Bike & Golf vyhrál Jiří Spudich, zúčastnil se i známý cyklista František Raboň

(GOLF + CYKLO) Už třetí ročník Bike & Golf Championship, mistrovství v golfu a jízdě na kole, přinesl po předchozím dvouletém kralování Petra Trčky nového mistra.

 

O víkendu 18. a 19. června se jím po absolvování cyklistického Malevil Cupu a golfovém turnaji na hřišti Malevil v Lužických horách stal Jiří Spudich. Celý závod ozdobila i účast někdejšího profesionálního cyklisty Františka Raboně.

Opět se potvrdilo, že výrazně vyniknout v jedné z obou sportovních disciplín ještě neznamená vyhrát celý závod. Jiří Spudich se nestal nejrychlejším jezdcem na horském kole v náročném terénu Lužických hor, ani nevyhrál o den později golfový turnaj na rány na osmnáctijamkovém hřišti Malevil. Ale v obou disciplínách se vždy vešel do první trojice a to mu přineslo celkové prvenství. V golfu zahrál 82 ran a byl v této disciplíně druhý, na kole zajel na trati dlouhé přes 40 kilometrů třetí nejlepší čas. Takto univerzální, resp. kvalitní výkon nikdo jiný nepředvedl a tak Spudichovi náleží palma vítězství právem.

„Kolo bylo skutečně těžké, jelo se mnohdy i bahnem, vyžadovalo napřít více sil, které pak mohly chybět v golfu,“ říká vítěz závodu, sedmatřicetiletý Jiří Spudich, jinak hráč s hendikepem 5,8. „Ale já mám tenhle závod hrozně rád, protože je to fakt neobvyklá kombinace, která vyžaduje v obou disciplínách úplně jiné přístupy. Na kole to můžete urvat, jde o svaly, v golfu jde sice taky o trénink a techniku, ale klíčová je nakonec vždycky hlava.“

Počasí v oba dny závodu téměř čtyřem desítkám zúčastněných přálo, jak v sobotu dopoledne tak v neděli prakticky nepršelo. Ale deště předchozích dnů cyklistickou trať Malevil Cupu o délce přes 40 kilometrů, jehož součástí byl i Bike & Golf Championship, notně zkropily, a tak se v lesích jezdilo loužemi i po měkkém povrchu. S náročnými podmínkami si na kole nejlépe poradil Daniel Drinka ve fantastickém čase 2 hodiny a 4 minuty, přičemž druhého na kole Jaroslava Járu za sebou nechal o plných 20 minut a třetího Spudicha o 23 minut. Průměrný čas z kola byl přitom okolo 3 hodin a 10 minut.

Drinka sice vyhrál kolo (mezi více než 200 závodníky trasy 40 km Malevil Cupu obsadil skvělé šesté místo; jely se i tratě 65 a 100 km, celkem okolo 1 000 účastníků), nicméně v golfové části Bike & Golf Championship zahrál celkem 120 ran, a to ho odsunulo na celkové 14. místo. Časy z kola se přitom přepočítávaly tak, že 2 minuty 30 sekund ztráty z cyklozávodu odpovídalo jedné ráně v golfu.

Naopak v golfové části se nejlépe vedlo Ondřeji Miksteinovi (HCP 3,8), který zahrál 78 ran, ale na kole se s časem 3 hodiny 39 minut umístil až na 25. místě. Ztráta přes hodinu a dvacet minut na špičku cyklozávodu byla veliká, celkově tak byl Mikstein v Bike & Golf desátý.

Univerzalitu potvrzuje i druhý muž celkového pořadí, Jiří Boukal (HCP 15,2). Jeho páté místo v cyklozávodě a sedmé v golfu s 87 ranami spolehlivě stačilo na druhé místo. Třetí v celkovém pořadí Jaroslav Jára (HCP 16,4) pak zahrál v golfu 93 ran (16. místo). Jára bronz doslova vydřel silou vůle, protože na kole měl dva pády, jeden relativně „ostrý“, a do golfového turnaje vstupoval s bolestivým zraněním ramene. Přesto vydržel, dohrál golfový turnaj se solidním výsledkem a mohl tak slavit bronz.

