Bílou stopou po Bílé Hoře

Praha disponuje několika velkými parky a zelenými oázami, ve kterých se dá docela dobře jezdit na kole. Často využívám například Stromovku, projíždím Šárkou a hodně rád se proháním na Bílé Hoře, přesněji v oboře Hvězda.

Hvězda má tři dlouhé a zcela přímé cesty, kde cyklista svou jízdou pěší vcelku neohrožuje. Zároveň se dá projíždět po užších pěšinách v lese. Ne že by tu člověk mohl jezdit dlouhé hodiny, na to je celá obora příliš malá, na délku nemá ani dva kilometry. Ale takových pět až deset kilometrů jízdy tu rozhodně zvládnete, aniž byste jezdili po stále stejné trase.

Půvab Hvězdy jsem ocenil i teď v zimě. Sníh všude okolo a tratě pro běžkaře připraveny výborně. Tím myslím jak stopy pro klasický běžecký styl, tak široké a uhlazené pruhy pro modernější bruslení. A právě tyhle tři až pět metrů široké dráhy jsou výborné i pro jízdu na kole. Tvrdý povrch se zmrzlým sněhem je v podstatě jediným vhodným terénem, jakmile totiž vjedete do hlubšího sněhu, kolo se začně bořit.

Frčel jsem Hvězdou jednou k zámečku, podruhé od něj, pak zase zpátky jinou cestou, pádil jsem po lesních cestách a užíval si zimní cyklistiky. Okolní lyžaři se vedle mne doslova ploužili – když se nemusíte obávat na rovné a dobré bruslařské cestě smyku a pádu, můžete kolo spolehlivě rozjet i na sněhu na běžnou silniční dvacítku, třicítku. Lyžaři na mne možná trochu závistivě pokukovali, jak je předjíždím. Ale všichni jsme se bavili tou možností volného pohybu na sněhu.

Zatímco lyžařů jsem potkával mnoho, překvapilo mne, že jsem nepotkal žádného cyklistu. Copak nevíte, že i na sněhu se dá užít spoustu cyklistické legrace? A že právě jízda po pražských parcích je v tomto směru ideální? Hlavně proto, že terén je tu dobře upravený a nebývá tu prosolená břečka. V případě zimní dvou, maximálně tříhodinové vyjížďky je to taky praktické, protože blízko. A výhodou může být i to, že v okolí snadno narazíte na nějaké občerstvení s horkým nápojem. Ve Hvězdě například rok co rok stojí u zámečku muž, který prodává svařák. Jedna decka vám hlavu nezamotá…

Komentáře k článku

Napsat komentář