Co spojuje Kláru Spilkovou s Jessicou Kordovou?

(G 348) Chvíli jsem přemýšlel, zda napsat něco o docela zapeklitém tématu: zda bude Klára Spilková vůbec hrát na červnovém Prague Golf Masters. A zda bude tváří tohoto turnaje. V prvotním překvapení nad nedávnou informací, že o účasti vůbec uvažuje, jsem si říkal – nechám to vychladnout a uvidíme, co se z toho vyvine.

Pak ale Jessica Kordová vyhrála svůj první velký turnaj, Australian Open. Spilková i Kordová jsou skoro stejně staré, ještě nedávno hrály za českou amatérskou reprezentaci. Zhruba ve stejnou dobu vstoupily do profesionálního golfu, obě jsou golfovými nadějemi pro budoucnost. Jejich příběhy mají cosi společného – i odlišného. Hlavní rozdíl spočívá v tom, že Kordová to měla na golfové cestě asi lehčí, měla výhodu díky svému otci-trenérovi a dobré finanční situaci rodiny. Naopak Spilková vyšla z úplně jiných poměrů, z rodiny se nikdo nepohyboval v nejvyšších patrech světového sportu. Třeba i proto dnes Spilková hraje na Ladies European Tour a ne v první světové lize, na LPGA.

Co se však děje nyní? Je to sice jen náhodný časový souběh, ale je nepřehlédnutelný a kontrastní: zatímco Kordová triumfuje a posouvá se do TOP 100 ženského golfového žebříčku, Klára Spilková řeší, zda vůbec bude hrát na téměř „vlastním“ domácím turnaji Prague Golf Masters. Není třeba připomínat, že turnaj LET se v Česku pořádá částečně i proto, že vůbec máme hráčku, která je členkou LET a je schopná na turnaji bojovat o přední pozice. Její neúčast by pro organizátory, sponzory atd. byla těžkou ranou.

Věc je samozřejmě v jednání, nic není definitivní a snad se Spilková v červnu na hřišti Albatross objeví. Nerozumím ale jedné věci: když už mají lidé v hráččině okolí nejrůznější pochybnosti o její účasti, proč její otec nebo manažer Babický jasně neřeknou: za těchto podmínek hrát budeme a za těchto ne. A co je vlastně v pozadí celé téhle záležitosti? Je snad její start přímo spojen se startovným, případně s tím, že bude tváří turnaje a že za to bude inkasovat 500 000 korun? Anebo tyhle dvě věci spolu nesouvisejí? Na tyhle otázky měla mít golfová veřejnost asi odpovědi.

Chápu, že peníze jsou pro profesionální kariéru golfisty alfou a omegou. Určitě je také v Česku problém, jak Spilkovou vlastně mediálně „prodávat“ a zviditelňovat tak její sponzory. Její manažer Alan Babický o tom nedávno docela podrobně hovořil. To všechno je pochopitelné. Ale na druhé straně je zde určitá sportovní i lidská odpovědnost. Nynější nejasnost postojů Spilkové, přesněji jejího týmu má tváří v tvář obecné vstřícnosti, které se hráčce v českém golfu dostává, trochu nepříjemnou chuť.

P.S. Krátce po napsání a zveřejnění tohoto článku mi přišla zpráva, že na 16. března je připravena tisková konference Kláry Spilkové a jejího týmu, která se bude týkat jejího letošního programu a cílů. Je tedy velmi pravděpodobné, že právě tam se dozvíme, jak to vlastně s její účastí na Albatrossu bude. A možná se novinářům dostane ještě dalších nových informací, které její dosud nejasný postoj osvětlí.

Komentáře k článku

Napsat komentář