V kategorii žen zvítězila Alena Klierová, v kategorii týmů pak Golf Příbram ve složení Jiří Spudich, Jiří Boukal a Pavel Slepička.

Příjemný překvapením Bike & Golf Championship byla i účast profesionálního cyklisty Františka Raboně, sedminásobného účastníka slavného Giro d´Italia i španělské Vuelty. Cyklistický závod odjel s pouhými pár stovkami letos najetých kilometrů za 2 hodiny 39 minut na šestém místě, golfových 141 ran ho však srazilo výrazně dolů v celkovém pořadí. Přesto jeho účast startující ocenili: „Byl jsem hrozně rád, že takový cyklista se závodu Bike & Golf také účastnil a hodně si mě získal svým skutečně fajn přístupem,“ kvitoval i vítěz celého závodu Jiří Spudich. On i mnozí další pak zmínili i přátelskou a neokázalou atmosféru závodu, který upřednostňuje obecně vstřícný přístup ke sportu, ne dělení na různá odvětví a disciplíny.

Pro Spudicha je Bike & Golf Championship jedním ze dvou vrcholů sezóny, tím druhým je závod Gigathlon na Lipně, který čítá běh, horské kolo, silniční kolo, kolečkové brusle a plavání. Spudich je univerzálním sportovcem, na golf ovšem chodí čtyřikrát až pětkrát týdně. Potvrzuje, že vyhrát Bike & Golf znamená „umět oboje ne dobře, ale výborně – a to je fakt těžké, protože oba sporty jsou časově hodně náročné a trénovat musíte.“

„Chtěl bych samozřejmě poděkovat všem účastníkům, že zvládli letošní náročnou cyklistickou trať a projevili sílu své vůle,“ říká hlavní organizátor akce Martin Raufer z cyklistického vydavatelství V-Press. „Letos se v závodě objevilo zase více účastníků než loni, což jsme samozřejmě rádi, ale uvědomujeme si, že cyklistický závod může leckterého golfistu – a především ženy – znejistit svou náročností. Uvažujeme proto tím směrem, že zavedeme dvě kategorie, Elite a Hobby, a ta druhá – včetně ženské kategorie – pojede například jen 20 kilometrů na kole, v lehkém terénu, abychom dali možnost účastnit se skutečně všem věkovým kategoriím a všem skupinám zájemců, kteří mají rádi kolo i golf.“

 

Kompletní výsledky všech startujících ZDE / stránky závodu: www.bikegolf.cz  

TOP 15 Bike & Golf Championship 2016 

1. SPUDICH JIŘÍ / kolo 2:27:23, golf 82 ran, celkem po přepočtu 91

2. BOUKAL JIŘÍ / kolo 2:32:42, golf 87 ran, celkem po přepočtu 98

3. JÁRA JAROSLAV / kolo 2:24:39, golf 93 ran, celkem po přepočtu 100

4. HALADA ANDREJ / kolo 2:54:32, golf 87 ran, celkem po přepočtu 106

5.-7. SLEPIČKA PAVEL / kolo 3:11:03, golf 83 ran, celkem po přepočtu 109

5.-7. KODEJŠ JAN / kolo 3:05:18, golf 85, celkem po přepočtu 109

5.-7. DALECKÝ MICHAL / kolo 2:48:44, golf 92 ran, celkem po přepočtu 109

8. RAUFER MARTIN / kolo 2:39:33, golf 98 ran, celkem po přepočtu 111

9. HAVEL RADOMÍR / kolo 2:50:25, golf 95 ran, celkem po přepočtu 113

10.-11. MIKSTEIN ONDŘEJ /kolo 3:39:27, golf 78 ran, celkem po přepočtu 115

10.-11. LAVICKÝ TOMÁŠ / kolo 2:44:05, golf 100 ran, celkem po přepočtu 115

12. GOTVALD PAVEL / kolo 3:34:16, golf 83 ran, celkem po přepočtu 118

13. MÜLLER ROMAN /kolo 3:20:18, golf 89 ran, celkem po přepočtu 119

14.-15. KLIEROVÁ ALENA / kolo 3:11:09, golf 94 ran, celkem po přepočtu 120

14-15 DRINKA DANIEL / kolo 2:04:48, golf 120 ran, celkem po přepočtu 120

 

 

 

 

Komentáře k článku

Napsat komentář