Golf je dražší, než jsem myslel

(GOLF) Minulý týden jsem zde zveřejnil text o cenách fýček na českých hřištích. Uvedl jsem v něm čísla, která jsem vzal tzv. hrubým průměrem. Teď je mohu výrazně zpřesnit.

 

Kolega Dan Ebermann, golfový promotér a publicista, si dal nedávno tu práci, že sestavil podrobný žebříček pultových cen za hru na českých hřištích, přičemž data sesbíral ze stránek hřišť k letošnímu dubnu – viz detailně na Danově serveru www.pratelegolfu.cz, přesněji ZDE. Volil jako referenční den sobotu – tedy víkend. To je pochopitelně cena vyšší než ve všední dny. Ale ruku na srdce: golf je volnočasová aktivita a tudíž na volné víkendy se hodí především.

Průměrná ceníková cena fýčka na českých hřištích vyšla Ebermannovi na 1 026 korun. To je celkem stravitelné číslo, ovšem má to jeden háček. Počítány jsou i malá šestijamková hřiště (znormovaná Českou golfovou federací) a také jsou dána dohromady hřiště devítijamková s osmnáctkami.

Úplně jiný obraz dostaneme, když od sebe oddělíme šestky, devítky a osmnáctky. Na šestijamkovém hřišti je průměr 270 korun za celodenní hru (nebo 18 jamek). To je docela nízká cena. Ale šestka je holt šestka, tam si ne každý hráč užije… Na devítijamkových hřištích (při hře 2×9 jamek, popř. celodenní) je průměr v sobotu 700 korun. I to je celkem solidní cena, byť na kvalitnějších devítkách se hráč dostává už na cenu 800 Kč a vyšší.  Někde dokonce 1 000 a více (Stará Boleslav, Štiřín, Motol, Hodkovičky, Hostivař).

Poněkud „nemilý“ je ovšem pohled na ceny za hru v případě osmnáctek. Průměr pro sobotní hru na osmnáctijamkovém hřišti je totiž v České republice 1 450 korun. Osobně jsem myslel, že to je 1 200 korun… Takový Molitorov (600 Kč) a Čertovo Břemeno (690 Kč – letos dokonce výrazně zlevnili!) jsou jen čestnými výjimkami – za tuhle cenu si také golf může dovolit docela dost lidí. A pouze 9 hřišť se vejde do ceny pod 1 000 korun. Ovšem 1 450 korun? Kdo tohle bez řečí dá? Kdo na to má?

Není to přitom tak, že by pár nejdražších hřišť zvedalo průměrnou cenu příliš vysoko. Celkově je zhruba polovina osmnáctek pod průměrem 1 450 Kč, druhá polovina nad ním. Karlštejn s cenou 3 000 korun je již dlouholetou, ale také jedinou výjimkou s extrémní cenou. Další areály –  Dýšina, Albatross, Konopiště, Karlovy Vary, Čeladná, Beroun – jsou na 2 000 korunách či mírně nad tím. Následuje 15 hřišť je v ceně 1 490 korun – 1 950 korun. Celkem 18 areálů je pak v rozmezí  1 000 – 1450 korun.

Samozřejmě jde o plné ceníkové ceny. Samozřejmě jde hrát i mimo víkend. Samozřejmě si hráči nacházejí cesty k levnějšímu golfu. Ale kdyby chtěl někdo golfového psa bít kvůli tomu, že je příliš drahý, tak touhle číselnou holí mu to půjde velmi snadno.

Článek vyšel také na serveru www.golfdigest.cz

Komentáře k článku

Napsat komentář