Amatéři, máte možnost vyhrát peníze. Ale s rizikem.
(GOLF) Golf se vždycky hrál o peníze, ať už šlo o elitu nejlepších či masu průměrných. Příští rok si však budete moci v Česku zahrát celou golfovou tůru o peníze, které si sami vložíte do banku. Novinka, která vyvolává otázky.
Když mi ten mail s nabídkou účasti na golfové tůře s přiléhavým názvem Prize Money Golf Tour 2015 přistál ve schránce, okamžitě mne napadly tři věci:
1/ Odvážný i zábavný nápad. Tahle soutěž si na nic nehraje, bude to „maso“, které cílí na všechny našponované soutěživce a ctižádostivce. A že jich je v golfu dost.
2/ Určitě se toho nezúčastním, protože jsem docela držgrešle a o peníze jsem golf nikdy nehrál, ani hrát nebudu.
3/Jak to bude s amatérským statusem hráčů? Nepřijdou o něj, když budou hrát o peníze?
O jaké částky tu půjde? Když se přihlásíte na turnaj, můžete vložit do banku 1500 korun, z něhož se pak bude rozdávat vítězi turnaje i celé tůry. 750 korun jde na „prize money“ dotyčného turnaje, 750 korun do fondu pro vítěze celé tůry.
Když se jednoho turnaje zúčastní třeba 30 hráčů, na konci turnaje si vítězové budou dělit 22 500 korun. Když se každého z celkem šesti turnajů zúčastní třicet hráčů, bude se nakonec dělit už nemalých 135 000 korun.
Reakce na tenhle „průlomový“ projekt na sebe nenechala dlouho čekat. Na serveru České golfové federace se objevil článek, v němž je dotyčný projekt jednoznačně komentován, a jsou zde také uvedeny příslušné pasáže z pravidel golfu, které hovoří o tom, zda a jak může golfista s amatérským statusem hrát o peníze. Článek najdete ZDE.
Odpověď na moji otázku v bodě 3 tedy zní, že český golfista nemůže tímto způsobem hrát, aniž by neporušil amatérský status.
Upřímně ale říkám, že mě nápad na tuhle tůru nepohoršuje. Peníze jsou silnou motivací, což platí v životě i ve sportu. O peníze dnes hrají golfoví profesionálové na té nejvyšší úrovni, v mnoha zemích zase ke golfu neoddělitelně patří sázení uvnitř flightu rekreačních hráčů. Ať se to někomu líbí nebo ne, golf a hra o peníze k sobě patří stejně, jako dostihy a sázky.
Problémem je však existence amatérského statusu, která určuje, jakou podobu hra o peníze mít může a jakou ne. Někdo může však hned říct: když se mohou golfisté vzájemně sázet o desítky, stovky dolarů, proč by nemohli hrát o – ne až tak velké – peníze v turnaji?
V tom je možná ten háček. V amatérském statusu, resp. v pasáži Dodatek – Zásady ohledně sázek, totiž výslovně stojí: „Finanční motivy, které mohou vyvstat v důsledku sázení, by mohly v amatérském golfu vést k obcházení Pravidel jak při hře, tak při manipulaci s hendikepy, což by poškozovalo čestnost hry.“
Jakmile totiž hrajete o „prachy na stole“, tak by se určitě našlo dost vykuků, kteří by měli sklon podvádět. A při hře amatérů, resp. rekreantů, nejsou rozhodčí, hráči se hlídají sami. Ve flightu to vzájemně jde, ale v turnaji? Nebudou mít hráči automaticky sklon víc podvádět, když budou hrát o vlastní peníze, které vložili do banku? A co kdyby se trojice hráčů ve flightu dohodla, že si „namaže“ lepší výsledky a pak se podělí o výhru? Kdo jim co dokáže?
Nechtěl bych rozhodně řešit případné protesty, obvinění a hádky. I kdyby tedy dotyčná tůra dokázala otázku porušování amatérského statusu nějak fikaně vyřešit, pokud se skutečně odehraje, budu zvědav, jak tuhle věc organizátoři zajistí.
Sportovní amatérismus se ostatně zrodil z toho, aby mezi sebou žádní sportovci nesoutěžili o peníze, protože touha po mamonu svádí k podvodům. Sport měl být podle anglických aristokratů, kteří holdovali sportu v 19. století, těchto nečistých pohnutek a praktik zbaven. Že se věc během 150 let vývoje dostala úplně jinam, že se ve sportu naopak točí milióny a miliardy, že se v něm samozřejmě prostřednictvím dopingu podvádí, je věc druhá.
Nicméně ať tak či tak, po již vyřešeném „problému Šebrle“ (k 1. 1. 2015 přestupuje k profesionálům) se tu dost rychle zjevila další causa spojená se „zapeklitou“ existencí amatérského statusu. Členové komise pro jeho dodržování budou mít opět co na práci, zatímco ti, kteří jsou pro jeho zrušení, mají zase nové náboje v zásobnících.
Komentáře k článku