Nestyďte se za cililink

Máte na kole zvonek? Pokud ne, tak si ho tam dejte.

Nedávno mi volal kolega sportovní novinář, že prý je na zrovna na Šumavě a ptal se, jestli mám na kole zvonek. Dotazem jsem byl překvapen, ale rychle jsem pochopil: byl na Šumavě coby pěší a musel uskakovat před davy cyklistů, kteří ho míjeli. Kolega se mně i ptal, jestli se vůbec zvonky ještě dělají a jestli je cyklisté dneska vozí. Odpověděl jsem mu, že nejaktuálnější statistická data nemám, ale zato mám pocit, že zvonky z kol vymizely. I když v prodejnách je mají.

Když jsem si koupil první horské kolo někdy v půlce 90. let, koupil jsem si i zvonek. Přišlo mi to logické, jako dítě jsem ho přece měl na kole taky. Zvonek byl černý, klasický kulatý, přidělal jsem si ho trochu netradičně na představec a ne na řídítka. Brzy jsem nicméně pochopil, že jsem výjimkou. Na horáka se přece zvonek nedává, to vypadá blbě… Pak jsem si koupil horáka s osazením XT za několik desítek tisíc a k němu: zvonek za pár korun. Takové cinkátko. Dneska mám dalšího horáka a zase s cinkátkem.

S horským kolem se jezdí po mnoha cestách určených především pěším, a tak je prostě slušnost dát chodcům na vědomí, že je předjíždí někdo „nebezpečný“, koho se mohou leknout a kdo je rychlejší i větší. Jestliže si cyklisté stěžují na bezohledné řidiče, je dobré zeptat se sám sebe, jestli se také já nechovám vůči chodcům bezohledně. A co můžu udělat proto, aby se chodci mojí jízdou necítili ohroženi.

Zvonek je minimum. Zacinkám, oni uhnou, já třeba i poděkuju a jede se dál. Takhle by to mělo být. Argument, že cinkátko na horské či jiné kolo nepatří, je směšný. Zvonek není ani těžký, ani kolo nijak nehyzdí. Problém vidím v jediné věci, a to je uchycení zvonku. Někdy jsou řídítka tak silná, že to nejde. V tom případě si ale vybírám zvonek, který uchytit jde. Přičemž zvonkem nemyslím nějaký obří kovový zvon, ale stačí právě to cinkátko či něco malého.

A propos: největší borec je pro mě ten, který má třebas karbonového horáka s XTR, a na něm takové to dětské troubítko, trumpetku. Tomu se říká nadhled.

Psáno pro měsíčník Cykloturistika

Komentáře k článku

Napsat komentář