27. Z Domažlic po Chodsku

Z Domažlic podél západní hranice s Německem, výjezd na populární Čerchov a k pomníkům nejznámějších chodských patriotů.

Domažlické náměstí s vychýlenou věží

Domažlické náměstí s vychýlenou věží

Zatímco většinu českého pohraničí obývali po staletí příslušníci německého národa, na Chodsku se svým centrem Domažlicemi převažovali vždy Češi. Chodové, v dobách předbělohorských ochránci hranic, se stali v 19. století symbolem české svébytnosti a za 2. světové války byli zosobněním národního odporu. Chodsko ovšem zabírá jen část velkého příhraničního pruhu – Českého lesa (viz rovněž předchozí tip č. 26). Jeho vrcholy dosahují výšky mezi 600-900 metry, jízda je místy náročná, ne však extrémní, protože cesty často vedou údolími potoků.

Vrcholy Českého lesa u Chodska

Vrcholy Českého lesa u Chodska

Domažlice se mohou pochlubit historicky cenným náměstím, které je unikátní svým podlouhlým půdorysem. Prozrazuje, že tudy už ve středověku vedla zemská stezka. Až si prohlédnete místní gotickou 56 metrů vysokou věž, nahoře vychýlenou o 70 centimetrů, můžete vyrazit západním směrem k hranicím.

Ovčácký pes u Kozinova pomníku

Ovčácký pes u Kozinova pomníku

Na cestě vás čekají dvě zastávky – dva pomníky významných Chodů. První pomník je jen pět kilometrů od Domažlic, poblíž vesnice Újezd, v níž se narodil Jan Sladký, později zvaný Kozina (1652-95). Ten stál v čele povstání Chodů v roce 1693, které bylo pokusem uhájit zbytky někdejších chodských privilegií. Kozinův pomník pochází z roku 1895, vznikl deset let po knižním vydání Jiráskových Psohlavců. Jirásek se odhalení pomníku rovněž zúčastnil. Jen pár desítek metrů pod pomníkem po roce 1989 vyrostl betonový ovčácký pes, symbol strážců hranic. Ten patos a důstojnost Kozinova pomníku postrádá, spíš je to (méně vkusná) atrakce pro děti; do jeho útrob se dá vlézt.

Pomník J. Š. Baara na Výhledech

Pomník J. Š. Baara na Výhledech

Od Újezda můžeme pokračovat ke známému letovisku Babylon s koupalištěm, ale v tomto případě pojeďme k druhému monumentu, jenž je v zatáčce u silnice na Výhledech (705 m) poblíž obce Chodov (prudké dvoukilometrové stoupání). Na vysokém podstavci, jenž byl v roce 1940 zničen a r. 1947 obnoven, se tyčí socha spisovatele Jindřicha Šimona Baara (1869-1925). Socha byla odhalena roku 1933, autorem je Ladislav Šaloun. Baar, který velkou část svých knih věnoval Chodsku, se narodil v blízkém Klenčí pod Čerchovem, zde také zemřel, je tu i jeho muzeum. Od jeho sochy, ale především z cesty od Újezda k Výhledům, je dobrý výhled směrem k Domažlicím.

Kurzova rozhledna a vojenská věž na Čerchově

Kurzova rozhledna a vojenská věž na Čerchově

Nejdokonalejším výhledem se však může pochlubit Kurzova rozhledna z roku 1905 na vrchu Čerchov (1042 m). Více než polovinu svého života byla nepřístupná, zabrali ji Němci a pak naše armáda, která tu po sobě zanechala i soustavu nevábných budov a obrovitou radiologickou věž. Ze znovuotevřené (r. 2000) Kurzovy rozhledny je výhled do Čech i do Německa. Výjezd na Čerchov je však velmi náročný, i když nahoru vede asfaltová, resp. betonová cesta. Ještě, že kousek pod vrcholem tryská pramen vody, u kterého se lze osvěžit.

Cyklotrasa č. 36, u Nemanic

Cyklotrasa č. 36, u Nemanic

Z Čerchova sjeďme po modré značce a asfaltce vedoucí místy, kudy se kdysi táhla železná opona až k hraničnímu přechodu Lísková. Po cyklotrase číslo 36, resp. po silničkách vedoucích mezi vrchy a lesem, lze dojet až k dálnici u Rozvadova. Celá trasa měří více než 40 kilometrů, jede se krajem jen s nemnoha vesnicemi a oblast patří k unikátním. Je tu velmi málo turistů, kraj je to zádumčivý a pustý, dodnes vylidněný po německém odsunu v poválečných letech. Kdo chce být sám, zde má ideální příležitost. Kratší verzi této trasy lze zakončit v Bělé nad Radbuzou, kde je cenný most z 18. století se souborem barokních soch.

Rozhledna na Korábu

Rozhledna na Korábu

Z Domažlic stojí za to vyrazit i na menší okružní vyjížďku do blízké Kdyně – je tu například půvabné koupaliště Hájovna, vybudované již za války. Po osvěžení lze pak serpentinami vystoupat na blízký vrch s architektonicky neobvyklou rozhlednou Koráb (772 m), vybudovanou na přelomu 80. a 90. let 20. století. Výhled na Šumavu, do Německa, ale i na celé panorama Českého lesa, také k Plzni… Poblíž jsou i zříceniny hradů Nový Herštejn a Rýzmberk. A jen 10 kilometrů od Domažlic je další vděčný cíl, městská památková rezervace Horšovský Týn.

 

 

Pohled od Nové vsi na masiv Českého lesa, vrch Zvon s vojenskou věží

Pohled od Nové vsi na masiv Českého lesa, vrch Zvon s vojenskou věží

  • VÝCHOZÍ MÍSTA: Domažlice (ČD).
  • DOPRAVA: vlak – trať 180 Plzeň-Česká Kubice, 184 Planá-Domažlice, 182 Poběžovice-Staňkov.
  • PROFIL: středně těžký, zvlněný; výjezd na Čerchov těžký.
  • TERÉNY: silnice, lesní asfaltky, lesní cesty. Pro horská i crossová kola.
  • TIP NA TRASU: Domažlice (ČD) – Újezd – Chodov – Výhledy – po červené: Čerchov – Lísková – Nemanice – Rybník – Bělá nad Radbuzou (ČD). 58 km. Bez výjezdu na Čerchov: 51 km.
  •  

 

Komentáře k článku

Napsat komentář