G 266 / Velkoryse k nováčkům, jsou jako děti

Golfoví začátečníci jsou postrachem všech hřišť. Ničí odpaliště i grýny, hrají pomalu a zdržují, neumí se chovat a neznají pravidla. Prostě hrůza. To si o golfových zelenáčích myslí část těch, kteří už golf hrají.

„Hřešící začátečník“ je podle mne jedním z velkých mýtů českého golfu. Osobně mám zkušenost s čerstvými golfisty (osvědčení ke hře právě získali nebo získávají) spíše pozitivní. Tito hráči jsou podle mého názoru spíše pokorní, protože moc dobře vědí, co všechno ještě neumějí. Zatím jsem se skutečně nesetkal s člověkem, který by začínal a choval se jako suverén.

Zelenáč si většinou docela rád vyslechne pár rad týkajících se jeho hry, ale i další informace ohledně pohybu po hřišti. Samozřejmě záleží na způsobu, jakým mu tyhle rady dáváte. To je otázka jisté sociální inteligence – jak poučit, ale přitom nepoučovat. A kolik těch rad dát – zda jenom dvě tři, nebo ho dobře míněnými poučkami zahltit.

Je určitě pravdou, že začínající golfisté nehrají zrovna rychle. Jednak hrají více ran, za druhé jim rány létají do různých stran a hledají míčky. A za třetí ještě nemají zažitou koordinaci pohybu po hřišti – což třeba znamená, že si bag dávají na opačnou stranu u grýnu, než by měli. Právě v tom posledním bodě jim zkušenější hráč může pomoci. Ale není pravdou, že hrají pomalu úmyslně. Oni se snaží, ale nejde jim to líp. A těch věcí, na které musí myslet, je na ně příliš mnoho.

Pokud jde o údajné ničení hřiště, o nevhodné chování atd., tam si začátečník v ničem nezadá s již zkušenějšími hráči. Všichni občas na odpališti vyseknou při cvičném švihu drn, všichni se občas na ferveji netrefí a jejich řízek je velký jako bota. Všichni zapomenou vypichovat důlky na grýnech. Ostatně tohle jsou věci, které se stávají i hráčům s hendikepy pod 18.

Nevím, odkud se ta nedůvěra k začátečníkům vzala. Začínal totiž každý. Každý občas zdržoval hru, zapomněl dát vlajku do jamky atd. Je na zkušenějších hráčích, aby to po začátečníkovi bez zbytečných poznámek opravili. Ostatně co se týče třeba vypichování důlků: kdo ze zkušenějších hráčů ví, že by měl při příchodu na grýn automaticky vzít do ruky vypichovátko a opravit důlky, které tu jsou a sám je nezpůsobil? Kdo tohle dělá? Má vlastní zkušenost opět říká, že na hřišti se nejméně vhodným způsobem chovají nikoli novicové, ale ti hráči, kteří mají pocit, že golf už umí a že to celé mají v paži.

Přístup ke golfovým začáteníkům by měl být jako k dítěti. Snažit se o velkorysost, odpouštět. Však oni se to taky jednou naučí… Jít dobrým příkladem, protože právě z příkladů si dítě (i golfový zelenáč) může vzít nejvíc. Pokud se ale začátečník setká s povýšeneckým přístupem, může ho to od golfu dokonce i odradit. Bude se logicky ptát, jestli jsou všichni golfisté takoví náfukové.

A pokud vás nějaký zelenáč na hřišti skutečně zdržuje, pokud vás svou nedobrou hrou dokonce „nakazí“, pak doporučuji mu slušným způsobem říct: „Nezlobte se, ale vy přece jen hrajete trochu pomaleji než já, s dovolením bychom se mohli rozdělit a já půjdu před vámi. Díky moc za hru a ať se vám daří.“ Tuhle větu jsem několikrát použil a věřte, že žádný ze zelenáčů na ni nereagoval špatně.

Komentáře k článku

Napsat komentář