Pár slov o Rathovi – golfistovi

(G 360) Takovou erupci vtipů, jaká teď na účet Davida Ratha koluje internetem, Česko už dlouho nepamatuje. Trochu mě jen překvapilo, že jsem zatím neobjevil žádný fór kombinující sedmičku vína, Ratha a golf. Zatčený exhejtman je totiž aktivním hráčem této hry.

Že Rath hraje golf, to se veřejnost dověděla asi nejvíce díky slovní přestřelce mezi ním a někdejším premiérem Mirkem Topolánkem v lednu 2008. „Nejsem to já, o kom se vykládá, že podvádí u golfu, pane Davide Rathe,“ prohlásil tehdy Topolánek. Na to Rath odvětil: „Nechtějte tady, abych vyprávěl příhody lidí o tom, jak vy hrajete golf.“

O Rathovi na golfu jsem v těchto sloupcích už jednou psal, bylo to v únoru 2009. Citoval jsem z jeho rozhovoru pro MF Dnes. Politik tehdy řekl: „Každý golfista pomlouvá druhé, že podvádějí. Golf vyzkouší vaši psychiku a prověří charakter. Nepotkal jsem nikoho, kdo by hrál poctivě.“ Redaktor se dále zeptal: „Takže taky podvádíte?“ Rath: „Už ne. Hraju to osm let a po prvním roce trápení jsem si řekl: Neživíš se tím, je to jedno, přece nebudeš trapný a nebudeš si počítat jen dobré rány. Jsem na hendikepu 32. A jsem spokojený.“

Je skutečně dobré si připomenout právě teď tyto věty, protože vyjadřují Rathovu životní filozofii. Před těmi dvěma roky jsem k tomu napsal: „Rath tímto výrokem odhaluje své nazírání světa: vidí v něm totiž samé podfukáře. Vyplývají z toho dvě možnosti: buď je skutečně obklopen jenom podvodníky, a to je vzhledem k tomu, že jde o vysoce postaveného politika, věc na pováženou. Anebo, což je pravděpodobnější, je sám nečestný natolik, že automaticky předpokládá, že všichni jsou stejní.“

Bohužel se tahle slova potvrdila skoro do puntíku, především poslední věta. Rathova paranoidní představa, že golf je prolezlý samými podfukáři, kteří si upisují rány, potají kopou do míčku atd., poměrně přesně odráží jeho vlastní svět, vlastní mysl a styl chování. Rath se sám přiznal, že uvažuje podfukářsky. Být kriminalistou-psychologem, tak si už tehdy řeknu: Pozor, tenhle chlápek dřív nebo později v něčem nekalém pojede.

Na druhou stranu bych ale Rathovi věřil v jedné věci: že na golfu nepodváděl (tedy po jistých začátečnických pokusech přiznaných ve formulaci „Už ne“). Pochopil, že golfovým podváděním žádnou podstatnější výhodu nezíská, ale může hodně ztratit na veřejném obrazu. Jeho současný hendikep 30,5 (navíc neaktivní) to docela i potvrzuje. Rath v golfu, na rozdíl od peněžních sfér, patrně opravdu neměl žádné větší „ambice“.

Osobně jsem zažil Davida Ratha na golfu jen jednou, na pár okamžiků. Jen pár týdnů po otevření Albatrossu jsem ho potkal ve zdejší klubovně. Díval se jako vždy svým kamenným pohledem. Ani mně to moc nepřekvapilo, že je právě tady. Klub je dostatečně prestižní, s vynikajícím hřištěm, navíc z Hostivic to sem má kousek. Dnes je Rath ještě členem na Botanice, což je neprestižní, ale fajn devítka; z Hostivic ještě blíž než Albatross. A pak je členem v Karlových Varech, jeho zdejší členství je přitom domovské.

Ptal jsem se tehdy i majitele Albatrossu, co říká na to, že taková poměrně kontroverzní osoba je členem zdejšího klubu. Odpověděl, že Rath si normálně zaplatil členství a nijak se neprojevuje. Navíc se Rath prý zmiňoval v tom smyslu, že na veřejnosti je potřeba hrát „jistou hru“, třeba na zlého muže atd., zatímco skutečnost je jiná. Zní to logicky, ale osobně jsem si pomyslel, že zrovna v Rathově případě to neplatí. Rath se totiž vždycky choval ještě o notný kus arogantněji a bezskrupulózněji, než by se slušelo i na onu „hru“.

Rath je dalším z řady českých golfistů a zároveň osobností politického či ekonomického života, u kterého byla odhaleno vážné morální pochybení. V jeho případě jdoucí dokonce daleko za hranu zákona. Na českých a moravských grýnech se skutečně pohybují všelijací lidé. Najdeme takové na golfu všude ve světě, problém je však v tom, že mnohde jinde jejich negativní působení vyvažuje úctyhodná místní tradice tohoto sportu, jeho vyšší společenská úroveň. Ta v Česku zatím chybí. Tady je golf spojován v obecném povědomí hlavně se zbohatlictvím a kontroverzními lidmi – a Rath tenhle obraz potvrzuje v míře až hrozivé. Byť skutečnost zdaleka tak hrozivá není.

Mluvíme-li v souvislosti s rathovskou aférou o golfovém podvádění, nelze nepřipomenout známé rčení, že „kdo podvádí při golfu, ten vás podfoukne i v obchodě“. V Rathově případě lze dotyčnou větu trochu upravit: „Pokud někdo podvádí na golfu, je to podvodník i v životě, ale malého kalibru. Lepší podvodníci vědí, že na golfu je naopak nutné vystupovat co nekorektněji.“ I když Rath zas tak dobrým podfukářem asi nebyl, když se nechal chytit s milióny v obyčejné krabici…

Komentáře k článku

Napsat komentář