Golfu vládnou USA a dalších 51 států světa
(GOLF) Odkud pocházejí ti nejlepší světoví hráči golfu? Z USA, Anglie, Skotska či snad Austrálie? A kolik států se může pochlubit tím, že jejich golfista pronikl do nejširší světové špičky?
Patrně jediným možným klíčem, podle kterého lze vyhodnotit kvalitu širokého pole nejlepších golfistů naší planety, je World Golf Ranking, tedy světový golfový žebříček. Je pravidelně aktualizován každý týden a odráží se v něm výkony hráčů na všech nejdůležitějších golfových tůrách celého světa. Nejde jen o šest hlavních tůr – PGA Tour, European Tour, Japan Golf Tour, PGA Tour of Australasia, Sunshine Tour a Asian Tour, ale také o nižší soutěže. Z Evropy jsou kupříkladu započítávány i výsledky hráčů na Challenge Tour.
Žebříček čítá více než 1 500 pozic, tedy přes 1 500 hráčů. Lídr Tiger Woods měl ke konci listopadu 2013 celkem 12,11 bodu, druhý Adam Scott 9,80, čtvrtý Phil Mickelson 7,70. Hráči okolo šedesátého pátého místa mají zhruba 2,00 bodu. Ovšem golfisté okolo 1 500. pozice mají pouze 0,01 bodu. Body jsou zprůměrovány a odrážejí výkony za poslední dva roky. Kupříkladu vítěz některého z majorů získává 100 bodů, i ten poslední z finálového kola 1,5 bodu. Vítězové běžných turnajů PGA Tour či European Tour berou minimálně 24 bodů a bodově jsou oceňováni hráči minimálně do 27. Místa; významnější turnaje mají ale vyšší počet bodů na rozdělování. Naopak na European Challenge se rozděluje méně, body jsou např. jen do 14. místa v turnaji.
Je jistě možné mít proti matematickému modelu WGR své výhrady, ale je to bezesporu hojně uváděný a respektovaný žebříček. Když se do něj podíváme důkladněji a z hlediska národnosti jednotlivých hráčů, zjistíme mnohé zajímavé skutečnosti.
V prvé řadě: v žebříčku figuruje celkem 51 států, resp. hráčů z těchto států. Nejvíce jich je z USA, celkem 413. Figurují tu hráči prakticky ze všech zemí západní Evropy, ale i z mnoha států asijských, jihoamerických a některých afrických. Je tu např. Bangladéš, Paraguay, Singapur, Venezuela, Vietnam atd. Bohužel mezi tou více než půl stovkou vybraných států na 1 500 míst není Česká republika. A ani žádný další východoevropský stát.
Zajímavé srovnání se nabízí s tenisovým žebříčkem ATP, který eviduje hráče do zhruba 2 100. místa a najdeme v něm příslušníky více než 200 států celého světa. Z toho je vidět, že golf je sice celosvětově rozšířenou hrou, ale tenis je ještě rozšířenější a špička pestřejší.
Pokud jde o jednotlivé státy, projížděl jsem golfový žebříček pouze do 1 000. místa. Číslo mi přišlo vhodné tím, že je kulaté a pro proniknutí alespoň do první tisícovky musíte předvést přece jen více, než abyste se dostali do 1 500. pozice, pro niž stačí třeba jen jediný lepší výsledek na jednom turnaji.
Nejvíce hráčů v TOP 1 000 mají dle očekávání Američané. Je jich celkem 284. Navíc v TOP 100, tedy exkluzivním klubu současných golfových špiček, jich je 43, tedy skoro celá polovina. A rovných 100 Američanů pak najdeme do 259. pozice WGR.
Co do kvantity Američané vedou, ale nelze zapomínat, že se na jejich domácí půdě hrají tři majory, které jsou bodově nejlépe hodnocené a také pátý major Players Championship. A PGA Tour je o něco lépe bodovaná než třeba asijské tůry. Důležitým faktorem je i lidnatost USA, v zemi žije 312 miliónů lidí, jde o početný národ.
