G 293 / Elektronický drajving má budoucnost
Teplé dny jsou zase pryč a tak to žene golfisty zpátky do indoorů. V pražské Podbabě otevřeli centrum, které disponuje novinkou. Elektronickým drajvingem. Jak to na něm pálí?
Když do podbabského golfového centra neboli Golf Clubu Dejvice přijdete, neuvidíte tu obvyklou výbavu velkých indoorů. Chybí rozměrná odpalovací plocha, jakou znáte například z Čechie, Stepu a Erpetu. Elektronický drajving vypadá podobně jako běžný golfový simulátor. Kóje krychlovitého typu o plošných rozměrech asi 4×4 metry, uprostřed je rohožka. Nepálíte z ní ovšem do plátna, ale do sítě tři metry před sebou.
Podstatou elektronického drajvingu je měřidlo vaší rány a obrazovka, na které vidíte, jak míč letí. Na ní se zobrazují i všechny údaje o jeho rychlosti, rotaci, výšce, odchylce od rovného směru atd. Míč si při odpalu musíte umístit poblíž krabičky, která leží na zemi u rohožky a let balónku zachycuje. To je srdce celého systému – radarové měření. Obrazovku máte ve výšce vašeho pasu po straně kóje.
Ovládání systému je dotykové, jako u běžného simulátoru. Na počítači si můžete nastavit virtuální drajving s vlajkami na ploše, vedle toho nabízí počítač i možnost dalších prostředí, např. legrácek inzerovaných jako „výzvy“. Můžete soutěžit o nejdelší odpal nebo nejpřesnější ránu. A konečně: systém umožňuje hrát regulérní hřiště. Nejde sice o srovnatelné prostředí jako na běžném simulátoru FSG či AboutGolf, ale hrát se tu dá.
Výhodou e-drajvingu je, že poskytuje přesný obraz vaší rány. I když třeba ve Stepu máte před sebou skoro 50 metrů dlouhý prostor, stejně vám to mnoho neprozradí o vašem šlajsu, hooku atd. Trénovat tu drajvrem skoro nemá cenu. Na e-drajvingu ano, protože vidíte a víte všechno. Samozřejmě to už znáte právě ze simulátorů, kde se dá funkce „drajving“ také nastavit. Ale tohle je levnější.
Tedy abych byl přesný: na webu GC Dejvice inzerovali, že se slevou mě hra na dvě hodiny vyjde na 100 korun. Jaksi ale zapomněli napsat, že musíte zaplatit ještě 150 korun vstup. Takže 250 korun za 2 hodiny hry. A až pomine období slevy, bude to 350 korun za dvě hodiny. V centru můžete využívat i tradiční výbavu indooru. Je tu několik klasických simulátorů, patovací plocha, čipovací grýn. Netradičním prvkem je zdejší bankr, ve kterém je skutečný písek. Je prosévaný tak, že ho tvoří větší krystalky, proto se tu nepráší. Kóje s bankrem je až na konci chodby, písek se nepřenáší jinam.
Ale ještě k digi-drajvingu. Zajímavé je, že hráče nutí k jinému tréninku, než když stojíte jen na rohožce a pálíte jeden míč za druhým. Tady se chcete podívat na průběh rány a zjistit její data. Rozbor z počítače vám zabere pár desítek vteřin. Mezi jednotlivými údery máte víc času, trénink pak nemá podobu golfového fitnessu, při kterém jste po odpálení padesáti míčů během dvaceti minut vyřízení a teče vám pot z čela.
Systém jako většina jiných trochu přidává na metrech, ale lze ho nastavit i přesně, podle běžných délek, kterých dosahujete na hřišti. Možností, jak lze s touhle hračkou pracovat, je mnoho, dají se tu nastavovat i jednotlivé hole, různé režimy počasí atd. Jednu věc to ovšem předpokládá: pokud půjdete na e-drajving poprvé, počítejte s tím, že vám hodně času zabere poznávání ovládacích prvků. Kdo má zkušenosti s klasickým simulátorem, má výhodu, ale i tak strávíte dost času tím, jak co nastavit.
Má elektronický drajving budoucnost? Řekl bych, že ano. Je totiž méně náročný na prostor, můžete ho postavit kdekoli, kam se vejde pár kójí. Je výhodný i pro trénink s profíkem, který vyčte z údajů zobrazených počítačem vše potřebné. A kdo má peníze a velký rodinný dům, ten si ho může pořídit i domů. Vyjde ho to levněji, než kdyby kupoval klasický simulátor.
Komentáře k článku