Rozhledník: Hazmburk, to je TOP vyhlídka

Stojí na sklaním vrchu a je viditelný prakticky odevšad. Ani husité ho nedokazali dobýt, má ideální strategickou polohu. Dnes je zřícenina hradu Hazmburk turistickým magnetem Českého Středohoří.

Hazmburk výrazně vystupuje nad krajinu

Při trochu lepším počasí je viditelný i z okraje Prahy. Dvě věže Hazmburka se vypínají nad okolí nesmírně ladně. A čedičová skála, na které hrad stojí, je první předzvěstí dalších podobných vrchů, které se tyčí jen kousek na sever. Každý, kdo přijíždí do Českého Středohoří od Prahy, si Hazmburka musí všimnout.

Horní Bílá věž, na které je vyhlídka

O popularitě hradu svědčí i to, že bývá jedním z fotografických symbolů Středohoří. Přitom pozůstatky hradu nejsou nijak rozsáhlé, tvoří je jen jedna věž ve spodní části a druhá v horní, která je obklopena zbytky původních budov. Ovšem když vystoupáte na horní, Bílou věž a otevře se před vámi celé okolí, je to doslova ohromující zážitek.

Úžasný výhled z Bílé věže, dole Černá věž

Z Hazmburka je vidět absolutně všemi směry a všude můžete pozorovat něco zajímavého. Na sever je to Středohoří, všechny ty typické homole a homolky. Ještě dál jsou vidět Krušné Hory, které se táhnou až západočeskému Klínovci. Hned kousek vedle jsou Doupovské Hory u Karlových Varů, pak středočeská pahorkatina Džbán. Vidíte i věžáky z 50. let na Kladně-Rozdělově. Samozřejmě dohlédnete do Prahy. Na východě se pak tyčí Bezděz, ale i vzdálenější Ještěd a někdy zahlédnete i Krkonoše.

Ale to ještě není vše: před vámi se v blízkém okolí rozkládájí pole Polabí a Litoměřicka, které vytvářejí neobyčejně pestrou a malebnou skládanku. Jen nedaleko na obzoru ozvláštňuje rovinu Říp, který se netypicky „nafukuje“ nad horizont. Říp je 456 metrů vysoký, Házmburk má 419 metrů, ale Bílá věž přidává ještě dalších 26 metrů.

Bílá věž a zbytky paláce z druhé strany

Hazmburk má velkou „vyhlídkovou“ konkurenci v blízkých vrších Středohoří, turisté chodí především na Lovoš (570 m) a Milešovku (837 m). Ale výhodou Hazmburka je „předsunutost“ jeho umístění a také fakt, že je to hrad. Není to jen krajinný úkaz, ale i kus lidské historie. Hazmburk byl postaven praděpodobně v polovině 14. století a za husitských válek v letech 1424-31 byl hned třikrát obléhán. Vždy neúspěšně. Jeho živá existence však neměla dlouhého trvání, již po dvou stoletích, v roce 1586 je uváděn jako opuštěný a bez posádky.

Výhled na Středohoří, vlevo Milešovka

Hazmburk představuje romantickou zříceninu par excellence, ostatně i K. H. Mácha jím byl fascinován a dokonce ho také portrétoval. Podobných hradů na ostrých vrších nenajdeme mnoho, o to jsou cennější. Vedle Hazmburka je to především Bezděz, který je symbolem oblasti u Máchova jezera, anebo Trosky, které jsou zase poznávacím znamením Českého ráje.

Důkaz, že hrad stojí na skále

Na hrad se dostane velmi snadno, z obce Klapý sem vede široká polní cesta. Dá se jet na kole, ale počítejte s některými prudšími úseky. Rekreační výjezd to rozhodně není. Pěšky je to příjemný půldenní výlet. Hrad má velmi vstřícnou otevírací dobu, teď přes prázdniny kromě pondělí každý den. Nahoře prodávají pití a tatranky, také spoustu upomínkových předmětů.

Byl zrovna červen…

Důležitá je doba výletu: potřebujete dobrou viditelnost. Pokud máte štěstí, tak milovníci dalekých výhledů dokáží strávit na vyhlídce Bílé věže doslova hodiny pozorováním krajiny. A kdo má foťák, ten může pořídit skutečně krásné záběry. Já měl v jednom z minulých dní opravdu štěstí: viditelnost skvělá, mraky jen střídmé. To se pak fotí snadno.

Komentáře k článku

Napsat komentář