G 284 / Kolik vteřin trvá golf?

Golfové kolo trvá při osmnácti jamkách zhruba čtyři a půl hodiny. Ale kolik z tohoto času skutečně hrajete golf? Velice záludná otázka, která nás navíc dovede ke konstatování, že golf je opravdu docela drahou zábavou.

Zkusme uvažovat a počítat. Co je to vlastně golf? Švihnutí holí, po kterém se míček vznese a letí, případně roluje po grýnu. Průměrný rekreační hráč zahraje za kolo zhruba 100 ran. Stokrát napřáhne a švihne, trefí patrem míč. Celý tento proces trvá asi tak pět vteřin. Celkem je to 500 vteřin, tedy něco přes osm minut. Osm minut čisté hry – a přitom tím strávíte celý den. Příjezd na hřiště, hra, jídlo po hře, odjezd domů…

A teď si to ještě přepočítejte na peníze. Cesta neboli benzín tam a zpět, to může být asi tak 400 korun. Jídlo cca 200 korun, fýčko 1 000 korun. 1600 korun za osm minut hry. Nechci být sarkastický, ale to je cena srovnatelná s … pronájmem tanku a jízdou po tankodromu. Nebo s … návštěvou nějakého ošklivého domu s prodejnými dámami.

Samozřejmě trochu přeháním. Golfový zážitek není jen těch osm minut čistého švihu. Patří do něj i vnímání krajiny, uvažování o taktice, cvičné švihy, sledování hry soupeře nebo kolegy atd. Nicméně není sporu o tom, že v golfu je velká disproporce mezi „hrou“ a „mezihrou“. Toho druhého je v něm hodně.

Ani další sporty na tom nejsou moc dobře. Podobné je to s lyžováním. Čistý čas strávený na sjezdovce jízdou dolů může být maximálně několik desítek minut denně. Stačí si vzít sjezdovku o délce cca jeden kilometr. Nahoru jedete asi deset minut, dole jste za minutu. Připočtěte čas příjezdu na sjezdovku a návrat domů, čas na oběd, trochu čekání ve frontě a jste na maximálně dvaceti, třiceti minutách aktivního lyžování za den. A co teprve cena! Když si takhle zajedete zalyžovat do Alp, pak se vám pár hodin čisté jízdy za týden promění v pekelně drahý špás.

Trochu lépe jsou na tom sporty jako je tenis nebo squash, pokud se ovšem snažíte udržet míč ve hře a nehrajete stylem podání/bod. Ještě lépe je na tom cyklistika, tam šlapete na rovině i do kopce, jízda dolů pak trvá chvilku. A vůbec nejlepší je chůze. Ta je nejlevnější a trvá pořád. Respektive: buď jdete, anebo nejdete.

Přesto všechno ale lidé holdují golfu a podobným zcela neefektivním sportům. Kvůli pár minutám utrácejí spoustu času, peněz i energie. Příčina tkví možná v tom, že těch pár minut je mimořádně vzrušujících a příjemných. Pocit dobře trefené rány nebo dobře vykrojeného oblouku v čerstvém prašanu je natolik opojný, že ho chceme stále opakovat.

Ve skutečnosti se ale golf, lyžování či jiné sporty nedají takto „rozkrájet“. Součástí golfu je ona zmíněná chůze, ne nadarmo se mu říká „procházka parkem s golfovými holemi“. Golf má právě díky mnohaminutovým hluchým místům výrazný sociální rozměr, právě tady můžete se svým parťákem kecat a bavit se. Není to jen těch pár minut švihání, ale je to komplexní relaxační zážitek. Ano, sport to zrovna moc není, ale přinejmenším výlet do přírody ano.

Člověk ostatně v celém životě tráví různé časové úseky nějakou „neefektivní“ činností, hodně času promrhá. Jen málokdo pracuje osm hodin své pracovní doby, většinou to je šest i méně hodin práce. Nemalou dobu stráví člověk přesouváním se z místa na místo, spoustu času zabere příprava „na něco“. A čtvrtinu až třetinu života člověk prospí. To je už úplně „ztracený“ čas. Anebo je to naopak ten nejlépe využitý?

Komentáře k článku

Napsat komentář