48. Za sedláky u Chlumce

Rovinaté území s teplým podnebím na pomezí středních a východních Čech, jímž protéká Cidlina, nemá mnoho známých výletních cílů, ale jízda je tu pohodlná.

Karlova koruna, Chlumec nad Cidlinou

Karlova koruna, Chlumec nad Cidlinou

Městec Králové, Nový Bydžov, Kopidlno, Nechanice… Většině turistů tato sídla asi nic neříkají, byť kupříkladu zámek Hrádek u Nechanic je vyhledávaný. Populární je i Chlumec nad Cidlinou, město proslavené barokním zámkem a také sedláckou vzpourou, kterou připomíná zdejší památník. Právě u Chlumce byla v roce 1775 skupina asi 400 vzbouřených sedláků snadno pacifikována vojskem, včetně potupného, ale efektivního uřezání všech knoflíků od kalhot. Aby nemohli dál táhnout krajinou.

Park v Poděbradech

Park v Poděbradech

V tomto cyklistickém tipu je řeč o poměrně rozlehlé oblasti polabské nížiny, kterou lze vymezit městy Poděbrady a Jičín na západě a Hradec Králové a Pardubice na východě. Jižní část ohraničuje tok Labe, na severu už se zdvihají kopce Podkrkonoší. V daném prostoru nenajdeme prakticky žádné výraznější vrchy, profil je jen mírně zvlněný, stále mezi 200-300 metry nadmořské výšky. Od severu k jihu teče několik potoků a také řeka Cidlina. Zemědělskému kraji dominují pole, jsou tu však i zalesněné partie, které se táhnou v délce několika kilometrů.

Žehuňská obora

Žehuňská obora

Typickým příkladem je Žehuňská obora, jen asi patnáct kilometrů do Poděbrad. Obora byla založena už v roce 1526, rozvoje dosáhla v 18. století a dnes v ní roste množství stromů nejrůznějších druhů, chová se zde také zvěř. Oborou se dá projet na kole, vynikající vyhlídka do kraje je od zdejšího loveckého zámečku. Vidět je Žehuňský rybník na Cidlině, největší rybník středních Čech, zároveň jeden z nejdelších v celé republice (přes pět kilometrů). Roste okolo něj pěkné rákosí.

Sv. Vojtěch a Radim, Libice nad Cidlinou

Sv. Vojtěch a Radim, Libice nad Cidlinou

Nedalekému Chlumci nad Cidlinou dominuje zámek Karlova Koruna, architektem Santinim navržená reprezentativní aristokratická stavba z počátku 18. století. Město je dobrým výchozím i cílovým bodem pro výlety do celé oblasti, vede tudy železniční trať Praha-Hradec Králové. Severním směrem najde cyklista nesčetné množství silniček třetí třídy s velmi malým provozem a nevýrazným stoupáním. I nevysoký kopec je však příhodným místem, při dobré viditelnosti jsou vidět například Krkonoše. Zvláštní pohled hlavně na jaře: cyklisté mohou jet už v kratkých kalhotách i rukávech, Krkonoše jsou však ještě pod sněhem.

Zdejší podnebí je skutečně teplé, jaro přichází brzy a v létě tu bývá horko. Volná a rovná krajina však nechává volný prostor větru a jet proti němu není žádná slast. Proto stojí za to zjistit si před výletem při předpovědi počasí převažující směr větru. V Česku vane vítr z větší části ze západu je tedy dobré jezdit směrem od západu na východ.

Přírodní rezervace Bohdanečský rybník

Přírodní rezervace Bohdanečský rybník

Například z Poděbrad lze jet „jižní“ trasou, která vede poblíž Labe, směrem na Pardubice. Cestou míjíte i velký komín a chladící věže elektrárny Chvaletice, jsou vidět zdaleka. Můžete se stavit například v hřebčínu v Kladrubech nad Labem, putování vás zavede i k Národní přírodní rezervaci Bohdanečský rybník. Zajeďte si zde až na zadní cíp tzv. Polákova poloostrova, je tuvyhlídková dřevěná věž, odkud je celý rybník i okolí s rákosím dobře vidět. V Lázních Bohdaneč pak stojí za vidění originální kubistický Gočárův pavilón. Příjemná místa ke koupání jsou za Bohdančí, kde je několik volně přístupných jezer vzniklých po těžbě písku. Trasu lze zakončit v Pardubicích.

Zámek Hrádek u Nechanic

Zámek Hrádek u Nechanic

„Severní“ trasa z Poděbrad má přirozené zastávky v Městci Králové a Novém Bydžově, cyklistu zavádí také na Hrádek u Nechanic. Jeho tudorská gotika připomíná Anglii, točily se tu filmy z britského prostředí, např. Tmavomodrý svět. Odtud je to pak už jen 10 kilometrů k místu rakousko-pruské bitvy u Hradce Králové v roce 1866. V okolí je několik kamenných památníků i vojenských hřbitovů, je tu také rozhledna, opět s dalekým výhledem. Tuto trasu lze pohodlně zakončit v Hradci Králové.

Kostelík v obci Hrádek u Nechanic

Kostelík v obci Hrádek u Nechanic

Určitě si při jízdách celou oblastí všimněte typického architektonického projevu: množství vesnických kostelů. Nejsou bachraté a barokní, ale spíše štíhlé, pseudogotické. Jejich ostré a vysoké věže se viditelně vypínají nad zdejší rovinu a kontrastně tak dokreslují ráz krajiny.

 

  • VÝCHOZÍ MÍSTA: Poděbrady, Chlumec nad Cidlinou, Pardubice, Hradec Králové, Jičín (vše ČD).
  • DOPRAVA: vlak – trať 010 Praha-Pardubice, 020 Velký Osek-Hradec Králové; 040 Chlumec nad Cidlinou-Ostroměř.
  • PROFIL: rovný, jen mírně zvlněný, lehký.
  • TERÉNY: asfaltové silnice, ideální pro crossová a silniční kola.
  • TIP NA TRASU: Poděbrady (ČD) – Libice nad Cidlinou – Žehuň – Žehuňská obora – Chlumec nad Cidlinou – Nepolisy – Mlékosrby – Boharyně – Hrádek u Nechanic – Hradec Králové (ČD). 70 km.

 

Komentáře k článku

Napsat komentář