Do cyklistické věštírny už nechodím

Bývaly doby, kdy jsem vyrážel na kolo a nevěděl, jaké bude ten den počasí. Nějak jsem to odhadl: ráno svítí slunce, tak jedu. Taky jsem za to ale párkrát pěkně zaplatil.

Živě si pamatuju na ty odpolední deště a bouřky, které jsem trávil v zašpiněných budkách autobusových zastávek na okreskách kdesi v polích, padesát kilometrů od domova. Byly to krušné chvíle tehdy, ale dnes jsou v mé mysli téměř nádherné, romantické.

Ideál azúro, Králický Sněžník

Pak jsem zjistil, jak důležitá je pro cyklistu předpověď počasí. Tudíž jsem den před plánovanou cestou sledoval televizní zprávy. Docela to stačilo, počet chvil strávených jízdou v dešti se omezil.

Z toho ještě pršet nebude: Český ráj

Z meteorologických předpovědí jsem si nicméně postupem času udělal modlu, která co říká, to dělám. Asi jako když někdo bezmezně věří kartářce. Vše ještě umocnil věk internetu a tzv. modelové předpovědi. Na serveru Českého hydrometeorologického ústavu se jejich předpovědní model jmenuje poněkud tajemně Aladin a v zářivých barvách ukazuje, na jakém kousíčku Čech by mělo pršet a kolik milimetrů vody spadne. Je to předpověď, která se tváří velmi přesně a někdy také přesná je. Někdy ale není, někdy ji stále mění a někdy si nejsem jist, zda opravdu dokáží spočítat, že v Praze pršet bude a v Kutné hoře už ne.

Tohle už vypadá na slejvák, Andrlův Chlum

Má víra v Aladinovy schopnosti se změnila téměř v zbožštění, modelová předpověď řídila můj cyklistický život. Ovšem nic netrvá věčně, ani víra. Často se mi stávalo, že jsem z Aladina vyčetl mírný déšť, jenže v realitě to byly trochu mraky, sem tam opravdu něco spadlo, ale jinak bylo docela hezky. Litoval jsem, že jsem si na ten den už zajistil jiný program – měl jsem na Aladina nedbat a vyrazit na kolo.

A taky že jo: napravo už prší! Opět Andrlův Chlum.

Nakonec jsem předpovídače poslal k čertu, či spíše zpátky do říše pohádek tisíce a jedné noci. Sleduji zase jen tu slovní předpověď, která když říká, že bude polojasno a trochu oblačno, tak je to vlastně pro jízdu na kole dobré. A i když mne občas při vyjížďce zkropí nějaký ten deštík, užiju si ho. Ostatně ty chvíle v ošuntělých čekárnách, postavených ještě za socialismu, bývají opravdu pamětihodné.

Psáno pro měsíčník Cykloturistika

Komentáře k článku

Napsat komentář