34. Tiché Novohradské hory

Rybníky, hrady a zvlněná krajina pod Novohradskými horami. Lesy, čisté potoky a nádrže v centru horské oblasti, kde je klid a kam turisté ještě příliš nemíří.

Novohradské hory od rybníku Žár

Novohradské hory v nejjižnějším cípu Čech jsou součástí Šumavské hornatiny, na rozdíl Šumavy jsou ale menší rozlohou i výškou. Čtyři pětiny celé soustavy navíc leží v Rakousku (Weinsberger Wald), kde je i nejvyšší hora Viehberg (1112 m). Ze čtrnácti vrcholů přesahujících 1000 metrů leží u nás jen tři, nejvyšší jen Kamenec (1072 m).

Cesta v bývalých Stříbrných Hutích

Prakticky celé Novohradské hory jsou pokryty lesy, na některým místech jsou pastviny a louky. Kvůli zalesnění a nemožnosti výhledů zde není nejvyhledávanější jízda na vrcholy, ale mezi nimi. Převýšení nebývají vysoká, stále se jezdí ve výšce 800 – 1000 metrů, jen jízda z podhůří, které je ve výšce přes 500 metrů, bývá náročnější. Jako v každém pohraničí při bývalé železné oponě i tady najde cyklista hustou síť asfaltek – pohraničnických cest, civilizací neporušenou přírodu, ale také zbytky po někdejším osídlení. Celá oblast patřila od pobělohorské doby do majetku rodu Buquoyů, stopy jejich panování i práce najdeme prakticky všude.

Starý Hrad v Nových Hradech

Novohradské hory je lze projet pohodlně za jeden den a navštívit přitom i mnoho z podhůří. Dobrými výchozími body jsou z jedné strany Nové Hrady, z druhé Kaplice. Hned v Nových Hradech stojí za prohlídku jak hrad, tak zámek (oboje v majetku Buquoyů do r. 1945), u hradu zaujme obrovitý zděný příkop, největší svého druhu u nás. V blízkosti městečka stojí za projížďku romantické Terčino (Terezino – podle zakladatelky z rodu Buquoyů) údolí, jímž protéká Stropnice a které je zakončeno zemanským hrádkem Cukštejnem. Údolím vede červená značka (3 km), hlavní atrakcí je 17 metrů vysoký umělý vodopád.

Tvrz Žumberk

Jen 5 kilometrů od Nových Hradů je rybník Žár, z jehož hráze je krásný výhled na okolí i vzdálenější vrcholy Novohradských hor. Ze Žáru vedou cesty cyklistů do Žumberku, malebné vsi-tvrze, jedné ze tří dochovaných v Evropě. Založena byla v 13. století, dodnes z ní zbyly především válcovité věže, kostel a část hradeb. Ze Žumberku už se vydejme přes Horní Stropnici, kde je vzorně upravené místní náměstí s kostelem, do samotných hor. Cesta vede po silnici vzhůru přes ves Dobrá Voda, u místního poutního barokního kostela (1708-15), který vévodí celému kraji, se zastaví snad každý. Jednak je odtud ideální výhled do kraje, jednak je tu možnost osvěžit se z pramene skutečné „dobré vody“, který vyvěrá pod kostelem. A na „kopci“ nad kostelem, na Kraví Hoře (953 m) je navíc rozhledna poskytující skvělý výhled na kus jižních Čech i na Šumavu.

Kostel v Dobré Vodě

Vstupní branou i horizontem, po kterém už cesta nestoupá, ale vlní se, je následující ves Hojná Voda. Cyklotrasa 34, která prochází celou oblastí, vede odtud cyklisty po silničkách až k Žofínskému pralesu, nejstaršímu u nás, založenému Buquoyi už roku 1838 (je ovšem nepřístupný). Na cyklotrase je i poklidný Huťský rybník, jedna z mnoha nádrží budovaných od 18. století, které sloužily k lepšímu průtoku zdejších potoků při jarním plavení dřeva.

Pohoří na Šumavě

Od Žofínského pralesa či Huťského rybníka se rozhodně vyplatí vydat se po neznačených silničkách až samotné hranici s Rakouskem, jen tak lze poznat ty nejkrásnější partie Novohradských hor. Dostaneme se tím i ke kdysi kvetoucí obci Pohoří na Šumavě, jenž leží v lukách poblíž rašeliniště a pramenů Pohořského potoka. Z vesnice zůstaly jen zbytky kostela. Na cestě zpět k civilizaci, do Pohorské vsi, se můžeme osvěžit v čisté i studené vodě Pohořského rybníka. Pohodlné silnice pak vedou do Malont a Kaplice či Benešova nad Černou. Poblíž najdou bikeři ideální trasy v Přírodním parku Soběnovská vrchovina neboli Slepičích horách s jejich vrcholy s příznačnými názvy: Kohout (870 m) a Slepice (860 m – jinak též Vysoký kámen).

 

Huťský rybník

VÝCHOZÍ MÍSTA: Trhové Sviny, Kaplice, Nové Hrady.

DOPRAVA: oblast je lépe dostupná autem; vlak – trať 199 České Budějovice-České Velenice, 196 České Budějovice-Horní Dvořiště.

PROFIL: středně těžký, v centru oblasti místy těžký.

TERÉNY: silnice, lesní asfaltky, lesní cesty. Pro crossová i horská kola.

TIP NA TRASU: Nové Hrady – po červené: Horní Stropnice – Dobrá Voda – Černé Údolí – Žofín – Huťský rybník – neznačeno: Pohoří na Šumavě – Pohorská Ves – Benešov nad Černou – Kamenná – Žumberk – Žár – Nové Hrady. 70 km.

 

Huťský rybník

Komentáře k článku

Napsat komentář