Jak nakupovat levně aneb Brejle za kilo

(CYKLO) Miluji levné zboží. Ovšem několikrát jsem se také pořádně spálil, levné věci se ukázaly jako pěkný šunt. Ovšem pokud jde o cyklistické vybavení, v poslední době jsem byl poměrně úspěšný. Například brýle.

Cyklistické brýle lze pořídit za různé ceny. Začíná se zhruba na třech stovkách a jde se volným tempem nahoru. Průměr je okolo pěti stovek, značkové stojí sedm set i tisíc. Velmi značkové a stylové klidně tisíce dva.

To není nic pro mne. Brýle mi občas spadnou na zem a o asfalt se poškrábou. Je přitom jedno, jaká mají skla, asfalt je vždy tvrdší. Občas se také zlomí pacička.

Měl jsem už asi deset až patnáct brýlí na kolo a žádné, ať už stály nejrůznější sumu (šel jsem max. do 1 000 korun), nebyly kvalitnější než ty ostatní. Soudím tedy, že čím levněji nakoupím, tím lépe.

Před pár dny jsem na to skutečně kápl. Pořídil jsem si brýle za pouhých 109 korun. Neuvěřitelná suma na to, jak vypadají. A považte: mají dokonce výkyvné pacičky, lze seřizovat sklon skel. Pravda, umělá hmota není z nejpreciznějších, jde však o materiál zcela srovnatelný s brýlemi za 300 nebo 500 korun.

Nekoupil jsem je u Vietnamců, nebyla to žádná pokoutní prodejna, ale naprosto seriózní obchod v Praze Ďáblicích, na rohu Hřenské a Květnové ulice; kousek od zdejší hvězdárny. Jezdím tudy na kole často.

Není to cyklistický shop, ale obchod s pracovními oděvy a pomůckami pro manuálně pracující, především stavbaře. Mají tu pevné boty, bundy, mikiny a trička. Taky ochranné brýle. Nebo prostě jen brýle. A právě mezi nimi jsem našel ty „své“. Paní prodavačka mi řekla, že cyklisté tu občas nakupují.

Všichni víme, že existuje spousta zboží, které je předražené. Cyklistické oblečení například. Brýle také. Ale když jste skutečně konfrontováni s tím, že nějaké poměrně dobře vypadající brýle stojí pouhou stovku, dojde vám absurdnost dnešních cen naplno. Výrobní cena těchto brýlí mohla být třeba 50 korun a dalších 50 je zisk pro všechny. Tomu rozumím. Ale výrobní ceně za sto korun a zisku třeba 700 korun rozumět nechci. A nikdo mne nepřesvědčí o tom, že brýle za 700 korun jsou sedmkrát lepší než tyhle za stovku.

Letos na jaře jsem podobným způsobem přišel k dobré cyklo-mikině do chladnějšího počasí. Byla v tzv. hrabacím koši na jedné benzínce. Stála rovněž sto korun. Jinde by ji měli za pět stovek. Byl to výprodej zásob, možná pro nějakou soutěž.  Loni v Harrachově jsem zase sehnal tričko z moderního, rychle schnoucího materiálu. U Nike či Adidasu bývá za 900, zlevněné za 600. Přesně takové, jen bez té značky, jsem pořídil za 130. Pravda, u Vietnamce, ale slouží zatím dobře.

Jak říkám: několikrát jsem se už takovým superlevným nákupem spálil, zboží bylo nekvalitní, trička například škrábala, boty dřely atd. Ale případů, kdy koupíte za hubičku kvalitu, také není málo.

 

Komentáře k článku

Napsat komentář