Vertikální sochy, horizontální rybníky. Jedem za nimi.

(CYKLO) Mám tu dvojici praktických turistických knih pro podzimní a zimní čtení, abychom se měli na co těšit, až na jaře zase budeme vyrážet na kole.

Nakladatelství Academia vydává knihy v mnoha edičních řadách a jedna z nich se jmenuje Průvodce. Menší formát, „igelitový“ obal, kvalitní křídový papír – ten ovšem z knihy do kapsy dělá poněkud těžkou záležitost. Ano, můžete si tyhle knížky přibalit do batohu na zádech, ale já jimi většinou raději listuji doma, vypíšu si pár tipů a tam se pak vydám.

Přesně tohle se chytám udělat i s některými tipy z knihy Současná umělecká díla v krajině. Kniha autorského tria Radek Mikuláš, Dagmar Šubrtová a Radoslava Schmelzová vyšla sice už letos před prázdninami, ale je pro cyklistické, ale i jakékoli jiné výletnické putování natolik inspirativní, že stojí zato se o ní zmínit.

Umelecka dila v krajine_obalka_print.qxdJádrem knihy je heslář obsahující několik desítek děl, které můžete nalézt na nejrůznějších místech české krajiny. Někdy je to jen malý artefakt usazený v krajině, jindy soubor soch, dřevěný objekt, pak zase megalitické kameny uspořádané ve stylu Stonehenge… Člověk by nevěřil, co všechno je člověk schopen vymyslet a usadit do prostoru. Většinou jde o věci neobvyklé, občas velmi pozoruhodné, sem tam i praktické, někdy také jde o skutečné umění, někdy ale trochu o blázniviny a úlety, jejichž smysl na první pohled uniká (ovšem když si přečtete autorské vysvětlení, nestačíte se divit, co vše je v díle ukryto).

Nejde ale jen o heslář, ze kterého už mám teď minimálně pět míst vyhlédnutých, kam bych se rád vydal. Kniha je vlastně komplexním pohledem na fenomén uměleckých děl v krajině, přičemž v úvodní části stručně mapuje období od počátku novověku až po dnešek. V jednotlivých studiích se tak dočtete třeba o tom, proč je v Čechách tolik barokních krajinných památek, ale i o období 60. let 20. století, kdy se dostává do krajiny i zcela nové, moderní umění.

Kniha je po mnoha stránkách důkladná, napsaná se znalostí oboru, ale především je ve svém pohledu na danou oblast pestrá; není to jen popis a výčet objektů. Jediné, co mi tu trochu chybí (ale to je vlastně problém většiny knih z řady Průvodce), jsou mapky, kde dané objekty nalézt. Jsou tu sice souřadnice GPS, ale klasické mapy by se hodily.

Rybniky Ceske republiky_obalka_print.inddDruhou knížkou, která může cyklistům sloužit jako inspirace pro výlety, je opět publikace z řady Průvodce: Rybníky České republiky, autoři Jan Rendek a Petr Liebscher. Hlavní otázkou při vzniku knihy bylo, jak vlastně uspořádat a podchytit ty tisíce větších a menších vodních ploch, které k české krajině neodmyslitelně patří. Autoři nakonec zvolili trochu neobvyklý, ale vlastně logický systém: jednotlivé rybníky nemají samostatná hesla, ale každé heslo je tvořeno popisem většího počtu rybníků, které tvoří rybniční soustavu napájenou jedním tokem. Anebo jde o ucelenou lokalitu s výskytem většího počtu vodních ploch. Z celkem asi 23 000 rybníků, ktré v České republice dnes najdeme (a stále přibývají!) jich je zde popsáno přes 6 700. Jsou obsaženy ve dvou stovkách hesel, ty jsou zase rozčleněny podle krajů.

Kniha má úctyhodný rozsah téměř šesti stovek stran, což je na brožovanou vazbu a křídový papír skutečně hodně – knížka taky váží něco přes kilogram. Brát ji s sebou má asi cenu hlavně při automobilových výletech, nikoli při těch cyklistických. Může ovšem sloužit coby výletní inspirace nejen pro konkrétní vodní plochy, ale lze ji pojmout i jako širší zdroj: co takhle jezdit právě po celé oblasti, které jedno heslo obsahuje, projet si v ní všechny rybníky?

Pamatuji si, že kdysi jsem právě takhle projížděl po všemožných hrázích a březích třeboňských rybníků a byl to výlet velmi pěkný, proměnlivý. Jen si pamatuji, že mne stále provázela hejna komárů. Tudíž jsem pořád musel jet a jet, abych před jejich bodavými sosáky unikal.

 

P.S. Přikládám několik snímků, které jsou z východních Čech, z oblasti kousek od Kuksu, a ukazují umělecká díla v krajině. I o nich se dočtete v uvedené knize. U Kuksu byla v roce 2008 vytvořena pozoruhodná „křížová cesta současnosti“ neboli dílo nazvané „Cesta naděje a utrpení člověka“. Jde o soubor patnácti uměleckých děl usazených v krajině kousek od slavného Betlému M. B. Brauna, jednoho z prototypů uměleckých děl v krajině. „Cestu“ inicioval sochař Vladimír Preclík.

 

 

Komentáře k článku

Napsat komentář