46. Širé lány od Loun k Řípu

Oblast na pomezí středních a severních Čech je zemědělsky silně využívaná, není na první pohled atraktivní, ale nabízí četné památky, výhledy i nepoznaná údolí Džbánu.

Lounsko, v pozadí České Středohoří

Lounsko, v pozadí České Středohoří

Lesních zákoutí si cyklista v oblasti dolního toku řeky Ohře příliš mnoho neužije. Na zdejší úrodné půdě lidé už hospodaří tisíce let a zemědělské využití převažuje dodnes. Profil se mírně vlní, při dobré viditelnosti můžete vidět nejen efektní kopcovitou hradbu Českého Středohoří s vysokou Milešovkou, ale i vzdálenější Krušné hory na severu, Bezděz na východě a další krajinné dominanty. Jezdí se tu především po nepříliš frekventovaných okreskách, stoupání nejsou ani prudká, ani dlouhá. Jen v horkém létě tu bývá skutečně parno, jde o jedno z nejteplejších míst v Česku – i kvůli nadmořské výšce jen něco přes 200 metrů. Zchladit se ale lze například v řece Ohři, která celou oblastí protéká od západu na východ.

Zámek Libochovice

Zámek Libochovice

Západním centrem celé oblasti je město Louny. Historické jádro města prošlo v posledních letech příkladnou rekonstrukcí, dominuje mu kostel sv. Mikuláše s trojlodním chrámem a 60 metrů vysokou věží. Je zde i zajímavá galerie. Z Loun je možné jet východním směrem podél Ohře přes Libochovice až do Budyně nad Ohří a zakončit jízdu v Roudnici nad Labem. Cestou zpestří hned tři aristokratická sídla. Zámek v Libochovicích je uměřený i romantický, může se pochlubit pěknou francouzskou zahradou a rybníkem napájeným přímo z blízké Ohře. V Budyni stojí historický vodní hrad z 15. století, zámek v Roudnici upoutá svojí velikostí. Pro celé putování je možné využít silnici 2. třídy č. 246, trasa je dlouhá zhruba 45 kilometrů a jede se většinou po rovině.

Kopcovitá krajina Džbán

Kopcovitá krajina Džbán

Jižním směrem od Loun se nachází oblast Džbán, nazvaná podle stejnojmenného vrchu (535 m). Džbán má trochu jiný charakter, je kopcovitější a podstatně lesnatější, je tu málo vesnic a žádný průmysl. Ačkoli je tato oblast v centru Čech, patří k dosud nejméně turisticky známým a využívaným. Kraj má zádumčivou atmosféru opuštěnosti, také je tu stále patrné vysídlení původních německých obyvatel. Oblast charakterizuje několik hlubších údolí, kterými tečou potoky směřující na sever do Ohře a na východ do Vltavy. Džbán je ideální cyklistickou oblastí, lze tu jezdit po prázdných cestách i terénem, jsou tu prudké výjezdy i klesání. U obce Líský, asi 10 kilometrů od Slaného, je rozhledna, ze které je dobrý výhled na zdejší kraj i směrem k Řípu. Známým turistickým cílem jsou na Džbánu i tzv. Kounovské řady, linie kamenů jdoucí lesem a snad kdysi sloužící jako astronomická „pomůcka“.

Z Házmburku pohled na Poohří

Z Házmburku pohled na Poohří

Říp na východním okraji celé oblasti je naopak velkým turistickým magnetem, kam se lidé v sezóně jen hrnou. Výjezd na kole ke kótě 459 metrů a bílému kostelíku je namáhavý, prudký, ale ne až tak dlouhý (1,6 km) a cesta navíc vede v nejstrmějším úseku po betonových deskách. Výjezd stojí za to, dobré jsou zdejší vyhlídky směrem k jihu, kde nejsou stromy. Druhým, ještě lepším bodem hodným výšlapu je hrad Házmburk na severu oblasti. Dvě věže, na té vyšší, tzv. Bílé, je rozhledna se skutečně impozantním kruhovým výhledem. Vidět je Středohoří a nedaleko se zvedá právě oblá homole Řípu. Výjezd na Házmburk je po polní cestě, převýšení zhruba 200 metrů, délka výjezdu z dolní obce 2,3 kilometru.

P1860513

Kostel ve Zlonicích

Starodávné osídlení oblasti evokují i zdejší menhiry, ten nejznámější je u obce Kloubuky a má název Zkamenělý pastýř. Právě z Klobuk je možné jet po okresní silničce do Zlonic, obce proslavené zdejším kostelem, kam chodil skladatel Antonín Dvořák a duch místa posléze vtělil do své první symfonie nazvané Zlonické zvony. U Zlonic, v areálu u obce Lisovice, je dnes také malé železniční muzeum.

Zámek Veltrusy

Zámek Veltrusy

Od Zlonic přes Velvary pak vede cesta až k zámku a parku Veltrusy. Zámek je chloubou barokní architektury, vznikl na počátku 18. století podle návrhu G. B. Alliprandiho. V parku najdeme některé půvabné antické stavbičky, odpočívadla a také můstek se sfingou. Cykloprojíždka parkem je příjemným estetickým zážitkem, je vhodná i pro rodiny s dětmi, lze zde jet okruh dlouhý zhruba pět kilometrů.

 

  •  
  • VÝCHOZÍ MÍSTA: Louny, Roudnice nad Labem, Slaný, Kralupy nad Vltavou (vše ČD)
  • DOPRAVA: vlak – trať 090 Praha-Ústí nad Labem, trať 110 Kralupy n. Vltavou-Louny; oblast Džbán je od trati vzdálenější
  • PROFIL: mírně zvlněný, lehký, v oblasti Džbánu středně těžký
  • TERÉNY: asfaltové silnice, pro crossová kola, v oblasti Džbánu lesní cesty pro horská kola
  • TIP NA TRASU: Louny – Slavětín – Peruc – Evaň – Libochovice – Budyně nad Ohří – Roudnice nad Labem (ČD). 45 km.

 

Komentáře k článku

Napsat komentář