Jízdou chůzi nenahradíš. Ale je to rychlejší.

(GOLF) Nedávno jsem četl článek o golfovém kole, které má široké gumy a držák na bag, takže nemusíte při hře chodit a můžete jezdit i po fervejích.

Současnou novinkou je i prostředek zvaný golfboard, což je velký skateboard s motorem (bag je v držáku v přední části), který rovněž slouží k snadnějšímu pohybu po hřišti. Golfové Segwaye už přitom jezdí víc než desítku let.

Říká se, že do čtyřiceti by si měl hráč bag nosit na zádech. Do padesáti ho může tahat na vozíku, pak si může koupit vozík s elektromotorem. A po šedesátce může jezdit v autíčku. Navíc tahat i po šedesátce bag na zádech, s více než desítkou holí, může spíš škodit než prospívat. Každý lékař vám však řekne, že chůze je pro lidské zdraví zásadní a čím více chodíte, tím lépe.

Pokud jste už párkrát absolvovali osmnáct jamek v autíčku, víte, že i jízda má své výhody. Hra odsejpá a můžete se soustředit jen na ni. Nevypadnete z tempa, odbouráte část hluchých míst. Pokud jedete a jste na hřišti skoro sami, pokud nehledáte ztracené míčky, pak může být golf velmi dynamickou hrou. Osmnáct jamek do tří hodin? Komu by se to v dnešní době časového presu nelíbilo?

Lze golf eliminovat jen na založení hole za míč a následný švih, případně patování, anebo je komplexní činností, ke které patří chůze, zážitek z krajiny, okamžiky spočinutí? Toť otázka. Každý špičkový hráč vám řekne, že příliš nevnímá estetické finesy hřiště, soustředí se pouze na herní prvky. Chůze je při špičkovém golfu jaksi „navíc“, činí hru hlavně z diváckého hlediska zdlouhavou (druhou věcí je nekonečné měření dráhy patů a výběr hole, což jsou největší zdržovačky).

U rekreačního golfu je to jiné. Přírodní krása hřiště, celková atmosféra místa, bez ohledu na úroveň designu, jsou podstatnými prvky. Rekreant chodí na golf nejen kvůli odpalování míčků (které mu navíc často nejde), ale stejně tak i proto, aby si užil čas i prostor. Kochá se pohledem do krajiny, vnímá ticho a klid. Změna prostředí i zklidnění rytmu života, možnost popovídat si důvěrněji s přáteli a partnery, to jsou důvody, proč mají lidé rádi golf.

Často se dnes řeší otázka rychlosti hry a veškeré dopravní prostředky, které hráče posunou rychleji k míči, jsou jen odrazem tohoto trendu. Chceme na golfu jezdit, protože to zkracuje čas na hru, je to i pohodlnější a my jsme línější. Také majitelé areálů chtějí po hráčích rychlou hru, aby hřištěm prošlo za den víc lidí a zisk byl větší. I proto se v USA někde musí jezdit a nesmí chodit.

Někdy mám také chuť jen hrát, nezdržovat se chozením. Přiznávám, že kdyby to nebylo drahé, jezdil bych autíčkem častěji. Ale například devítka po práci je pro mne synonymem pro chůzi. Nejdu tam, abych hřištěm jen prolétl. Chci si to jiné tempo užít. Jakkoli tedy bude mobilita hráčů na golfových hřištích v budoucnu růst, což je v jistém ohledu i dobře, bude chůze od golfu stále neoddělitelná. Což je taky správné.

Článek vyšel v časopise Golf Digest

 

Komentáře k článku

Napsat komentář