Jezdíte na kole po dálnici?

Už se těším, až bude hotov dálniční okruh okolo Prahy. Přesněji ta část, která se teď dokončuje, od Slivence po spojení s D1. Připadá vám divné, když se cyklista raduje z toho, že zase přibude nějaká dálnice, na kterou nemůže vjet? Že krajina zase podlehne betonovému příkrovu?

Přiznávám se k úchylce, a tou je moje slabost pro velké stavby. Mosty, budovy, přehrady, věže atd., to mě bere. Samozřejmě, některé z nich krajinu hyzdí – nejvíce to však bývají unifikované skladovací haly, a ty za „velké stavby“ nepovažuji; to jsou velké stany. Mnohá technická díla ale vypadají docela dobře. Z těch dávných, postavených v 19. století, už se dokonce staly chráněné památky. A druhým důvodem mé obliby dálkových silnic je to, že se na nich s kolem dá jet ještě před tím, než se otevřou automobilovému provozu. A to je velmi zvláštní, jedinečný zážitek. Jednou jsem takhle jel po hotové dálnici od Poděbrad na Hradec Králové, skoro 50 kilometrů, a dodnes na to vzpomínám.

Teď jsem vyrazil na dokončovaný úsek pražského obchvatu a viděl, jak stavba mohutní. Někde se jet dalo, na některých úsecích ne, ještě se tu pracovalo. Ale stačilo mi projet se třeba pod obrovitými sloupy estakády, která vede u Radotína přes Berounku a Vltavu. Tenhle úsek je asi nejhezčí, je to skutečně výjimečné dílo. Vysoké sloupy jsou lehké a elegantní. Navíc přes Vltavu tu povede nová spojka-můstek navazující na cyklostezku Braník-Zbraslav, takže stavba přinese něco i cyklistům.

Nejel jsem přitom jen rozbahněnými stavebními úseky, cestu jsem si zpestřil přírodou, stoupáním v lese u Točné. Jízda to byla pestrá a hezká, když jsem pak frčel lidupustou dálnicí směrem k Jesenici, potkal jsem dokonce sobě podobného putovatele-cyklistu. A taky pána se psem, co si sem vyrazili na výlet. Jak vidno, nejsem ve své technicko-stavební úchylce sám.

Nevím, jestli se mi podaří na jaře nebo v létě, před otevřením, projet i ty dva tunely, které jsou na trase. Pokud ne, budu se snažit využít alespoň nějaký den pro veřejnost, kdy se stavba zpřístupní. Mimochodem, tohle je dobrý tip pro mediálně-marektingovou akci: uspořádat cyklistický výlet po nově dokončeném okruhu. Celková délka je 23 kilometrů, to je ideální pro rekreační vyjížďku. Něco tak originálního se hnedka tak neuvidí.

Psáno pro měsíčník Cykloturistika

Komentáře k článku

Napsat komentář