Cyklistická nostalgie z krabice

Narazil jsem na ni náhodou. Jak mi prozradilo razítko uvnitř, kdysi bývala v majetku Ústřední tělovýchovné knihovny při FTVS. Vyšla v roce 1976 v nakladatelství Olympia a její původní cena byla 17 Kčs. Mně stála pouhých devět korun, ležela v jedné krabici v antikvárním výprodeji.

Lidem, kteří se vyznají v historii české cyklistiky, není třeba představovat Jaroslava Cihláře. Nestor závodní cyklistiky a také muž, který o kole a ježdění dokázal skvěle přednášet. Napsal také několik knih. Tahle, kterou jsem si odnesl z antikvariátu, se jmenuje Závodní cyklistika. Nikdy jsem na kole nezávodil a ani jsem neabsolvoval žádný rekreační závod, přesto jsem po ní hned chňapl. Jméno autora mi stačilo.

Text byl napsán na počátku sedmdesátých let a možná byste řekli, že dnes už ztratil svůj význam. Vždyť závodění na kole se tak změnilo… Chyba lávky. Ta kniha mne zaujala právě tím, jak se některé základní principy tréninku či jízdy vlastně vůbec nezměnily. Mnozí dnešní trenéři a cyklističtí teoretici nemusejí nic světoborného vymýšlet, stačí si vzít tuhle knihu a jen její myšlenky a teze trochu oprášit a přizpůsobit. A jestli v ní něco vůbec nezestárlo, pak je to rovina psychologická. Tedy co prožívá závodník v hlavě, jak ho motivovat, co je důležité v průběhu závodu, jak se vyrovnávat s prohrami. Hodně aktuální jsou i pasáže věnované vztahu mezi pílí a talentem, o výchově mladých závodníků.

Socialismus byla v lecčems pitomá doba, v textu také najdete úlitby tehdejší ideologii. Ale po odborné a koncepční stránce vznikla na tehdejší poměry velmi solidní tréninková pomůcka. Metodicky přesná a informačně vyčerpávající. Na Cihlářovi mi navíc imponuje jeho úžasné zaujetí jízdou na kole a schopnost psát lidsky, s vědomím, že závodník není stroj. Jeho texty jsou přímo nakažlivé láskou k ježdění, člověk má po jejich přečtení okamžitě chuť sednout na kolo a vyrazit ven.

Netuším, zda je v některých jiných antikvariátech tahle knížka ještě k mání. Byla tehdy vydána v nákladu 5 000 výtisků, což není mnoho (i když dneska by to bylo asi tak 1 000 kusů). Ale pokud na ni narazíte, neváhejte. Ta kniha má i jistý nostalgický půvab, je příjemným výletem do dnes už docela vzdálených cyklistických časů.

Psáno pro měsíčník Cykloturistika

Komentáře k článku

Napsat komentář