G 282 / Asiat kupuje hole pro dceru

Ačkoli už sezóna na většině hřišť skončila, v golfshopech je stále dost zákazníků. Slevy, výprodeje, ale i předvánoční nákupy… Taky jsem před pár dny v jednom shopu brousil. A byl svědkem zvláštní situace.

Asiat středního věku okolo padesátky kupoval hole. Nikoli sobě, ale své patnácti, šestnáctileté dceři. Prodavač mu nabízel různé hole a snažil se mu vysvětlit, jaké dcera potřebuje. Měřila asi tak 155 centimetrů a prodavač byl názoru, že bude potřebovat zkrácené hole. Navíc kupujícího zahrnoval informacemi o torzi šaftu. Asiat pokyvoval souhlasně hlavou (jak to mají ve zvyku), ale bylo vidět, že nerozumí jak odborným výrazům, tak proudům prodavačových českých slov.

Výsledkem nabídky byl set holí od šestky do send vedže, který by v prodejně zkrátili a upravili a stálo by to asi tak čtrnáct tisíc. Jak jsem ale pochopil, dívka byla začátečnice. Ona sama o výběr holí nejevila velký zájem, spíš ji zaujaly boty, které se jí líbily. I tady ale byl problém – prodavač se jí snažil nabízet jiné.

Asiat byl ze situace trochu nervózní. Očividně se mu nákup se jevil příliš složitým kvůli nutnosti zkracování a ani cena ho rozhodně neoslovila. Ale snažil se působit slušně a tak jen kýval hlavou. Nakonec mu prodavač napsal potřebné údaje na lístek a bylo jen na něm, jak se rozhodne. Má koupit nebo ne?

Mezitím z obchodu odešla Asiatova dcera a já se sebral taky. Dcera stála venku. „Umíte česky?“, ptám se. Ano, uměla, zjevně tu už delší dobu studovala. „Jestli opravdu s golfem začínáte, tak ty hole, co vám prodavač doporučoval, jsou pro vás zbytečně drahé. A taky nejste zas tak malá, abyste je potřebovala při ženských šaftech zkracovat,“ říkám jí. Otec mezitím vyšel ven, tak jsem mu svůj názor zopakoval a ještě více vysvětlil. Nejprve nedůvěřivě koukal, ale když jsem mu řekl, že ty hole jsou „moc drahé pro začátečníka“, rozuměl mi. Jeho dosud lehce zatvrdlý obličej se rozjasnil, a když jsem mu poradil další obchody, kde může koupit hole, podal mi ruku a děkoval.

Proč jsem do celé situce vstoupil? Protože mi bylo za toho prodavače-suveréna trapně, protože jsem viděl, jak někomu neradí dobře a jak chce někoho úplně zbytečně „natáhnout“. Asi si říkal, že Asiat má naditou prkenici a že by z toho mohl být dobrý kšeft.

Sám jsem byl takhle „napálen“, když jsem kupoval své první hole. Dnes vím, že mi byly prodány hole sporné kvality za nemalý peníz a dodnes si tu firmu a jejího prodavače pamatuji. Je to prostě osud každého začátečníka, zelenáče: nevyznáte se, tak se necháte snadno ošálit.

Nechci z téhle situace vyvozovat jakékoli obecné závěry. Byl jsem totiž v minulosti svědkem i opačných situací, kdy prodavač nabízel začátečníkům skutečně ty nejvhodnější hole, většinou také ty nejlevnější, na kterých obchod asi moc nevydělá. Rozhodně to ani nezmění můj názor na dotyčný obchod, protože vím, že v něm pracují i věci znalí prodavači. Tenhle je prostě takový týpek, co dělá ramena. Možná udělá víc škody než užitku. Možná je ale schopný natolik, že dělá větší tržby než jeho kolegové.

Osobně si myslím, že dobrý prodavač je ten, který věci skutečně rozumí po odborné stránce a který – to především – pochopí, co zákazník chce. Někteří kupující vědí přesně, co žádají, jiní potřebují poradit. Prodavač nemá vnucovat, ale jen nabízet z celé škály toho, čím obchod disponuje. A taky si říkám, že dobrý obchod je takový, když jsou spokojeny obě strany a když se zákazník rád vrací.

Komentáře k článku

Peto (23.11.2010, 15:45)

Dalsi dobry clanok. Sam mam podobne skusenosti, kde chlapikovi, co evidentne nemal problem predali ako palice vhodne pre zaciatocnika Titliesty (a je takmer jedno, ci AP1 alebo AP2, obe boli evidentne mimo jeho schopnosti...). Na druhej strane to bolo taky nesympaticky zjav z SUVecka, ze sa mi nechcelo ho zastat a fandil som predavacovi... Len by som si trufol obhajit predavaca aspon v tom, ze ak mala holka 155cm, tak tiez by som odporucil shafty skratit - jednak by na 95% tak vysiel aj fitting a zaciatocnici maju vseobecne skor radsej hrat s kratsimi shaftami ako s dlhsimi. A ked mala 16 rokov, tak to uz ani nepodrastie.

Napsat komentář