G 288 / Spilková u profesionálů: jaké jsou možnosti i rizika

Klára Spilková byla možná sama překvapena svým prosincovým úspěchem v kvalifikaci na Ladies European Tour. A zprvu to taky vypadalo, že váhá, zda přestoupit k profesionálům. Jenže rozhodnutí nakonec padlo nečekaně, během pár dnů. A hráččina slova jsou nyní plna očekávaní a optimismu.

O tom, že Spilková by se golfem mohla jednou živit, nikdo vcelku nepochyboval. Není potřeba tu vypočítávat úspěchy, kterých tato hráčka dosáhla, je zatím největším golfovým talentem, který se v Česku po roce 1989 objevil. Otázka vždy jen zněla: kdy se dostaví takové úspěchy, že přestup k profíkům bude na pořadu dne.

Úspěch přišel skutečně hodně rychle. Ve svých čerstvých šestnácti letech (narozena 15. prosince 1994) bude Spilková vůbec nejmladší hráčkou, jaká na LET hrála. Hru na LET si v roce 2009 v jedné sezóně vyzkoušela i Zuzana Mašínová, která na ni vstoupila v dvaceti devíti letech jako už relativně zkušená hráčka. Po roce z ní vypadla a z jejích rozhovorů vyplývalo, že to není žádná legrace, především po psychické a také finanční stránce. Jen účast na turnaji čítá v případě pouhých dvou lidí (hráč a kedík) zhruba čtyřicet tisíc korun nákladů (cestovné, ubytování, strava). I když si hráč může říkat, že na peníze nesmí myslet, vždycky na ně myslí.

Spilková má na své straně několik důležitých plusů. Je mladá, její hra je na vysoké úrovni, má už mnoho zkušeností i úspěchů na kontě. Je i díky svému křehkému dívčímu půvabu mediálně vděčným objektem. Proto může být pro sponzory velice atraktivním artiklem. I kdyby se jí první ročník LET nevydařil, pořád může dostat bez problémů druhou šanci. První rok bude brán jako oťukávání, ve kterém po hráčce nikdo nebude chtít větší úspěchy.

Jsou tu ale také rizika, která s sebou profesionalizace přinesla. Například je to otázka, kolik turnajů Spilková odehraje a v kolika lidech tam pojede její tým? V tak mladém věku to jen ve dvou lidech bude náročné, ale víc lidí bude znamenat větší náklady. Další otázky samozřejmě může vyvolávat to, jak se mladá dívka vyrovná se změnou života. Jak dokáže zvládnout psychiku, jak na ni dolehne velká hráčská konkurence? Jak se její hraní bude dávat dohromady s gymnaziálním studiem? A jak skloubí své citové záležitosti a soukromí s nároky, které vyžaduje velký sport?

Ve světě sportu nicméně nejsou výjimkou jedinci vystupující v patnácti, šestnácti na vrcholnou scénu. Dívky také naskakují do vlaku velkého sportu dříve než chlapci. Tenis takových individualit zažil mnoho, i v golfu se hranice snižuje. Často se ale dostavují potíže dané právě mladým věkem. Tenistka Jennifer Capriatiová si mladickou kariéru opepřila skandály s kouřením marihuany, golfistka Michelle Wie zase byla vtažena do marketingového kolotoče natolik, že kvalita její hry prudce poklesla.

Můžeme v téhle souvislosti podotknout, že i někdejší souputnice Spilkové, Čechoameričanka Jessica Korda, se před nedávnem profesionalizovala a bude hrát americkou LPGA. Kordová je nicméně skoro o dva roky starší, 27. února 2011 jí bude už osmnáct let. Ten rozdíl dvou let mezi oběma hráčkami není zanedbatelný, každý určitě ví, že jinak vnímal svět v prvním ročníku gymnázia a jinak ve třetím, čtvrtém. Korda má také za sebou silné finanční zázemí, její otec má zkušenosti s profesionálním sportem jak po stránce koučování, tak z hlediska marketingu. Spilkové takový hlavní kouč-sponzor-kedík-trenér-rádce chybí.

A ještě jedna věc: být členkou LET je určitě pro golfistky velkým snem, ale není to po finanční stránce úplný zlatý důl. Prize money se na LET pohybují zhruba okolo 300 000 euro na jeden turnaj, na vítěze připadá přes 30 000 euro. Ostatní už berou podstatně méně. Padesátá hráčka na celoročním žebříčku měla loni něco přes 40 000 vydělaných euro, což je zhruba milion korun. Osmdesátá hráčka ale už měla pouhých 20 000 euro. Odečtěte daně a náklady na cestování a jste někde na nule. Je zřejmé, že dobře se uživit se na LET daří jen pár desítkám těch nejlepších. Americká ženská LPGA je na tom lépe, tam jsou několikanásobně vyšší prize money. A proto právě tam směřují kroky těch, které uspějí na LET.

Spilková v tuto chvíli už překročila Rubikon. Byl to rychlý přechod, ale nakonec asi nebyla jiná možnost. Příležitost je potřeba chytnout za pačesy a držet se jí. Snad ji kolotoč nevyhodí, snad ji podrží její kuráž a bude mít třeba i kus štěstí. V každém případě je fajn, že máme komu fandit.

Komentáře k článku

Napsat komentář