Holešov – Žopy (9)

Název je Golfový Klub Holešov, ale hřiště leží dva kilometry za jedenáctitisícovým Holešovem, v malé vesnici Žopy. Je na ploše ani ne pěti hektarů; tříparů je tu pět a žádný ze čtyř čtyřparů nemá ze žlutých nad 250 metrů (206, 211, 244, 246 m). Driving tvoří nedílnou součást několika fervejí, z odpališť jedničky vidíte asi třicet metrů před sebou rohožky. Platí tu heslo: Kdo hraje hřiště, má přednost před těmi na drivingu; ti na chvíli ustoupí, aby je hráč svým odpalem neohrozil. Prostorově úsporný areál tvoří přirozenou součást místa. Nevyděluje se, a přitom poskytuje velký pocit soukromí.

Hřiště je venkovské, typicky domácké, určené začátečníkům, méně náročným hráčům, pro hru na naprostý relax. To ale neznamená, že je snadné. Grýny jsou menší, trefit je vyžaduje velkou přesnost. Je dobré hrát vysoké rány bez doběhu. Výhodou je, že hřiště se dá obejít jen s polovičním setem, pro první rány na čtyřparech stačí střední hybrid. Klasická devítka má par 31, v upravené variantě na 18 jamek se pak hraje i prodlouženě, jako par 65 (31+34).

Duší klubu i hřiště je Libor Frýsa, golfový „srdcař“, hráč, budovatel, organizátor, trenér, greenkeeper… Areál budoval od roku 2008. Na hřišti vysadil pestrou skladbu stromů: dub, buk, smrk, moruše, jeřáb, ořech, sekvoj, cedr, platan, tulipánovník, švestky, višeň, třešně, jabloně, meruňky, je tu i unikátní kříženec hrušky a japonského nashi (bílé hrušky z Japonska). Roste zde angrešt, rybíz černý i červený. Hřiště je tak svého druhu unikátní arboretem, dendrologickým výtvorem. Jde tu o golf, ale stejně tak tu jde o stromy, keře a rostliny. Co vám hra v porovnání s většími hřišťmi nemůže poskytnout, o to více vás obohacuje a okouzluje příroda. Hřiště nabízí pohledy do rovin Hornomoravského úvalu, z nejvyšších míst lze dohlédnout až na Drahanskou vrchovinu.

Holešovské hřiště není areálem, za kterým budou jezdit hráči lán cesty, přes kus republiky. Ale svoji roli regionální vstupní brány ke golfu – či spíše milé malé branky – plní naprosto spolehlivě. Přidanou hodnotou hřiště je určitě jeho dendrologická bohatost.

 

Základní údaje o hřišti

Par: 65
Délka: žlutá 3 324 m; červená 3 159 m
Telefon: 608 163 908
Mail: gkhol@seznam.cz
Adresa: Žopy u Holešova 191, 759 01
www.gkhol.cz 


Hodnocení golfového hřiště Holešov – Žopy

Sport: Sport: 4/10
Servis: Servis: 3/10
Estetika: Estetika: 6/10

Komentáře k článku

Napsat komentář