Golf a olympiáda: bude to (mužská) ostuda?

(GOLF) Řada nejlepších světových golfistů, kteří se rozhodli nejet do Ria de Janeira a nezúčastnit se prvního olympijského turnaje po 112 letech, velmi nepříjemně narostla. To je samozřejmě hodně špatná zpráva pro celý golf.

Budou chybět velká jména Jason Day, Rory McIlroy, Jordan Spieth, Dustin Johnson, Adam Scott, Vijay Singh, Graeme McDowell, mnozí Jihoafričané. A je i možné, že tato řada se může ještě rozrůst, byť nominace byla k 11. červenci již uzavřena.

Mnozí z těch, kteří se omlouvají, argumentují strachem z viru Zika. Jak je ale možné, že tentýž strach nemají za prvé ženy-golfistky, které se neodhlašují a naopak kompletní světová špička na hry jede, a za druhé jiní sportovci: atleti, plavci, cyklisté atd.?

Dokážete si představit, že by takový olympijský vítěz z roku 2012, biker Jaroslav Kulhavý, řekl: „Já na hry nepojedu, mám strach..“?! Jak by ho asi česká veřejnost, ale i celý sportovní svět, vnímali? Ano, virus je velice nebezpečný, ale hrozí všem a je možné se na to lékařsky připravit. Drtivá většina těch nejlepších světových sportovců proto jede. Golfisté však nikoli.

Tím hlavním důvodem zřejmě nebude virus. Bude jím to, že olympiáda nezapadá mnohým golfistům do jejich životního a kariérního konceptu. Turnaj se totiž nehraje o peníze. Je navíc daleko, body do žebříčku taky nepřinese. Naruší hráčům „přípravu“ na majory a závěrečná kola FedEx Cupu – a v něm jde přece o pořádný balík dotace, který si hráči rozdělí. Co bych se kvůli tomu plahočil přes půlku světa? Navíc když olympijská medaile je stejně nic proti výhře na majoru… To si jistě řeklo hodně z těch odhlašujících se.

Jenže právě tohle je ten nejhorší signál, který golfový svět mohl vyslat jak do vlastních řad, tak hlavně světu negolfovému. V podstatě jen potvrzuje to, co si o golfistech myslí většina veřejnosti: nejsou to plnohodnotní sportovci a golf není sportem. Je to změkčilá činnost rekreačního charakteru pro důchodce. A je hlavně pro bohaté – vždyť i těm nejlepším jde jen o peníze.

Pořád jsem přesvědčen, že golf sportem je, navíc plnohodnotným. Tiger Woods to přece celou svojí kariérou potvrzoval. Jenže když vidím tyhle golfové „šampióny“, jak nad olympiádou ohrnují nos, taky si říkám, jakého že to sportovního ducha v sobě mají? Všichni mohli světu ukázat, že golf není nic nafrněného, že peníze v něm nevládnou. Ale oni udělají právě to, co jen potvrzuje všechny ty negativní stereotypy a mýty. Nebo to nakonec nejsou jen mýty, ale realita? Zkuste si na to sami odpovědět.

Ať tak či tak, golfoví olympijští absentéři budou mít svůj velký díl viny na tom, pokud si golf svým angažmá na hrách uřízne celosvětovou ostudu. Mám v tuhle chvíli navíc pocit, že už ji v podstatě začíná mít.

Článek vyšel na webu www.golfdigest.cz

 

Komentáře k článku

Peto (12.07.2016, 15:04)

Zdravim, no "ostudu" uz golf ma na 100%. Na druhu stranu. Boli to golfisti, ktori sa domahali a bojovali za start na olympiade alebo funkcionari? Pamatame si Roryho alebo Dustina Johnsona alebo Jasona Daya ako sa domahaju Olympiady a teraz nejdu? Ja teda nie. Z tohto pohladu su tri druhy sportov. Jeden je taky, pre ktory je olympiada uplny vrchol (plavanie, atletika, lukostrelba...), dalsi kde olympiada je jeden z vrcholov (cyklistika, basketbal, mozno tenis ....) a treti typ je taky, kde olympiada proste vrchol nie je a zrejme ani nebude (futbal, golf, mozno tenis, profesionalny box...). A nemyslim, ze ti z tretej skupiny nie su sportovci. Zika nezika, letiet medzi the Open a PGA Tour, ked este je FedexCup finale a Ryder Cup do Brazilie na turnaj menej dolezity ako ktorykolvek vyssie uvedeny je uplne logicke rozhodnutie. Ist na Olympiadu je emotivne, nie logicky spravne rozhodnutie. Ovela lepsie by bolo, ak by Ryder Cup sa vratil na neparne roky, tym padom by nebol kalendar v Olympijskom roku taky husty a urcite by to zvysilo viac ucast. Nehovoriac o tom, ze Olympiada v rozvojovych krajinach s bezpecnostnym rizikom ako je Brazilia je nezmysel samo o sebe... Ale vsak vieme na zaklade coho sa prideluju kandidatury...

Napsat komentář