Jak na kole ujet v 35 stupních víc než 100 kilometrů

(CYKLO) Nevím, kolik bylo v sobotu 8. 8. stupňů. Někde prý okolo 38, někde asi 35. Já jsem si dal ten den 111 kilometrů na kole a místy bylo fakt horko. Ale jet se dalo. Jak na to? Zde pár rad – a nejen ta obligátní, že máte hodně pít.

1. Musíte vyjet hnedka ráno. Vyrazil jsem po desáté a to už bylo horko. Nejlépe je v osm. Tělo si na vedro musí zvyknout. Nejhorší je vyjet ve dvě odpoledne. To je rána jako pěstí mezi oči. Lepší vyjet si pak někdy po páté v podvečer.

2. Vyberte správnou trasu. Žádné velké kopce, spíš rovina, případně mírné vlnky. Jel jsem po trase Kralupy nad Vltavou, Mělník, Kokořín, Doksy, letiště Hradčany, Kuřivody a Mladá Boleslav. Nevýhodou rovinatých tras je to, že jsou v nížinách, je tam největší vedro, ale kopečky ubírají mnohem více sil.

Anebo varinata B: jeďte do hor. Co nejvyšších, tedy nad 1 000 metrů. Tam je vždycky méně teplo (o 0,6-1 stupeň celsia na 100 výškových metrů). Krkonoše bývají ideální, taky Šumava.

3. Jezděte pokud možno ve stínu stromů. Kokořínsko bylo ideální, ralské lesy taky, ale u Mělníka širé rodné lány – to byla docela pec (pekařská, ne ta pod Sněžkou). Když jsem vjel do horké vzduchové bubliny, vedro jsem ucítil všude. Naštěstí ale bubliny nejsou všude. Viz základy meteorologie…

4. Musíte jet rychle. Je to bizarní, ale je to tak. Čím rychleji, tím lépe. Tedy ne na hranici fyzických možností, ale rychle, aby vás vzduch trochu chladil. Je to klíčový faktor, který činí z cyklistiky výborný sport do horkého počasí. Spousta ostatních sportů je téměř likvidačních: tenis, fotbal, golf atd. Tmavá tráva nebo antuka sálá odspodu a z vás jen leje. Na kole z vás leje, jen když zastavíte, protože jinak se pot stále odpařuje.

Neberte tedy horské kolo (anebo s ním jeďte do stínu lesa), ale silniční kolo. Dařilo se mi jet někdy v průměru 25, někdy dokonce přes 30 km/h, a to bylo to správné tempo pro ochlazování. Samozřejmě se takhle dá jezdit právě jen v těch rovinkách, ne v kopcích.

5. Moc nezastavujte. Jak se rozsedíte, uvědomíte si, jak opravdu velké vedro je. Držte tempo sportovního výkonu. S výjimkou, kterou představuje…

6. … koupání. Vždycky, když je takové teplo, vezmu si s sebou plavky a někde zastavím a vykoupu se. Teď to bylo asi na kilometru 65 v rybníku Břehyně u Doks. Jen skočím do vody, trochu si zaplavu, zchladím se a pak hned jedu dál. Výborné osvěžení.

7. Moc nejím a hodně piju. Nemám ani hlad, jím jenom jogurty, banány, a taky eidam. Plátkový. Vezu ho s sebou a cestou mi v kapse cyklotrika změkne tak, že je z něj skoro smažák. Je ale energicky vydatný. Gurmán by ze mě zešílel.

8. Nedávejte si žádné jasné cíle, kolik máte ujet, kde máte být atd. Prostě jeďte, a kdyby to nešlo, sedněte na vlak a hajdy domů. Kolo tu není od toho, aby se jeho prostřednictvím člověk zničil.

P.S. Překvapilo mně, kolik lidí i v takovém počasí jezdí na kole. Je jich pořád dost. Asi jsou na tom jako já, protože mi nevadí 35 stupňů, ale když je zima, to na kolo moc nesedám.

 

Komentáře k článku

PetrB (08.08.2015, 21:30)

I ten golf dnes šel, samozřejmě začátek ráno, a šlo to zejména díky tomu, že lehce foukalo - ten pocit tepla pak nebyl tak patrný. A když je uvážlivý maršál a dá vodu na opláchnutí obličeje na odpaliště (poděkování do Mstětic :)) tak opravdu to dnes bylo velmi příjemné. Navíc díky teplu žádný stres z hledání - všechno bylo nízké, nic moc neroste, takže se šlo na pohodu a přesto v tempu. Ale hlavní byl ten vánek.

Dr.Ozdi (08.08.2015, 20:22)

Z koupání na kole mívám křeče. Stačí si polejt hlavu a jede se dál. Teď jsem dojel z Hradčan (22:05), výborný ;-) Dr.

Napsat komentář