Děti se do golfu nehrnou. Proč?

(GOLF) Minulý týden jsem psal o neradostné statistice, pouhých pěti stovkách nových hráčů golfu za rok 2013. K tématu se ještě vracím dalšími fakty.

Když se na statistiky ČGF vypovídající o stavu členské základny za rok 2013 podíváme podrobněji, vidíme v ní jednu skutečně alarmující věc. Že přibylo pouze pět stovek nových hráčů – budiž, je to málo, ale pořád je to přírůstek. Nahlédneme-li však do užší kategorie hráčů do 18 let, zjistíme, že v ní nastal dokonce pokles.

Kategorie hráčů do 18 let v minulosti stále rostla. Je to vidět z následující tabulky – vedle daného roku je počet hráčů do 18 let registrovaných v ČGF.

 

2007      4 155

2008      5 181

2009      5 636

2010      5 856

2011      5 965

2012      6 081

2013      5 483

 

Za rok 2013 ovšem nastal poprvé pokles, a to o 598 hráčů. Statistika dále říká, že kategorie do 21 let přišla celkem o 694 hráčů – konkrétně to znamená, že hráčů do 18 let je o 598 méně a o dalších 96 se snížila kategorie 18-21 let. Mládež do 18 let také v minulosti vždy tvořila více než 10% hráčů, nyní je ovšem už pod 10%.

Nárůst nových golfistů v roce 2013 byl proto dán především tím, že s golfem začali nikoli mladší ročníky, ale ti starší. Teoreticky to vypadá, že loni s golfem nezačalo žádné dítě ani mladistvý – v praxi je to ovšem tak, že se určitě objevili nějací noví mladí golfoví adepti, ale prostě zatím nejsou členy nějakého klubu. Golf třeba hrají v golfové škole či akademii, ale rodiče je do klubu ještě nepřihlásili.

Nicméně to, že mladších zájemců o golf je málo, mi shodou okolností před pár dny potvrdil i Tomáš Slavíček, který provozuje respektovanou Slavíček Golf Academy. I podle něj je situace v porovnání s minulými roky horší.

Jaké jsou důvody toho, proč je mezi dětmi slabý zájem o golf?

Samozřejmě se nabízí již standardní odpověď: peníze. Je ovšem otázkou, zda je cena za golfové kurzy pro dítě opravdu o tolik dražší, než když dítě přihlásíte třeba na tenis či na hokej. Záleží samozřejmě na intenzitě tréninku, ale v zásadě není golf pro děti o moc dražší.

Možná za malým zájmem stojí důvody spojené s laickým pohledem na golf – mnozí rodiče se prostě domnívají, že golf pro ně a jejich děti není, protože je to sport pro jistou vrstvu společnosti, do které nepatří, a bude tím pádem drahý. Je také možné, že mnozí rodiče, kteří třeba i golf hrají, své děti do golfu nijak výrazně netlačí. Dávají potomky spíše na nějaký akčnější sport, při kterém se děti hodně pohybují. A je faktem, že golf skutečně není to samé jako cvičení v Sokole. Byť fyzická příprava je naprosto nedílnou součástí jakýchkoli kvalitních dětských golfových kurzů.

Golf bohužel ještě nemá ve společnosti tu pozici, jako například lyžování, o jízdě na kole nemluvě. Snad každé dítě jeho rodiče totiž naučí jezdit na kole, stejně tak mnoho rodičů zajistí svým dětem alespoň základní lyžařské dovednosti. Taková je v Česku tradice…

Tato tradice platí částečně i pro tenis: stále se najdou tisíce rodičů, kteří si řeknou, že je dobré, aby jejich dítě hrálo tenis. Ne že by z něho chtěli vychovat Berdycha či Kvitovou – ale prostě aby tenhle sport dítě umělo už od dětství, protože v dospělosti se mu to bude hodit. Tihle rodiče vědí, že tenis je krásný sport a má cenu, aby ho děti ovládaly.

Bylo by skvělé, kdyby právě tohle vědomí měli rodiče i o golfu. Tedy že je pěkné, když se dítě – třeba vedle tenisu a lyžování – naučí i golf. Nemusí ho pak hrát, ale bude ho z dětství umět. A třeba s ním znova začne ve třiceti. Pamatuji si, že jsem se před rokem 1989 takhle „náhodou“ coby student naučil baseball a jsem za to dodnes rád. Byť jsem ho od té doby už nikdy nehrál. Ale aspoň rozumím pravidlům a vím, jak skvělý sport to je.

Tohle je však hudba budoucnosti. Zatím stojíme před problémem, jak vůbec ke golfu přivést každý rok aspoň pár stovek dětí, o tisícovkách nemluvě. Tenhle problém přitom může rozvoj českého golfu výrazně zbrzdit. Pokud nebudou do golfu proudit děti a mládež, můžeme se i rozloučit s představou, že nějaký český hráč se probojuje třeba do European Tour, že nějaká hráčka půjde ve stopách Kláry Spilkové. Špičkoví hráči se totiž rodí pouze z kvantity těch „ostatních“.

Česká golfová federace před pár dny vybrala nového manažera projektu Golf do škol. Dotyčný tedy bude mít skutečně dost práce a bude se muset dost otáčet, aby zájemce sehnal. A bude to práce hodně důležitá.

 

Komentáře k článku

David Jirků (21.02.2014, 16:24)

Mládež odrůstá. Takže i když celkový stav poklesl, tak ve skutečnosti desítky a pravděpodobněji spíš stovky nových ke golfu přišly. Jen jich v absolutním počtu nebylo tolik, kolik jich v ten samý rok přešlo z věku 18 let na věk 19 let.

Napsat komentář