04. Střední Berounka, Žebrák a Točník

Jižní část Křivoklátska se může pochlubit dvěma proslulými hrady, u Berounky naleznete místa známá z knih Oty Pavla i filmů podle nich natočených.

Točník, z věže Žebráku

Točník, z věže Žebráku

Žebrák a Točník jsou dva hrady spjaté se jménem Václava IV. Níže položený Žebrák je starší, byl založen koncem 13. století, koncem 14. století ho dal Václav IV. výrazně přestavět. Hrad mu ale i tak nestačil a tak podnítil stavbu nového blízkého sídla nazvaného podle vesnice na úpatí kopce Točník. Oba hrady jsou přístupné. Z věže Žebráku je dobrý kruhový výhled, především na blízké Brdy.
Na hrady je nejvhodnější vyrazit od Berouna či Zdic, přes vesnici Svatá. Stoupání k ní po silnici má téměř horský sklon, ale jízda nahoru se vyplatí. Ze Svaté totiž vede modrá a posléze žlutá pěšina na vrch nazvaný Vraní skála (536 m) s okolní přírodní rezervací. Kolo je nutné nechat po skalním masívkem. Výhled do okolí je ojedinělý, prakticky na všechny strany se rozprostírají hluboké křivoklátské lesy. Z Vraní skály lze pak po žluté sjet prudce dolů a pokračovat podle Vraního a Stroupinského potoka pod oba hrady.

Louka na Januškách

Louka na Januškách

Zhruba 6 kilometru od hradů, cestou stoupající vzhůru po silnici přes vesničku Bzová, kde nalezneme bývalý větrný mlýn, dojedeme na Křižovatky – tak se jmenuje skutečná křižovatka čtyř cest. Při cestě vpravo bychom se dostali k blízké rezervaci Jouglovka – poblíž vede žlutá značka, kolo je stejně jako u Vraní skály potřeba nechat poblíž. Pokud pojedeme ale přímo, po pár metrech se dosud hustý les rozestoupí a ocitneme se na velké lesní mýtině nazvané podle blízké hájovny Na Januškách. Louka velká zhruba 1x 1,5 kilometru, uprostřed pár stromů. Když stromy prodlužují své stíny a zapadá slunce, má toto místo neopakovatelnou náladu.

Z cesty podél Berounky

Z cesty podél Berounky

Od Janušek vede lesní asfaltka vzhůru až do výšky okolo 600 metrů, aby pak lesem a posléze podél luk po osmi kilometrech došla nepřetržitými serpentinami až do Skryjí a k hladině Berounky, která je ve výšce zhruba 260 metrů. Údolí Berounky od Skryjí až po Roztoky (které jsou zhruba kilometr a půl vzdálené od Křivoklátu) je cyklisticky velmi frekventovaným místem, silnice vede podél řeky a prudkých úbočí, většinou se jede po rovině, jen v některých místech přicházejí prudká stoupání a pak zas klesání až k hladině.

Přívoz u Branova, místo Oty Pavla

Přívoz u Branova, místo Oty Pavla

Cyklisté zhruba v půlce tohoto dvanáctikilometrového úseku míjí známou hospodu U Rozvědčíka (vynikající ovocné knedlíky) a projíždějí místy, která mohou znát i z filmových adaptací knih Oty Pavla. Pavel jezdil se svými rodiči a sourozenci do osady V luhu na protějším břehu poblíž vesnice Branov. V osadě je také památník vzpomínající na spisovatele. Abychom se sem dostali, je potřeba přejet v Roztokách most a vrátit se proti proudu řeky po silnici a po dvou kilometrech odbočit do Branova, odkud lze sjet až k řece do osady.

Výhled z Vraní skály na celou oblast

Výhled z Vraní skály na celou oblast

Prakticky všechny cesty z údolí Berounky vedou prudce vzhůru. Kdo by se jim chtěl vyhnout, udělá nejlépe, když v Roztokách nastoupí na vlak směřující do Berouna. Jinak ho čeká čtyř až pětikilometrová cesta vzhůru, převýšení cca 250 metrů. Z Roztok vede občas frekventovanější silnice (hlavně o víkendech, kdy tudy jezdí chataři) do Zdic, míjí přitom romantický neogotický Leontýnský zámeček. Z blízkých vesnic stojí za návštěvu Hudlice, kde se narodil Josef Jugmann (1773-1847) a kde je také v jeho rodném domku památník. Z Hudlic vede červená značka až do Berouna, lze z ní ovšem odbočit na modrou až k rozhledně Děd. Rozhledna je přístupná, ale rozhled není dobrý, okolní stromy už stavbu přerůstají. Ostřejší sjezd po modré pak míří také do Berouna.

 

 
Skála nad Týřovicemi padá do údolí řeky

Skála nad Týřovicemi padá do údolí řeky

VÝCHOZÍ MÍSTA: Beroun, Zdice, Roztoky (vše ČD).
DOPRAVA: vlak – trať 170 Praha-Plzeň, 174 Beroun-Rakovník.
PROFIL: středně těžký, zvlněný; výjezdy od Berounky delší a náročnější.
TERÉNY: silnice, lesní asfaltky, pěšiny. Pro crossová i horská kola.
TIP NA TRASU: Zdice (ČD) – Svatá – Vraní skála (po žluté tam a zpět na silnici) – Kublov – hájovna Křižovatky – Skryje – Týřovice – Roztoky – Karlova Ves – Nový Jáchymov – Nižbor – Beroun (ČD). 65 km.

 

Komentáře k článku

Ivan (14.05.2019, 10:33)

Skvělé fotky s doprovodným popisem a na patřičných místech!

Napsat komentář