Baví ještě Tigera Woodse golf?

(GOLF) Učinkování Tigera Woodse na turnajích v roce 2014 a 2015 je zatím smutné. Člověka už napadá, zda by nebylo lepší, kdyby s golfem skončil. Přitom ale na dobytí jednoho vrcholu mu stačí v podstatě málo.

Otázka, zda Tiger Woods někdy překoná rekord Jacka Nicklause s jeho 18 majory, jakoby pomalu ustupovala do pozadí. Většina golfových odborníků i prostých fanoušků tuší, že je to už skoro nepravděpodobné. Nicklaus bude navždy král. Jediný Woods (nyní 14 majorů) byl natolik fenomenálním hráčem, že na „na to měl“. Jeho následovníci budou možná stejně talentovaní, ale konkurence je dnes tak tvrdá a nároky na hráče tak vysoké, že docílit byť třeba jen deseti výher na majorech bude čím dál složitější.

Je tu však další rekord a ten by Woods ještě mohl překonat. Je jím 82 výher na PGA Tour za kariéru, kterých dosáhl Sam Snead. Woods jich má nyní 79 a vyhrát tři turnaje by nemuselo být nemožné. Kdyby jeho kariéra teoreticky pokračovala ještě pět, sedm let, pak je to reálné. Jenže zda bude Woods tak dlouho hrát, to je tváří v tvář jeho posledním výsledkům, výkonům a zdravotnímu stavu otázkou.

Hank Haney ve své knize o Woodsovi věnoval dost prostoru otázce Woodsovy motivace. Psal v té souvislosti také o vztahu k tréninkovému nasazení. Podle něj málokterý hráč nachází v pozdějším věku tolik motivace k tomu, aby trénoval stále se stejným úsilím. A bez tréninku to nejde, to platí i pro génie typu Woodse. Haney zdůrazňoval, že i Woods hrál spolehlivě hlavně za situace, kdy byl dobře připravený. Anebo extrémně namotivovaný, vnitřně doslova bublal chutí porazit své protivníky. To z něj dnes cítí jen málokdo.

Na turnaji ve Phoenixu Woods kromě již standardních minutých fervejí z týčka zahrál i několik mizerných úderů v krátké hře. Něco, na co nebyl divák dosud příliš zvyklý. Krátká hra je vždy o tréninku, stejně tak ale o psychice. Woodsova hra může znamenat, že buď málo trénoval anebo prostě už postrádá koncentraci.

Nikdo nevidí do jeho nitra a duše. Je možné, že ho hraní už příliš nebaví. Že raději hraje golf se svými dětmi. Že je mu příjemnější netrénovat, zato ale potěšit Lindsey Vonnovou tím, že za ní přiletí letadlem až do Evropy a oslaví její překonání historického světového rekordu v počtu výher ve sjezdovém lyžování (má jich nyní 64). Je také možné, že je čím dál méně ochotnější bojovat, když mu to zrovna nejde. Své výhry přece získával většinou tak, že od začátku do konce se držel v popředí a po třetím kole vedl. Teď musí útočit zezadu a to nemá rád.

Určitě cítí i vnější tlak a to mu na klidu nedodává. Woods je člověk v lecčems jako každý jiný a musí se tudíž vyrovnávat s věkem, s úbytkem sil a dynamiky. Blíží se mu čtyřicítka a tím pádem krize středního věku. Dosud celý život jen hrál, vyhrával a teď tuší, že si bude muset zvolit nějaký jiný cíl, najít nový smysl života. Woods těžko přijme roli hráče „jen“ držícího se někde ve středu pole, nebude hrát druhé housle. Je celoživotně nastavený na výhry – nebo nic. Nic kromě zlata, prvenství. Kdyby v tuhle chvíli řekl, že s golfem končí, nebylo by na tom nic zvláštního.

Ukončení kariéry, ať už z důvodu nejrůznějších zranění, poklesu formy, nedostaku motivace atd., je v tuhle chvíli jedna z reálných možností. Na druhé straně to ale stále není věc, která by byla na pořadu dne. Woodsovi se nepovedl jeden turnaj, na druhém měl zdravotní problémy (faktem však je, že nejrůznější mediální zdůvodnění a báchorky už golfovým fanouškům taky zní nepřesvědčivě). Kdo ví, jak se připraví na další turnaje, hlavně na majory. I když herní rok PGA Tour začal už na podzim 2014, sezóna je vlastně pořád v úvodu a všechny důležité turnaje před námi. Všechny možnosti, kam se Woodsova dráha letos může vydat, jsou otevřené.

Nicméně kdyby letos Woods nedosáhl ani jednoho turnajového vítězství, byl by to pro něj špatný rok. Už druhý po sobě bez triumfu. Bývaly ovšem časy, kdy byl v jeho podání považován za slabý ten rok, v němž nezískal titul na majoru… Běžné turnajové výhry byly brány jako naprostá samozřejmost. To už dnes neplatí. Časy se změnily a Tiger Woods se mění také.

 

Komentáře k článku

Napsat komentář