15. Polabí u Nymburka

Krajina bez kopců mezi Poděbrady a Brandýsem nad Labem je vhodná pro nenáročné výlety spojené s koupáním a jízdou podél toku Labe.

Podél Labe se dá jet po obou březích

Podél Labe se dá jet po obou březích

Polabská nížina je úrodným krajem, zemědělsky bohatě využívaným. Převažují pole, v okolí Brandýsa nad Labem však najdeme husté borovicové lesy, stejně tak v okolí Milovic či v přírodním parku Kersko. Nymbursko je úzce spjato se spisovatelem Bohumilem Hrabalem (1914-1997): ve městě prožil dětství (v místním pivovaru působil jeho otčím jako správce), na nádraží v Kostomlatech nad Labem pracoval za okupace, v Kersku si v pozdějším věku koupil dům a jezdil sem až do své smrti. V Kersku se také točil film Slavnosti sněženek, natočený podle spisovatelových povídek.

Takhle vypadá rozhledna na Hrubém Jeseníku u Nymburka. Skvělá architektura.

Takhle vypadá rozhledna na Hrubém Jeseníku u Nymburka. Skvělá architektura.

Množství turistických značených cest je v lesích nad Brandýsem nad Labem, na východním okraji u obce Lhota je také známé koupaliště v pískovně. Jen tři kilometry od Brandýsa na levém břehu Labe se nachází vančurovsky rozmarné lázeňské sídlo Lázně Toušeň. Poté přijedeme do Čelákovic a pokud budeme pokračovat po žluté značce od zdymadla v Čelákovicích, dojedeme k plastice sv. Václava z dílny M. B. Brauna. Odtud je možné vydat se podél trati, která zde vede, dvěma směry. Cesta vlevo, podél jednokolejky vede k silnici a poté k vodohospodářským studním pro pitnou vodu v oblasti Káraného, druhá cesta je po červené značce podél hlavní trati směrem do Lysé nad Labem. Tady stojí za vnější prohlídku místní zámek (uvnitř sídlí sociální ústav), který byl kdysi v majetku F. A. Šporka. Ve francouzské zahradě a anglickém parku najdeme cenné barokní plastiky F. Adámka, Braunova žáka.

Skanzen v Přerově nad Labem

Skanzen v Přerově nad Labem

Sedm kilometrů od Lysé na levém břehu Labe je Přerov nad Labem, kde je bohatě vybavený skanzen s 32 lidovými stavbami. Z Přerova se přes Semice dostaneme do přírodního parku Kersko; kdo si chce připomenout místa natáčení Slavností sněženek, nechť si projede ústřední cestu vedoucí rovně podél domků až k hlavní silnici, je tu i hospoda Hájenka. Z Kerska, resp. blízké obce Hradištko u levého břehu Labe, je možné jet podél řeky až do Nymburka, vede tudy cyklistická stezka (místy velmi úzká), která míjí i písečný přesyp u Píst. Podél Labe se ale dá jet i na druhém břehu, přímo z Lysé. V Nymburce si projeďte dvě části města: park Na ostrově mezi Labem a starým labským ramenem, a unikátní centrum města, které obklopují hradby a vodní příkopy napájené vodou z Labe; příkopy připomínají kanály v holandských městech. Město má díky těmto památkám jedinečný charakter.

Secesní vodojem v Nymburce

Secesní vodojem v Nymburce

Z Nymburka je možné pokračovat východním směrem stále podél řeky až do Poděbrad a po pravém břehu dokonce až do Kolína. Naopak severním směrem přes Krchleby a Loučeň dojedeme k rozsáhlému lesnímu pásu, přírodnímu parku Jabkenicko. Samozřejmě nesmíte vynechat obec Jabkenice a její blízké okolí s rybníky a pramenem vody, kde rád sedával skladatel Bedřich Smetana – vede sem červená značka. V Jabkenické myslivně Smetana pobýval v letech 1875-84 a složil zde opery Hubička a Čertova stěna a slavný kvartet Z mého života; skladatele připomíná expozice.

Letiště Boží dar u Milovic, řídící letová věž

Letiště Boží dar u Milovic, řídící letová věž

Zvláštním cílem může být oblast bývalého vojenského újezdu u Milovic, kde v 70. a 80. letech 20. století – aniž byli zváni – pobývali sovětští vojáci. Uprostřed lesů u letiště Boží Dar stále stojí opuštěné a rozbité panelové domy „ruského typu“, stále jsou vidět zbytky tankodromů, celému komplexu pak vévodí dráha letiště. U blízkých Luštěnic, v místech zvaných U Maxlova, se v lesích skrývá i údajné raketové silo. Celá oblast stále prochází rekultivací, proměna do normálního stavu je pozvolná. Z mnoha bývalých kasáren jsou nyní obytné domy.

 

Dionýsova socha u zámku v Lysé

Dionýsova socha u zámku v Lysé

VÝCHOZÍ MÍSTA: Brandýs nad Labem, Čelákovice, Nymburk (vše ČD).
DOPRAVA: vlak – trať 231 Praha-Lysá n.L.-Kolín, 071 Nymburk-Mladá Boleslav, 070 Praha-Turnov.
PROFIL: lehký, rovinatý.
TERÉNY: silnice, lesní a polní cesty. Pro horská i crossová kola, pro crossová nejvhodnější.
TIP NA TRASU: Čelákovice (ČD) – po žluté: sv. Václav – po červené: Lysá nad Labem – Semice – Přerov nad Labem – Semice – Velenka – Kersko – Hradištko – Nymburk – Krchleby – Loučeň – Jabkenice – Smilovice – Lipník – Straky – Zbožíčko – Milovice – Lysá nad Labem (ČD). 75 km. Kratší varianta: ukončit v Nymburce (ČD). 34 km.

 

Komentáře k článku

Napsat komentář