01. Karlštejnsko a západ Prahy

Karlštejn i Okoř, údolí Berounky a Únětického potoka, ale také Šárka, Stromovka, Chuchelský háj, Hvězda… To vše nabízí levý pražský břeh a jeho západní okolí.

Cyklostezka u Vltavy, z Tróje do Roztok

Cyklostezka u Vltavy, z Tróje do Roztok

Praha je na tom z hlediska cyklistické užitnosti v porovnání s ostatními evropskými městy, například Vídní či Mnichovem, relativně špatně. Cyklistických stezek není stále dostatek, profil je kopcovitý a auta jsou výrazně preferována. A přesto je kam vyrazit, ať už do parků či do okrajových částí města.

Divoká Šárka, ze skály nad Džbánem

Divoká Šárka, ze skály nad Džbánem

Na západním břehu patří k nejvděčnějším oblast Divoké Šárky. Nenáročný okruh (i pro ty nejmenší děti) lze začít u konečné stanice tramvaje v Liboci, dojet ke koupališti Divoká Šárka a po limonádě v blízké výletní restauraci pokračovat stále podél Šáreckého potoka až k Jenerálce a odtud po silnici přes Dolní Šárku k Vltavě. Proti proudu řeky se pak dostaneme až do Stromovky i mostům na Trojském ostrově. Celou cestu lze ještě prodloužit o další zajímavý úsek: od Petřína přes Strahovské koleje na Bílou horu, projet oborou Hvězda a dostat se ke zmíněné konečné tramvaje v Liboci.

Pražský Semmering nad Prokopským údolím

Vhodným cyklistickým areálem je také Prokopské údolí (snadno dosažitelné z metra B – Smíchovské nádraží či Nové Butovice) a oblast od Barrandova po Chuchli. Krásné vyhlídky na Prahu jsou i z blízkého vrchu Děvína, jsou odtud vidět dobře i viadukty „pražského Semmeringu“ dole v Hlubočepech. Většina cyklistů jezdí Prokopským údolím směrem dolů, ale lze udělat pěkný oblouk opačně: údolím vzhůru, pak na Barrandovské sídliště a sjet k Chuchelskému háji, kterým také vedou výletní asfaltové silničky.

Železniční most v Černošicích mohou využívat i cyklisté

Železniční most v Černošicích mohou využívat i cyklisté

Ideálním výchozím bodem pro cesty do jihozápadního okolí Prahy je konečná metra B Zličín. Přes Chrášťany a Tachlovice se dostaneme až do Mořiny, kde je možné vydat se ke známé lomu Velká Amerika, kde se točil Limonádový Joe. Pozor: nenechávejte zde kola bez dozoru, krádeže jsou na denním pořádku. Z Mořiny se lze dostat hned třemi cestami ke Karlštejnu, kdo se ale vydá do Hlásné Třebaně, toho čeká výtečný tříkilometrový sjezd. Oblast západně od Velké Ameriky v okolí vrchu Doutnáč je ideální pro bikery – lesní cestičky, mezi stromy ukryté rokle někdejších lomů (i tzv. Malá Amerika). Některé pasáže podél blízkého Bubovického potoka, kde jsou malé vodopády, jsou sice nesjízdné, nicméně přenesení kola trvá chvilku.

Svatý Jan pod Skalou z vyhlídky

Ze Zličína lze jet i severozápadním směrem, na Červený Újezd, odtud pak sjet do pěkného údolí říčky Loděnice. I zdejší okolní terény a kopce nabízejí mnoho snadno dosažitelných a nikoli extrémních bikových tras. Zastávka u klášterního areálu ve Svatém Janu pod Skalou je pak téměř samozřejmostí. Odtud se lze pohodlně dostat k Berounce a pak pokračovat až do Radotína či na Smíchovské nádraží – opět trasa enormně známá, po rovině, vhodná pro všechny věkové kategorie. Berounku přitom přejíždíme na mnoha místech: nejprve v Zadní Třebani po lávce, v Řevnicích po mostě, v Dobřichovicích po mostě nebo lávce a pokračujeme až k železničnímu mostu u Černošic s ochozem pro pěší a cyklisty. V Černošicích pak opět řeku přejdeme po lávce a jedeme přes Lipence do Radotína, anebo o cyklostezce podél řeky.

Přívoz v Roztokách

Přívoz v Roztokách

Severozápadní okraj Prahy není tak lesnatý jako místa okolo Karlštejna, ale dvě pěkná údolí vhodná pro jízdu tu také jsou. To první vede z Tuchoměřic (lze jet i z Přední Kopaniny) až do Roztok. Ani ne kilometr za Úněticemi je Alšova vyhlídka, skalní ostroh s výhledem na dolní rybník. Z Roztok není nutné jet po silnici do Prahy, stačí sjet k řece a počkat na přívoz, přejet na druhou stranu a pokračovat po frekventované cyklostezce (někdejší navigaci) do Tróje. Z Tuchomeřic vede červená značka i cyklostezka 0078 i na hrad Okoř. Údolím Zákolanského potoka pak lze dojet až do Kralup nad Vltavou, kde se dá nasednout na vlak a dostat se pohodlně domů.

 

Trojský zámeček

Trojský zámeček

VÝCHOZÍ MÍSTA: stanice metra B – Zličín, Smíchovské nádraží. Konečná tramvaje Liboc.
DOPRAVA: vlak – trať 171 Praha-Beroun, 091 Praha-Kralupy nad Vltavou. Metro trasa B, konečná Zličín.
PROFIL: lehký až středně těžký, zvlněný.
TERÉNY: silnice, lesní a polní cesty. Pro crossová i horská kola.
TIP NA TRASU: Zličín (metro B) – Chrášťany – Tachlovice – Mořina – Lom Velká Amerika – Bubovice – Hostim – po žluté: Srbsko – Karlštejn – Řevnice – Černošice – Lipence – Radotín (ČD). 51 km.

Komentáře k článku

Napsat komentář