Který sport je nejlepší ze všech?

Když má člověk něco opravdu rád, považuje to za nejlepší na světě. Osobně mám jízdu na kole v její cykloturistické podobě nesmírně rád.

Dělám ovšem i jiné sporty: hraju golf, tenis, v zimě lyžuji, v létě plavu, občas si jdu zaběhat, zahraju si kulečník, šachy, chodím na pěší výlety. Dělal jsem v dětství sportovní gymnastiku, před lety jsem hrával fotbalovou Hanspaulskou ligu, umím volejbal, košíkovou a trochu i baseball…

Ve všech těchto sportech jsem se setkával s lidmi, pro které byl daný sport tím úplně nejlepším. Žili svým sportem, věnovali mu drtivou většinu volného času, vyznali se v něm do detailů. Je půvabné, že všichni říkali prakticky tutéž větu: „Kolo (tenis, golf, lyže atd.), to není jenom sport, to je prostě životní styl.“

Být oddán a zapálen jedné věci je skvělé. Když se vědec zahloubá do problému a nežije ničím jiným, může dojít k objevu, který lidstvo posune o kus dál. Lidé, kteří jsou v tom dobrém slova smyslu fanatiky svého oboru, mají moji úctu. Patři mezi ně samozřejmě i vrcholoví sportovci, stejně tak i lidé, kteří daný sport dělají „jen“ rekreačně, ale dávají mu vše.

Kdybych měl sestavit žebříček mých sportů, kolo by bylo na prvním místě. Přesto bych ale nebyl schopen říct, že cyklistika je tím nejlepším sportem ze všech. Ano, jízda na kole obrovsky rozšíří obzory tím, že poznáte jiné kraje, místa. Přináší spoustu fyzických i psychickým pozitiv. Ale hodně kladů může přinést i tenis nebo golf, protože jsou to hry, je v nich hravost, a tu kolo přece jen postrádá. Lyžování, především to běžecké, je zase ideálním sportem pro zimní měsíce – a pro tuto roční dobu asi i vhodnějším než cyklistika. Fotbal nebo hokej jsou týmové sporty, což je opět jiný zážitek než individuálnější kolo.

Zkrátka: poznal jsem hodně sportů a každý má určité silné stránky, které ten druhý nemá. Každý sport může být pro někoho tím nejlepším. Já osobně bych se ze všeho nejméně rád vzdával cyklistiky, to je jasné. Ale respektuji fakt, že život není jen kolo. Je širší a pestřejší. A každý si z téhle mnohotvářné palety může vybrat to své.

Psáno pro měsíčník Cykloturistika

Komentáře k článku

Napsat komentář