Byli jednou dva…

Byli dva, měli zkušenost se západním světem a v roce 1994 začali v Česku vydávat měsíčník Elle. Byl to jejich první časopisecký produkt, hned od počátku úspěšný. Následovaly další tituly ze sféry životního stylu, ale to už spolu nebyli, každý měl vlastní vydavatelství. V nejlepších rocích vydávali desítky titulů s tržbami v řádech stovek miliónů korun.

To je už minulostí. Mediální firmu Antonina Herbecka Statosféra s tituly jako Cosmopolitan či Esquire nyní převzalo vydavatelství Bauer Media. Martin Shenar svůj podíl ve firmě, která vydávala Elle, Marianne, Maxim atd., prodal koncernu Burda už v roce 2007 a vrhl se na solární energii. Z mediální sféry odešel v pravý čas, hned na to vypukla krize a trh se propadl o desítky procent. Herbeck sice bude „svoji“ část v Bauer Media řídit dál, je ale otázkou, jak dlouho. Jméno Stratosféra také skončí.

V mediálním podnikání hráli jedinci vždycky stěžejní úlohu, i dnes je tato sféra – především v internetové části – velmi otevřená individuální kreativitě. Nakonec ale jednotlivé projekty skoro vždy končí v náručí větších a největších domů. Pokud to ovšem jedinec nedotáhne tak daleko, že sám takový koncern vytvoří; viz Axel Springer nebo Ruppert Murdoch.

Mladiství selfmademani Herbeck i Shenar tak vysoko nemířili, šlo jim v zásadě jen o lokální úspěch. Toho ale dosáhli. Vsadili na jednu kartu, orientovali se na nově rostoucí vrstvu českých yuppies a moderních dívek i žen. Nevydávali nic, co by přinášelo bůhvíjakou hodnotu a tříbilo vkus, ale jejich tituly neměly pachuť rozlitého piva a prošlých buřtů. Byly a jsou to jen iluze a sny, které však nepostrádají šmrnc.

Dnes najdeme Elle i Cosmopolitan právě pod jednou střechou s tituly určenými průměrnému českému spotřebiteli: vedle časopisů zahrádkářských, křížovkářských, s příběhy „jako ze života“ atd. Čtenář to ani nezaregistroval, pro lidi z branže má však odchod Stratosféry určitý význam. Jedna kapitola končí. Shenarovi i Herbeckovi by nicméně mohlo být v dějinách českých médií po roce 1989 věnováno pár řádek.

Psáno pro rubriku Medialýza týdeníku Literární noviny 

Komentáře k článku

Napsat komentář