Valeč hoří vždycky v říjnu

Minule jsem do této galerie dal pár podzimních fotek, ale proti tomu, jaké barvy jsem viděl v půlce října na zámku Valeč, to byl jenom čajíček. Tohle západočeské městečko je celé obrazově famózní.

Valeč je zapadlé místo na okraji Doupovských hor, resp. vojenského prostoru Hradiště. Místních tu moc nežije, jsou to bývalé Sudety. Ale je tu impozantní zámek na vršku, kostel uprostřed obce a ještě jeden barokní chrám poblíž kostela. Navíc nádherný morový sloup. A fara. A park u zámku. A sochy v parku. A vůbec: Valeč pro mne byla zjevením.

Velký díl vykonaly podzimní barvy. Zdejší park obklopující zámek jimi hrál úžasnou serenádu plnou žluté, červené i zelené. Běhal jsem od stromu ke stromu, ale také od soše k soše. Jsou to kopie původních děl M. B. Brauna, originály jsou v kladrubském klášteře. Stojí jich tu 17, původně jich bylo ke třiceti, ale někdo část kopií v nedávných letech ukradl.

Měl jsem na prohlídku parku a focení u zámku jen hodinu, ale snad jsem zachytil vše podstatné. Slov k tomu víc netřeba. O zámku Valeč, který v roce 1976 vyhořel téměř do základů a málem byl zbořen, se dočtete na webu, stejně tak o všech dalších pamětihodnostech městečka. Návštěvu vřele doporučuji. Fotky by snad mohly být dobrým přesvědčovacím argumentem, pozvánkou…

 

Komentáře k článku

Napsat komentář