Tuhle knihu o lásce ke kolům čtěte

Když máte k nějaké činnosti skutečný vztah, zapojíte do ní emoce, tak se na to výsledku vždycky pozitivně projeví. Bezezbytku to platí pro jednu z nejhezčích knih o cyklistice, kterou jsem v životě četl. Jmenuje se ZÁLEŽÍ JEN NA KOLE, vyšla před časem v nakladatelství Dokořán a jejím autorem je britský novinář Robert Penn.

Titulní strana s Pennovým kolem

Penn už v životě projel na kole desítky zemí na různých kontinentech, jeho životem prošla fůra kol, ale teď si řekl, že si nechá postavit něco jako „kolo snů“. Kolo na objednávku, z jím pečlivě vybraných komponentů. Jezdil od výrobce rámů k výrobci ráfků až po výrobce pneumatik a vybíral a kombinoval. Výsledkem je kolo, které autora vyšlo na pěkných pár tisíc liber, na pohled vypadá přitom celkem normálně, ale mělo by mu vydržet do konce života.

Celou tuhle anabázi Penn ve své knize popsal. Jenže to není hlavní důvod, proč je jeho kniha tak úžasná. On totiž zároveň popisuje dějiny kola jako takového, historii cyklistiky, věnuje se vývoji jednotlivých částí kola a vůbec všemu, co je s cyklistikou spojeno. Penn toho ví o kole opravdu hodně a navíc to dokáže s neobyčejnou láskou a zároveň novinářskou obratností sepsat. Jeho text ladným způsobem osciluje mezi individuálním příběhem a všeobecnou cyklohistorií, je na každé stránce prodchnut oddaností fenoménu bycikl. Penn nešetří bystrými postřehy, úvahami i britsky ironickými vtipy. Jeho styl čerpá i z tradice anglických humoristů typu Jeroma Klapky Jeroma – toho, který napsal nejen Tři muže ve člunu, ale také Tři muže na toulkách, kteří putovali na kolech. Ostatně v „přehledu důležitých cykloknih“, které Penn v textu uvádí, ani tenhle Klapkův text nechybí.

Působivost Pennovy knížky se pozná i v tom, že když ji dočtete, máte okamžitě nutkání sednout na kolo a vydat se někam na vyjížďku. Uvědomíte si, že třeba i váš váže ke kolu víc než jen vztah uživatele k jeho věci. Že kolo je pro vás stylem života, bez něj by bylo vaše žití rozhodně chudší.

Za chvíli tu bude podzim a to je čas, kdy většina cyklistů ukládá kolo do komory a vyjíždí jen občas. Doporučuji pro tyhle chvíle, kdy se venku jezdit moc nedá, vytáhnout místo toho dvoukolového zázraku se šlapkami a řídítky Pennovu knihu. Její přečtení je jako letní vyjížďka za slunečného počasí, v krajině plné krásy a pohody.

Komentáře k článku

Napsat komentář