Stařenka se dožila 188 let

Údajně nejstarší česká rozhledna stojí na Kleti, nejvyšším vrcholu Blanského lesa. Vede sem lanovka, i proto jde o turistický cíl hojně navštěvovaný. Kleť je povinným výletním místem všech Jihočechů, tak trochu jako zámek Hluboká. 

Zdejší lanovka je z roku 1961, převeze za hodinu jen 220 cestujících, což je nejmenší přepravní kapacita lanovek v Česku. Jízda nahoru , až do výšky 1 083 metrů, je pomalá, ale možná o to příjemnější. Pamatuji si, že podobně letitou lanovku mají v severních Čechách, vede na Komáří Vížku v Krušných horách.

Na kleťské lanovce mají kryty nad sedačkami pomalované dětskými kresbami, a to je hezké. Když dojedete na vrchol, čeká vás chata s restaurací a nabídkou složitějších i jednoduchých (husté polévky) výletnických jídel, leč levno tu samozřejmě není. Vstup na rozhlednu obstarává automat – je vidět, že stará a moderní doba se tu zvláštním způsobem potkávají.

Lidí je tu samozřejmě dost, ale výhled z rozhledny postavené už roku 1825  je skvělý. Je vidět celá oblast jižních Čech, také kus západních. Blízko je Temelín, nedaleký vrchol Libín nad Prachaticemi, rovněž s rozhlednou, dalším směrem pak Šumava. Jde o nejstarší kamennou rozhlednu v Čechách.

Na Kleť jsem se nechal vyvézt i s kolem (silničním), dolů pak jedete po pohodlné asfaltce. Můžete si půjčit i koloběžku, ale některé úseky jsou docela rovné, musíte se dost odrážet. Na kole je to jednodušší. Celá trasa až do Českého Krumlova měří asi deset kilometrů.

Komentáře k článku

Napsat komentář