16. Kokořínská údolí

Kokořínsko jsou hory obrácené naruby – žádné velké vrcholy, ale hluboká údolí, klikatící se silnice a roubenky na stráních. Také prudké sjezdy a výjezdy.

Kokořín je turistickým centrem celé oblasti

Kokořín je turistickým centrem celé oblasti

Velký romantický básník Karel Hynek Mácha (1810-1836) byl také velkým turistou a chodcem. Denně byl schopen ujít 50-60 kilometrů, chodil sám i s přáteli, měl rád staré hrady a místa dalekých výhledů. Lákala ho především krajina na sever od Prahy, do okolí Doks umístil děj své básně Máj a v okolí Kokořínského dolu se odehrává román Cikáni. Dnes Kokořínsko romantický nádech už trochu ztratilo, je především často navštěvovaným rekreačním místem. Jde o nevelké území (cca 15 x 15 km), mohlo by se tedy zdát, že oblast cyklista projede rychle. Kokořínsko je však zrádné svým profilem, tvoří ho doly podobné těm horským, jízda stoupá a klesá, silnice se klikatí. Pro jízdu Kokořínskem je dobré vybavit se podrobnější mapou 1:50 000 v případě, že chcete jezdit mimo pevné cesty. Některé pěšiny jsou těžko sjízdné, kolo je třeba i nést, mapa tedy pomůže vybrat vhodnou cestu.

Zámek v Mělníku, nad soutokem Labe a Vltavy

Zámek v Mělníku, nad soutokem Labe a Vltavy

Dobrým výchozím místem je Mělník, z vyhlídky nad soutokem Labe a Vltavy je rozhled na Říp i České středohoří. Většina cyklistů míří z Mělníka přímo do Kokořínského dolu a k hradu Kokořín, je ovšem nutno počítat s tím, že tuto cestu volí často také automobiloví turisté. Po prohlídce hradu, který sice vypadá středověce, ale svou nynější podobu získal po výrazné přestavbě v letech 1911-18, je možné vydat se údolím směrem k rozcestí Ráj. Pravé Kokořínsko pozná ten, kdo na některé z cest odbočí a vydá se vzhůru do svahu, prudká stoupání terénem jsou ale určena sportovnějším jedincům. Po překonání vrcholů následují stejně prudké sjezdy. Doporučovat v husté síti cest a stezek jednu ideální nelze, většina cest vede pěknými borovými lesy a listnatými lesy, v okolí jsou pískovcové skály, na mnoha místech narazíme na původní dřevěné chalupy. Komu jízda nahoru-dolu terénem nevyhovuje, může z oblasti po některé ze silnic vyjet a zamířit k blízkému Máchovu jezeru a Bezdězu, kde na cyklisty už čekají rovinky.

Máchovský kraj - hrad Bezděz

Máchovský kraj – hrad Bezděz

Ještě než Kokořínsko opustíme, nabídka dvou míst-tipů, od sebe jen kousek vzdálených. Nejprve je to moderní rozhledna na Vrátenské hoře (508 m) s výhledem na blízký Bezděz i Ralsko, a pak zhruba 4 kilometry vzdálený gotický hrad Houska z konce 13. století, který byl na konci 16. století přestavěn v renesanční zámek. Z Housky se po červené turistické značce, tzv. Máchově cestě, dostaneme až k Bezdězu, přičemž u vesničky Kruh je možné odbočit vpravo a podívat se na někdejší obydlí nuzných – skalní byty.

Na Bezděz se dojet na kole nedá, musíte pěšky

Na Bezděz se dojet na kole nedá, musíte pěšky

Zdolat 604 metry vysoký vrchol Bezdězu není snadné, zvlášť když až nahoru nelze s kolem dojet – je potřeba ho tlačit i nést. Kdo si tedy prohlídku zdejšího cenného hradu, který vybudoval v letech 1264-78 Přemysl Otakar II., odpustí, ten se může vydat alespoň na pěknou jízdu okolo. Za prohlídku stojí samozřejmě blízké Doksy a Staré Splavy s Máchovým jezerem (nejde přitom o jezero, pod názvem Velký rybník byl založen Karlem IV. r. 1366), odkud se lze dostat k blízkému Břehyňskému rybníku s přírodní rezervací bažin a rašelinných luk. Okružní jízdu lze zakončit na úpatí Bezdězu a dojet po modré k zbytkům barokního areálu Valdštejnsko, odkud se rozbíhá celkem sedm cest všemi směry a stojí tu pohádkové sochy granátníků. Z Valdštejnska zbývá jen 3,5 kilometru do Bělé pod Bezdězem (nádvoří místního zámku je zpustlé, má ale atmosféru) a pak 12 kilometrů do Mladé Boleslavi, kde je možné nasednout na vlak.

 
Socha granátníka u Valdštejnska

Socha granátníka u Valdštejnska

VÝCHOZÍ MÍSTA: Mělník, Česká Lípa, Mladá Boleslav (vše ČD).
DOPRAVA: vlak – trať 072 Lysá n. Labem-Ústí n. Labem, 076 Mladá Boleslav-Mělník, 080 Bakov nad Jizerou-Jedlová.
PROFIL: středně těžký, těžší v údolích Kokořínska; lehký v okolí Bezdězu.
TERÉNY: silnice, lesní cesty a pěšiny (často s měkkým pískovým povrchem).
TIP NA TRASU: Mělník (ČD) – Kokořínský důl – Ráj – Vrátenská hora – Horní Houska – Okna – Doksy – Staré Splavy – cyklotrasa 3045: Bezděz – po modré: Valdštejnsko – Bělá pod Bezdězem – Mladá Boleslav (ČD). 68 km.

 

 

Komentáře k článku

Napsat komentář