CMR zlevnila a „podkluby“ ostrouhaly
(G 384) Česká golfová federace má nové stanovy a podle nich se teď také budou dělit golfové kluby. Z dnešního počtu 164 klubů se oddělí skupina těch plnohodnotných a zbytek spadne do kategorie „přidružených“ .
Že bude potřeba nějak nově zorganizovat neustále rostoucí počet klubů v České golfové federaci, o tom se mluvilo už delší čas. Sám jsem se v jedné úvaze na toto téma klonil k dělení klubů do určitých skupin. Existují totiž kluby se znormovaným hřištěm, vedle nich působí kluby jen s drivingem a cvičnými plochami, pak jsou tu indoor-kluby s drivingem a mnoha hracími simulátory, ale také kluby, které mají simulátory jen dva. A za nimi je ještě dost klubů, které nemají žádné golfové „zařízení“ – ale zato několik set i více členů. Jsou tu ovšem i kluby s pouhými pár desítkami členů a bez ničeho. Jde o vcelku nesourodou partu, ve které má každý jiné cíle.
Nové stanovy nyní subjekty ČGF dělí do dvou skupin. Na „kluby“ a „přidružené kluby“. Mezi kluby náleží ty, které mají smlouvu se znormovaným hřištěm, případně disponují drivingem s minimálně deseti odpališti o délce alespoň 200 metrů a puttingem 300 metrů čtverečních (cca 15×20 metrů). Anebo jde o indoory s vnitřním drivingem a alespoň čtyřmi hracími simulátory a puttingem 25 metrů čtverečních.
Mezi přidružené kluby pak spadly všechny ty, které výše uvedeným zařízením nedisponují. Přitom na jednom osmnáctijamkovém hřišti může působit jen jeden klub, pro dva kluby musíte mít alespoň 27 jamek. Každý nový subjekt, který vstoupí do ČGF, bude také po první dva roky jen „přidruženým klubem“, ať už hřiště má nebo ne. Teprve pak může přejít do skupiny „klubů“.
Velmi pozitivní věcí v nových stanovách je to, že nové kluby se nebudou příjímat hlasováním na konferenci, ale bude je příjímat výbor ČGF a konference jejich přijetí jen potvrdí. Výrazně se tím zjednoduší a zrychlí vstup nových subjektů. Navíc současné vedení ČGF se dalo slyšet, že bude přijímat prakticky každého, kdo bude mít alespoň základní golfové cíle. A druhou kladnou novinkou je snížení poplatku za členství v Centrální mimoklubové registraci ze současných 3 000 korun na 1 200. To je už přijatelnější cena za pouhou kartičku ČGF a vedení hendikepu. CMR se tím stává jedním z nejlevnějších způsobů, jak být v Česku golfově organizován.
Sporným bodem nových stanov je nicméně to, že „přidružené kluby“ budou za každého svého člena platit do pokladny ČGF celkem 600 korun, zatímco „kluby“ budou platit jen 300. A co víc: přidružení nemohou na konferencích hlasovat a volit. Hodně stávajících klubů tedy ztratilo vliv na dění uvnitř ČGF. Dostaly hned dvě rány najednou: budou platit víc a ještě nemají žádné rozhodovací pravomoci. Osobně si myslím, že jedno ztížení podmínek by stačilo, „dvojitý zásah“ je příliš. Ať klidně nemají hlasovací právo, ale ať platí jako všichni 300 korun.
ČGF ve své důvodové zprávě argumentuje, že ambicí golfových klubů by mělo být vybudování golfového zařízení. Tvrdší podmínky pro přidružené kluby by tak měly tyto subjekty motivovat k tomu, aby také budovaly svá zařízení a tím by mohly postoupit do vyšší kategorie. To je ovšem jen teorie. V praxi někdo na vybudování hřiště či drivingu nemá peníze a v ambicích některých klubů navíc vůbec není, aby nějaké zařízení měli. Prostě chtějí „jen“ sdružovat své členy. Je navíc paradoxní, že ČGF rostla v minulých letech především díky nárůstu klubů bez hřiště – naopak klubů s hřištěm přibývá pomalu. Naopak zájemců o založení vlastního klubu bude určitě pořád docela dost.
Za sporné lze považovat i vymezení hranice co je a není přijatelný driving. Například v Praze 6 je dlouholetý a s dětmi hodně pracující driving u koupaliště Džbán, ovšem má s bídou 170 metrů na délku. Spadne teď zdejší GC Divoká Šárka mezi tzv. podkluby?
Zhruba čtvrtině klubů se nové stanovy určitě líbit nebudou. Nemají už ale moc možností je změnit. Jsem zvědav, jak na tuto situaci zareagují. Vzbouří se a založí vlastní organizaci, nějakou druhou ČGF? A půjdou s ní do St. Andrews s tím, že žádají za Českou republiku o přijetí mezi evropské golfové federace? Anebo si „postižené“ kluby začnou stavět vlastní drivingy? Nebo vymyslí nějaký fígl, kterým nepřijdou o členy a přitom nebudou do ČGF platit tolik? Třeba nějaké členství pro své hráče v zahraniční? Anebo postižení vše nechají plavat, budou platit o tři stovky za člena navíc a na dění v ČGF se úplně vykašlou?
Komentáře k článku
pet (05.11.2012, 22:12)
Na upresnenie. Je EGA- europska golfova asociacia a nesidli v St. Andrews, ale v Svajciarsku. R&A ma na starosti len pravidla.