Porovnání se v tomto směru nabízí například se Švédskem. Švédové mají v TOP 1 000 celkem 33 hráčů, v TOP 100 jich je šest. Jenže Švédů je jen 9,6 milionu, takže na tak malý národ je oněch 33 hráčů vynikající výkon. Pro zajímavost: Švédové jsou na tom dnes v golfu podobně jako Češi v tenise. V tenisovém řebříčku ATP figuruje v TOP 1 000 celkem 26 tenistů z České republiky, přičemž v TOP 100 jsou čtyři.
Po Američanech mají nejvíce hráčů v tisícovce světového žebříčku Australané: celkem 92, z toho pět hráčů je v TOP 100. Australanů je přitom jen 23 miliónů. Následují padesátimiliónoví Angličané se 77 hráči (5x TOP 100), pak opět padesátimiliónoví Jihoafričané se 75 hráči (7x TOP 100). V těsném závěsu jsou Korejci (samozřejmě ti jižní), kterých je 48 miliónů a mají v TOP 1 000 celkem 69 hráčů, ovšem jen jednoho v TOP 100. A pak Japonci, kterých je 127 miliónů, v tisícovce je 63 hráčů a v TOP 100 jsou dva.
Šestici golfově nejsilnějších států světa tedy v současnosti tvoří: USA, Austrálie, Anglie, JAR, Japonsko a Jižní Korea.
Následují další státy s již viditelným rozdílem. Zmiňované Švédsko s 33 hráči, Kanada s 31 hráči, dále Skotsko s 27 hráči a třemi v TOP 100 (opět velmi dobrý výkon na pouhých 5 miliónů Skotů). Španělsko má 23 golfistů v tisícovce a čtyři ve stovce nejlepších, stejně tak Thajsko 23 hráčů, nečekaně dobří jsou Argentinci, těch je v tisícovce 25, daří se i Francouzům – 21 hráčů.
V TOP 1 000 figují i Dánové, je jich tam 13, Italů 12, stejně tak Indů a Novozélanďanů. Osm hráčů pochází z Irska (včetně P. Harringtona, který je aktuálně 118.), sedm ze Severního Irska. A propos – součet Velké Británie jako celku, tedy Anglie, Skotsko, Severní Irsko a Wales dělá celkem 118 hráčů. Velká Británie by byla, bráno z hlediska státní příslušnosti, druhá po USA.
Rovněž sedm hráčů je Nizozemska, Finska a také Německa, to má i dva golfisty v TOP 100 (A. Čejka je na 638. pozici a B. Langer na 866.). Šest hráčů v TOP 1 000 je z Číny (nejlepší na 107. pozici), dalších šest z Walesu, Kolumbie nebo Mexika, sedm z Malajsie, čtyři z Brazílie.
Náš jižní soused, Rakousko, má úspěšných pět hráčů, nejlepší je na 52. místě, další ale pak až na 892. pozici. Norové jsou tři, Švýcaři a Portugalci dva, Belgičan a Vietnamec jeden (na 753. pozici) atakdále.
Zajímavý by byl součet všech hráčů z evropského kontinentu: 118 Britů a 136 hráčů z dalších zemí v TOP 1 000 dává dohromady 254 hráčů, což je skoro tolik jako zmíněných 284 Američanů.
A jestliže v TOP 100 mají USA 43 hráčů, pak Evropanů je zde 36. Celkem se jedná o 79 hráčů z obou stran Atlantiku. Na zbytek světa připadá v TOP 100 pouhých 21 míst.
I tato čísla tedy mohou být vysvětlením, proč jsou rydercupové zápasy tak dramatické – golfové síly Evropy a USA jsou v mnoha směrech vyrovnané. Naopak zbytek světa je co do špičkových golfistů chudší. Dohromady pak mají oba atlantické regiony 538 hráčů v TOP 1000, což už ukazuje, že dobří hráči golfu jsou i v mnoha dalších zemích.
Česko však mezi ně zatím nepatří a nezbývá tedy, než se více snažit.
Komentáře k článku