnická výzva. Ta říká, že by se prezident na konferenci 19. března vůbec volit neměl. Žádný div, že se situace zamotává. Kostlivec minulé volby totiž stále řachtá ve skříni.

Před Vánoci i po Novém roce jsem si říkal: Kde jsou kandidáti na prezidenta? Ohlásili se jen dva, Jiří Kovář a Michal Zahradníček, přičemž o obou nebylo moc slyšet. Kovář sice poskytl rozhovor médiím, kde své záměry zveřejnil, ale nic převratného to nebylo. A Zahradníček, jinak mediálně zručný až halasný, ten mlčel úplně.

Už jsem chtěl psát článek o tom, že taková situace není dobrá. A že je škoda, že se nepřihlásilo víc kandidátů, kteří by také lépe vyjadřovali široké spektrum zájmů a směrů v současném českém golfu.

Do toho ale přichází Líšnická výzva, dopis podepsaný zatím 18 představiteli českých golfových klubů. Navrhují, aby se prezident na konferenci vůbec nevolil. Současný výbor by měl ještě pracovat, federaci by v takovém případě měl vést viceprezident.

Výzva má určitě své racionální důvody. Je to především obava, že chystaná volba bude dalším fiaskem jako před dvěma roky. Že se volba na poslední chvíli zvrhne, že se objeví náhlí kandidáti ne-kandidáti, že na tak důležité klání nebude na konferenci vzhledem k dalším bodům programu čas (hlásí se 19 nových subjektů, jejichž přijímání bude trvat dlouho).

Výzva reaguje na pocity mnoha lidí z golfové sféry, že něco je s chystanou volbou v nepořádku. Ostatně v kuloárech se šuškají různé varianty. Že dosavadní prezident Milan Veselý bude vyzván, aby ještě zůstal (sám ale říká, že určitě odstoupí), že se objeví další silní kandidáti, kteří budou vyjadřovat zájmy některých skupin atd.

Obavy jsou jedna věc, reálná situace druhá. I když by si kdekdo přál, aby kandidovali další lidé, prostě se tak nestalo. Mně se to taky nelíbí – ale co s tím naděláme? Z těch dvou jmen má navíc Jiří Kovář už formulovanou představu, jak by ČGF vedl. S prací ve vedení ČGF má také zkušenosti. Takže není důvod, proč by se volba neměla konat.

Problémem Líšnické výzvy je skutečnost, že přichází až nyní, měsíc před volbou. Už po podzimní konferenci ČGF měly tyhle obavy zaznít, už před Vánoci mohla být výzva venku. Pokud mají signatáři obavy, že se do vedení ČGF dostane někdo nevhodný, tak to také měli říct naplno – o koho se jedná a proč tomu tak je. Stejně jako měli říct, zda sami nepodporují někoho konkrétního. Také představa, že ČGF by mohl vést další rok, možná dva viceprezident, není ideální. Řešení otázky prezidenta se tím odsouvá na blíže nespecifikovanou příští dobu. A vůbec není záruka, že se do té doby skutečně objeví další kandidáti, že se situace nějak změní k lepšímu.

Server Golf Digest CS v článku z minulého týdne uvádí i názor současného prezidenta ČGF Milana Veselého. Ten údajně Líšnickou výzvu „plně odporuje“ a dále říká: „V současné době nevidím žádného vhodného kandidáta a věřím, že během následujících dvou let se nějaký objeví. Oldřich Tobrman má nyní velké starosti v klubu a Karel Vopička bohužel neumí jazyky.“

Nechci tenhle – možná příliš zkratkovitě zaznamenaný – citát zveličovat, ale podle mne jde o další z Veselého nešťastných mediálních vyjádření. Negativním způsobem se zde vyjadřuje ke svým možným nástupcům Zahradníčkovi a Kovářovi, navíc lobbysticky zmiňuje dvě jiná jména – aby je ovšem v zápětí odmítl (navíc ve Vopičkově případě značně nediplomaticky, až hloupě). Takto zasahovat do volby a předem torpédovat regulérní volební postup, to není vhodný styl jednání. Byl to mimochodem právě Veselý a jeho podivné názorové obraty při volbě 2009, které celou nynější situaci odstartovaly.

I přes to, že chápu autory Líšnické výzvy, myslím si, že prezident by se měl na konferenci volit. Přesněji: volitelé by se měli pokusit ho zvolit. Když to nedopadne, tak to nedopadne… Líšnická výzva je relevantní reakcí, ale ne praktickým řešením. Ať už vyhraje ve volbě kdokoli, je možné ho přece po čase zase odvolat. Ostatně čekání na tzv. ideálního kandidáta je k ničemu. Žádný se neobjeví.

Komentáře k článku

Pavla Nemcova (06.03.2011, 13:04)

Vazeny pane Halado, moc se mi libi vase golfove fejetony. Z funkcionaru CGF mam stejny pocit jako z nasich vykutalenych politiku, ale mozna je to jen tim, ze o jejich cinnosti nemame dostatek informaci. Asi se budete ucastnit konference, kde se budou prijimat novi clenove. Docela by me zajimalo, proc vznikaji nove kluby vedle tech stavajicich pri jiz existujicich hristich a proc usiluji o vstup do CGF a take co dela studentsky klub, ktery ma snad jiz kolem 100 clenu. Koho jineho nez studenty by mela CGF podporovat? Je spousta veci, ktere me v souvislosti s CGF zajimaji(napr, kolik stoji reklamni kampan Hraj golf), ale neminim vas ukolovat. Jen se tesim, az si po 19. breznu prectu vase postrehy.

Napsat komentář